Економічні науки/ 6. Маркетинг та менеджмент

Кащенко К.В.

Донецький державний університет економіки і торгівлі

імені М.Туган-Барановського

Розвиток корпоративної культури в міжнародних корпораціях

В ХХІ столітті тема корпоративної культури - ключове питання багатьох досліджень, семінарів і конференцій. Неухильно зростає її роль у загальній стратегії розвитку міжнародних корпорацій. Однак, тільки невелика частка компаній мають спеціальні департаменти, що займаються формуванням і впровадженням корпоративних цінностей. Перед іншими фірмами відкривається широке поле вдосконалювання.

Культура торкається всіх видів діяльності і відносин фірми, створюючи образ корпорації, який всіма партнерами та співробітниками оцінюється як образ висококультурної організації. Колектив у декілька десятків або сотень чоловік не може об’єднатися, триматися на основі взаємних симпатій і любові всіх членів. Необхідні певні ідеї, правила, нормативи, щоб об’єднати людей. Тому виникає проблема розвитку і значимості корпоративної культури, яку називають нематеріальною основою розвитку й успіху будь-якої організації.

Основною метою дослідження є визначення поняття та аналіз  розвитку корпоративної культури в міжнародних корпораціях.

Сучасне визначення корпоративної культури має на увазі систему цінностей організації, втілених у різних сторонах її діяльності (мікроклімат, атмосфера, стиль керівництва й ведення бізнесу, норми й правила, виробничі традиції й т.д.). Незалежно від наявності спеціальних відділів корпоративна культура в тих або інших проявах існує практично в будь-якій фірмі з моменту її утворення.

Корпоративна культура – це діяльність із формуванням  «душі» організації, її позитивного духу та творчої енергії [1]. Звідси виділяються два напрями в побудові корпоративної культури корпорації. До першого відноситься усе те, що  знижує натхнення людей. До другого – активізація того, що підсилює натхнення людей, збільшує відчуття впевненості, оптимізму.[1]

У цілому корпоративну культуру можна визначити як сукупність зв’язків, що підтримують організаційні відносини людей. Заснована корпоративна культура на формальних і неформальних правилах і нормах діяльності, що включають такі елементи, як: стиль керівництва; звичаї, традиції, віру і символіку; особливості поведінки персоналу; показники задоволеності працівників умовами праці; перспектива розвитку тощо.[2]

На даний час все більше уваги приділяється розвитку професійного і творчого потенціалів працівників, формуванню підприємницької етики, підтримці високої відповідальності за якість продукції та роботи. Служба управління людськими ресурсами застосовує такі принципи:

-         краще розподіляти кадри;

-         підкреслювати пошану до індивідуальності і ціності кожної людини шляхом високої продуктивності праці;

-         надавати можливості кожному працівнику для реалізації його індивідуальних здібностей;

-         забезпечувати справедливу оплату праці[2].

Згідно дослідженням експертів Інституту Європи, що опитали працівників кращих європейських корпорацій, можна назвати сотню компаній, де працювати дійсно приємно, незалежно від галузі і роду занять. Це виражається в тому, що працівники зацікавлені в роботі та можуть впливати на загальний курс компанії. [2] При цьому не можна не відзначити роль корпоративної культури в усіх цих і багатьох інших фірмах.  Близько 80% успіху цих компаній визначається якістю та ефективністю управління, а корпоративна культура грає істотну роль у цьому процесі. Оскільки саме вона виступає суттєвою відмінністю при порівнянні організацій, що мають схожу структуру і систему комунікацій між підрозділами, а також підкреслює унікальність та конкурентоспроможність кожної компанії.

Необхідність сильної корпоративної культури для успішної діяльності компанії сьогодні визнають у всьому світі. Практично всі відомі фірми створили і підтримують високі корпоративні культури, які найбільш відповідають цінностям, цілям та завданням компанії. Практична цінність сильної корпоративної культури полягає втому, що вона: створює синергетичний ефект, піднімає вартість акцій і чистий прибуток, тим самим збільшує капіталізацію компанії, створює високі виробничі показники і знижує витрати, забезпечує низьку текучість кадрів, створює згуртованість співробітників. Отже, вона потрібна саме тому, що потрібна, тому що без сформованої культури починають гальмувати бізнес-процеси і комунікації будь-якого рівня.

 

Література:

1.                 Власова Н. «Способы формирования позитивного духа организации»// Корпоративная культура, 2, 2006. – С. 24-27.

2.                 Т.О. Дяченко «Взаємозв’язок розвитку корпорацій із застосуванням корпоративної культури»// Формування ринкових відносин в Україні, №10 (77), 2007. – С. 7-10.

3.                 В. Изотов «Корпоративная культура. Стратегии и способы ее формирования»// www.kylt.23hhk.