Голуб Ю.О.

аспірант кафедри контролю і аудиту,

Харківський національний економічний університет

 

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА: ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ

 

Вступ В ринкових умовах своєчасне забезпечення підприємств достатніми та дешевими фінансовими ресурсами є необхідним для ефективного ведення господарювання і залежить, насамперед, від результативно діючої системи управління. При цьому вирішальним є саме управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємств. Тому таке управління вимагає глибокого теоретичного обґрунтування та практичної розробки з тим, щоб забезпечити високу ефективність діяльності й мінімізувати ризики підприємств. Це у підсумку і визначає актуальність обраної теми дослідження.

Аналіз існуючих публікацій вказує на значимість та важливість обраного напрямку дослідження. В першу чергу, слід відмітити публікації, що стосуються розкриття сутності та змісту управління у змінних умовах функціонування різних суб’єктів господарювання [1, 2, 3, 4]. Інший напрямок за обраною темою дослідження торкається безпосереднього розкриття поняття «фінансове забезпечення» [5, 6, 7, 8]. Однак, незважаючи на достатній спектр думок щодо розкриття обраної тематики слід вказати, що множинність таких робіт також говорить про низку існуючих та невирішених питань з обраної тематики дослідження. На думку автора це стосується, наприклад, теоретичного узагальнення та порівняння існуючих типів управління в розрізі окремих напрямків діяльності підприємства, що і повинно буди подальшою основою визначення суті управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємства.

Постановка завдання Отже, недостатність розкриття окреслених питань з обраної тематики дослідження у підсумку і визначають головну мету даної роботи, спрямовану, насамперед, на узагальнення сутності управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємства.   

Результати дослідження Перш ніж перейти до теоретичного розгляду та узагальнення поняття «управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємства» доцільно розглянути певні прикладні аспекти такого визначення. Це, на думку автора, дозволить більш точніше та всебічно розкрити зміст і сутність питання, що розглядається.

Отже, у широкому розуміннs управління визначає собою вплив на розвиток певного процесу або об’єкту, яке за мету ставить досягнення відповідних властивостей такого процесу або об’єкту [4].

Визначаючи змістовність будь-якого поняття, насамперед, слід виходити із гносеології термінів, які його складають. Так зміст поняття «фінансове забезпечення діяльності підприємства» у більш широкому розумінні узагальнює сукупність заходів та умов, що сприяють сталому розвитку підприємства шляхом покриття витрат підприємства фінансовими ресурсами в залежності від розміру виробництва та фінансового становища [8]. Разом з цим, з урахуванням відзначеного вище, управління – це вплив на розвиток певних заходів та умов, які за мету ставлять досягнення відповідних властивостей.

Тож, виходячи з цього, на думку автора, загалом сутність дефініції «управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємства» можна подати у такий спосіб:

управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємства – це цілеспрямований процес прийняття та втілення управлінських рішень, які сприяють сталому розвитку підприємства шляхом покриття витрат підприємства фінансовими ресурсами в залежності від розміру виробництва та фінансового становища.

Висновки Таким чином, взявши до уваги проведений теоретичний аналіз, автором уточнено поняття «управління фінансовим забезпеченням діяльності підприємства» шляхом ретроспективного аналізу і розмежування існуючих уявлень про управління взагалі та сутність фінансового забезпечення діяльності підприємства, зокрема, в сучасних умовах господарювання. Новизна такого уточнення полягає в чіткому розмежуванні понять «управління» та «фінансове забезпечення діяльності підприємства». При цьому саме визначення надано як поєднання понять «управління» та «фінансове забезпечення».

При цьому як напрямок подальших досліджень, на думку автора, варто вказати на необхідність узагальнення управління фінансовим забезпеченням як основи функціонування сучасного підприємства та визначення видів відповідного управління.

 

Література.

1. Большой экономический словарь / Под ред. А.Н. Азрилияна. - 2-е изд. доп. и перераб. – М.: Институт новой экономики, 1997. – 864 с.

2. Глухов В.В. Менеджмент. – Спб.: Питер, 2007. – 608 с.

3. Кузнецов Ю.В., Подлесных В.И. Менеджмент. – М.: Бизнес-Пресса, 2001. – 432 с.

4. Фомин В.Н. Некоторые общие принципы построения адаптивных систем управления // Соросовский образовательный журнал. – 1996. – №12. – С. 102–108. (1)

5. Словарь современных экономических и правовых терминов / Авт.-сост. В.Н. Шимов, А.Н. Тур, Н.В. Стах и др.; Под ред. В.Н. Шимова и В.С. Каменкова. – Мн.: Амалфея, 2002. – 816 с.

6. Боголіб Т.Н. Фінансове забезпечення розвитку вищої освіти і науки в трансформаційний період: Монографія: - К.: «Міленіум», 2006. – 508 с.

7. Азаренкова Г.М. Фінансові ресурси та фінансові потоки (теоретичний аналіз): Монографія. – Харків: ПП Яковлєва, 2003. – 103 с.

8. Дікань Л.В., Голуб Ю.О. Фінансове забезпечення діяльності підприємства: сутність та джерела // Економіка розвитку. – 2007. – №3 (43). – С. 65–68.