УДК 657.629

Вороніна Олександра Олександрівна

аспірант кафедри контролю і аудиту,

Харківський національний економічний університет

 

Рентабельність та ліквідність як важелі управління

фінансовим результатом підприємства

 

Вступ. Розвиток підприємства та дієвість його функціонування в умовах ринку багато в чому визначається сталістю фінансових результатів, а відтак відповідною системою щодо їх ефективного управління. Це пов’язано з тим, що фінансовий результат може не лише характеризувати фінансовий стан підприємства та напрямки його зміни, а є тією основою, що здатна активізувати діяльність підприємства як узагальнюючий показник обраних та втілених у виробництво рішень. Саме цим й можна пояснити різнопланові роботи, в яких досліджуються окремі аспекти щодо розуміння фінансового результату [1, 2]. Це, в остаточному, й визначає актуальність обраного напрямку дослідження. При цьому, аналізуючи змістовність фінансового результату, різні дослідники  в тій або іншій мірі торкаються й розгляду засад з його управління. Втім однозначної думки у цьому питанні й досі не має. Проте у даному аспекті слід зауважити на тому, що при розгляді будь-яких фінансових питань суб’єкт господарювання, як правило, зіштовхується з дилемою щодо узгодження рентабельності та ліквідності.

Постановка завдання. Отже, в якості основної цілі даного дослідження обрано обґрунтування рентабельності та ліквідності як важелів з управління фінансовим результатом підприємства та визначення відповідної якісної залежності щодо узгодження означеного узагальнення.

Результати дослідження. Насамперед необхідно зазначити, що саме показники обраних характеристик можуть узагальнювати різнопланові граничні та контрольні значення фінансової активності та сталості підприємства. Так ліквідні ускладнення і відповідно низькі значення коефіцієнтів поточної ліквідності можуть свідчити не лише про фінансову нестійкість і неплатоспроможність, а й про динамічний розвиток підприємства, який супроводжується прискореним нарощенням обсягів виробництва та освоєнням ринку. Проте з іншої сторони занадто швидкі темпи й обумовлюють відповідні ліквідні ускладнення. Разом з цим також слід зауважити й на тому, що, наприклад, заради зниження собівартості продукції, зменшення залежності від сировини й енергії, яке у підсумку проводить до збільшення економічної рентабельності підприємства, росте норма доданої вартості, а відтак звужуються можливості по скороченню дебіторської заборгованості і нарощуванню кредиторської заборгованості підприємства, що у підсумку може спричинити негативний вплив відповідно запасу фінансової міцності підприємства.

Це у свою чергу обумовлює необхідність розгляду співвідношення між рентабельністю та ліквідністю підприємства з погляду управління його фінансовим результатом. Так, якщо у загальному рентабельність діяльності підприємства уявити як відношення прибутку до його активів, а ліквідність виразити через співвідношення активів до зобов’язань підприємства, то якісне співвідношення між рентабельністю та ліквідністю підприємства можна узагальнити наступним чином:

 

,

 

де      – значення показника ліквідності,

          – значення показника рентабельності,

          – інтегральне узагальнення співвідношення показників прибутку та зобов’язань підприємства.

Висновки. Таким чином, при розгляді рентабельності та ліквідності в якості важелів з управління фінансовим результатом варто звернути увагу на їх доцільне співвідношення. Це можна встановити на підставі означеного якісного узагальнення, яке й визначає ступень наукової новизни та водночас сприяє обранню подальшого напрямку дослідження, сутність якого полягає у проведенні відповідного статистичного аналізу.

 

Література.

1. Пархоменко Н.М. Методичні особливості визначення фінансових результатів // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. – 2000. – Випуск 122. Частина 3. – С.65–67.

2. Янок Д.А. Економічний зміст фінансових результатів діяльності підприємств // Економіка АПК, 2003. – № 11. – С. 91–96.