Економічні науки

                                                                                     7. Облік і аудит

Шендригоренко М.Т.

к.е.н., доцент Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Угрюмов А.Ю.

студент 5 курсу спеціальності 7.106(13) Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Напрямки удосконалення обліку касових операцій на торгівельних підприємствах

 

Найбільш ефективним шляхом вдосконалення  обліку, а також  якісного і всебічного документування господарських операцій у касі на торгівельних підприємствах є комплексна комп’ютеризація облікового процесу.

Проведені дослідження діяльності криворізьких торгівельних підприємств дають підстави стверджувати, що  облік фінансово - розрахункових операцій є  частково автоматизованим і включає наступні етапи облікового процесу: облік грошових коштів у касі підприємства; облік грошових коштів на рахунках у банку.  В зв’язку з цим, враховуючи проблему повної автоматизації обліку операцій з грошовими коштами зазначимо, що до складу системи автоматизованої обробки завдань фінансово-розрахункових операцій повинна належати база даних, програмні засоби, що забезпечують доступ до необхідних даних й управління ними, а також програмне забезпечення для рішення комплексу задач й засоби спілкування користувачів з системою у вигляді відповідного інтерфейсу.

Для рішення задач обліку господарських операцій з використанням автоматизованого робочого місця бухгалтера (АРМ) необхідна наступна інформація: дані первинного обліку, дані єдиної бази бухгалтерських записів, нормативно-довідкова інформація.

Інформаційна схема взаємозв’язку АРМ бухгалтера по обліку фінансово-розрахункових операцій з іншими інформаційними системами наведена на  рис.1.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 


         Рис. 1.   Інформаційна система взаємозв’язку АРМ бухгалтера.

    База даних складається із продубльованих здвоєних бухгалтерських операцій й має велику інформаційну місткість. Вона дозволяє в реальному часі отримувати на рівні кореспондуючих рахунків необхідні для аналітичного обліку і звітності показники.

АРМ бухгалтера по обліку фінансово-розрахункових операцій на торгівельному підприємстві  складається із двох категорій – АРМ I категорії, встановлений у бузгалтерії, АРМ II категорії – у головного бухгалтера та його замісника.

Процес обробки даних здійснюється за допомогою трьохрівневого меню. Меню першого рівня представлено на рис. 2.

Первинним етапом роботи на АРМ є введення і коригування нормативно-довідкової інформації. Вибір цього режиму в Головному меню викликає меню другого рівня, структура якого представлена на рис. 3.

Доступ до цього меню можливий для всіх користувачів програми, але редагування записів та додавання нових даних притаманне лише бухгалтеру.

Облік касових і банківських операцій

Облік готівки у касі

Облік банківських операцій

                            Облік векселів

Облік розрахунків з підзвітними особами

Облік розрахункових операцій

Аналітичний облік

Нормативно-довідкова інформація

Інформаційна база даних

 

 
 

 

 

 

 


                          Рис. 2.    Меню першого рівня АРМБ.

          Довідник типових операцій

  Довідник підприємств

               Довідник рахунків

               бухгалтерського обліку

Довідник працівників

               Довідник типів векселів 

 Довідник статей балансу

Довідник допустимої кореспонденції рахунків

Довідник курсу валют

Довідник типових бухгалтерських проведень

Строки платежу

 

 

 
 

 

 

 

 

 

                            Рис. 3.   Меню другого рівня АРМБ.

АРМ II категорії (замісник головного бухгалтера). Після того, як бухгалтер АРМ II категорії вибрав тип нормативно-довідкової інформації, він переходить до меню третього рівня, де  має змогу ввести, відкоригувати та роздрукувати будь - які дані. В подальшому нормативно-довідкова інформація, що введена через меню другого рівня, використовується бухгалтерами АРМ I категорії для безпосереднього введення в базу даних первинних господарських операцій через меню першого рівня.

 Найбільший інтерес викликає розділОблік касових і банківських операцій” меню першого рівня, оскільки  це має відношення до напрямку дослідження.

Вибір розділуОблік касових і банківських операцій” в меню першого рівня викликає підменю, яке представлене на рис. 4.

Прибутковий касовий ордер

Видатковий касовий ордер

Платіжна відомість

Касова книга

Виписка банку

Платіжні вимогидоручення

Щоденна відомість

Відомість надходження (видатків) грошових коштів

Відомість використання коштів за цільовим призначенням

Відомість аналітичного обліку

Картка депонування

Відомість депонованих сум

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 


                           Рис.4.   Підменю першого рівня АРМБ.

     Режим роботиПлатіжна вимога - дорученнявикористовується для формування бази даних, введення, коригування та виписки зазначеного  документу.

При введенні даних бухгалтер позиційно (по шаблону) заповнює первинний документ та роздруковує його, одночасно інформація фіксується у комп’ютері.  Введені дані до первинних документів контролюються на їх відповідність нормативно-довідковій інформації, що була попередньо внесена до комп’ютеру.

Таким чином, розглянутий порядок автоматизації операцій надає можливість запобігти помилкам у роботі, оскільки охоплює і контролює абсолютно усі аспекти обліку господарських (касових, банківських, розрахункових) операцій, які здійснюються на підприємстві.