Экономические науки/ 10. Экономика предприятия.

 Ас. Бобирєв Д. Б.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Забезпечення розвитку інвестиційно-інноваційних процесів на підприємстві

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

 

Поширення високотехнологічних виробництв та інноваційні процеси стали неодмінним атрибутом стратегії сучасного економічного зростання кожного підприємства й країни в цілому. Внаслідок системної економічної кризи, яка з початку 90-х років ХХ століття охопила майже всі галузі економіки України, до цього часу не вдалося зупинити негативних тенденцій динаміки інвестиційно-інноваційної діяльності підприємств.

Інновації у вигляді нових конкурентоспроможних технологій і товарів забезпечують до 90% приросту ВВП промислово розвинених країн світу. Оскільки з 2000 р. в Україні спостерігається економічне пожвавлення, слід було б очікувати також інвестиційного пожвавлення та інноваційного оновлення у нашій країні.

На даний момент бюджетні асигнування на НДДКР складають близько 0,3 % ВВП, тоді як в розвинених країнах цей показник складає 3-7 % [1].  Для запобігання спаду в науці в Україні витрати на НДДКР необхідно значно збільшити в найближчій перспективі. Необхідне посилення прямої підтримки сфери НДДКР бюджетними коштами і здійснення переходу до фінансової підтримки інноваційних проектів, а також створення відповідних фондів для фінансування НДДКР. Збільшення витрат на науку сприятиме зниженню відтоку фахівців з науково-технічної сфери, створенню або реструктуризації  нових науково-інноваційних підприємств і розвитку інноваційної діяльності в цілому.

Проведені дослідження проблем розвитку інноваційної та інвестиційної діяльності державних та недержавних промислових структур в Україні дозволяють зробити висновки о том, що подолання негативних тенденцій у промисловому комплексі України невід’ємно пов’язано, як зростанням потоку вітчизняних та іноземних інвестицій до наукомістких галузей, які повинні забезпечити розробку та реалізацію інноваційних проектів, так і з покращенням якісних характеристик інвестиційно-інноваційних процесів на всіх рівнях взаємодії суб’єктів господарювання [2].

Забезпечення сталого розвитку інвестиційно-інноваційних процесів на підприємствах є передумовою завершення структурної перебудови економіки України і прискорення темпів її росту, а також досягнення високої конкурентоспроможності на світовому ринку шляхом збільшення попиту, і, відповідно, експорту високотехнологічної продукції.

На основі узагальнення теоретичних розробок провідних вітчизняних і зарубіжних учених-економістів зроблений висновок, що першочерговими завданнями є:

-  формування економічного підґрунтя для подолання кризового стану, в якому знаходиться майже весь промисловий комплекс України;

-  створення об'єктивних передумов для економічного зростання на основі організаційної моделі формування конкурентоспроможності підприємства;

-  забезпечення сталого розвитку шляхом реструктуризації промислових підприємств і їх об'єднань, що забезпечують розвиток виробництва конкурентоздатних товарів і послуг на інноваційній основі;

-  досягнення збалансованості галузевої, інституційної і виробничої структур промислових комплексів на рівні підприємств;

-  збільшення кількості робочих місць, посилення мотивації високопродуктивної праці, створення умов для ефективної зайнятості трудових ресурсів [3];

-  підвищення попиту та експортного потенціалу промислових підприємств України, що випускають наукоємну продукцію, шляхом забезпечення сталого розвитку інвестиційно-інноваційних процесів;

-  збільшення надходжень в прибуткову частину державного бюджету і зниження рівня соціальної напруженості на основі раціоналізації структури і розмірів державних витрат, зокрема в інвестиційній і інноваційній сферах.

Таким чином, реалізувавши послідовно приведені завдання, є можливість подолати майже всі негативні тенденції у промисловому комплексі України,  прискорити темпи росту економіки, та досягнути високої конкурентоспроможності на світовому ринку.

Литература:

1.     Л.Є. Довгань, Н.О. Сімченко. Інноваційні підходи до формування науково-технологічного потенціалу високотехнологічних підприємств // Проблеми науки. – 2004 - №10. – с. 32 – 38.

2.     Федулова Л., Пашута М. Розвиток національної інноваційної системи України // Економіка України. – 2005. - №4. С. 35 – 47.

3.     Грозна В.В. Підвищення конкурентоспроможності економіки України як передумова співробітництва з ЄС. // Актуальні проблеми економіки, 2003, 11(29): с. 130-141.