Корнієнко Л.М.

                                               ст. викладач кафедри іноземних мов СНАУ

Шляхи розвитку творчих здібностей студентів на заняттях з іноземної мови

 

Проблема формування творчих здібностей майбутніх фахівців завжди була й залишатиметься однією з найактуальніших проблем теорії і практики педагогічної науки. Сучасний етап ринкових перетворень в Україні в усіх галузях народного господарства веде до зміни парадигми взаємовідносин держави і людини, де центральним елементом у цій системі стає творча особистість.

У науковій літературі творчість визначається як діяльність зі створення якісно нового, що вирізняється неповторністю, оригінальністю та суспільно-історичною унікальністю (при цьому зазначається, що творчість завжди передбачає творця-суб`єкта творчої діяльності). Основним продуктом творчої роботи особистості є створення нового, що існує не за межами особистості, а в ній самій, нових ціннісних мотивів діяльності, нових здібностей і умінь, вольових та моральних якостей. Головними ознаками творчої особистості є : інтелект, знання та досвід; широта кругозору; самостійність і сміливість мислення; здатність до критичного оцінювання попереднього досвіду і навколишньої дійсності; діалектичний світогляд; індивідуальність і незалежність у прийнятті рішень; альтернативність, здатність фантазувати; широке використання наукового підходу в практичній діяльності.

Важливими передумовами формування і розвитку творчих здібностей студентів є високий рівень педагогічної творчості як системи особливих відносин між педагогом і студентом. Від творчих здібностей, умінь і активності викладача залежить мотив до серйозної навчальної діяльності студентів. Нажаль, маємо ситуації, коли навчальна діяльність здійснюється в репродуктивних, нетворчих формах. Як наслідок спостерігаємо лише імітацію навчання, байдужість до розумової праці, небажання працювати з піднесенням. Тому головне в професії педагога – своє творче обличчя, індивідуальний творчий стиль діяльності.

Завдання викладача – активно включити кожного студента в практичні види творчої діяльності у ВНЗ, створити умови для творчої свободи у виборі виду діяльності, джерел, втілення своїх знахідок.

Вивчення іноземних мов у сучасній вищій школі розкриває великі можливості для розвитку творчості студентів. Увесь навчальний процес повинен бути направлений  на розвиток творчих здібностей студентів, самостійного мислення, вміння працювати самостійно і охоплювати всі види мовленнєвої діяльності.

Навчальні тексти, діалоги, вправи, проблемні завдання, ділові ігри повинні давати можливість не лише виробити мовленнєві навички, засвоїти уживану лексику, а й допомагати у вивченні  мотивації, сприяти розвитку навичок мовлення і спілкування у сферах, пов`язаних з діяльністю майбутніх спеціалістів.

На першому етапі (1-4 семестри) у групах з поглибленим вивченням іноземної мови для активного засвоєння відбирається лексика нейтрального розмовного стилю, що дає можливість спілкуватися в будь-якій життєвій ситуації, яка не відноситься до якоїсь певної вузько-спеціалізованої галузі. На другому і третьому етапах (5-8 семестри) – поступово відбувається розширення словникового запасу формулами мови, які необхідні для ділового спілкування, ведення ділових паперів в професійній діяльності фахівця. Серед різних технологій навчання творчого вивчення лексики застосовується технологія петлювання, що передбачає багаторазове повернення до вивченого з метою закріплення вже опрацьованого лексичного матеріалу. При цьому студентам надається можливість творчо вибирати лексичні одиниці, але в рамках тієї ситуації, що запропоновано .Студенти вирішують проблемні ситуації; складають мікро-макро- діалоги; пояснюють, аналізують ті чи інші факти та явища; переходячи до дискусії. розкривають значення крилатих висловів. Особливе значення для самовираження студентів мають різноманітні рольові та ділові ігри. Під час таких видів робіт студент діє, взявши на себе певну соціальну роль. В її межах він спілкується, приймає рішення, виявляє своє ставлення до різних питань і проблем, тобто розкриває себе як особистість. В свою чергу студент має змогу реалізувати свої знання з основ граматики. Граматично правильно складені ситуації, діалоги, монологічні висловлювання – запорука успіху, стимул, мотивація для подальшої творчої мовленнєвої роботи.

Спонукати студентів до творчої роботи, особистісного самовираження  на заняттях з іноземної мови можуть усі види завдань, які передбачають висловлювання студентами своїх думок, поглядів. Такі завдання стосуються не лише вправ для навчання говоріння, але й для читання, аудіювання (наприклад, читання чи слухання тексту з наступним коментуванням інформації, що міститься в ньому – коментований переказ). Стимулюють розвиток творчого мислення та вміння працювати самостійно заняття з домашнього та індивідуального читання. Обговорюючи тексти, обігруючи ситуації студенти виражають своє особистісне бачення тієї чи іншої проблеми, відношення до головних героїв.

Поступово студенти оволодівають вміннями творчого письма, що передбачає вільне інтегрування мовних знань. Студентам старших курсів пропонується написати доповідь, реферат, резюме, анотацію на прослухане чи прочитане, коментар до побаченого, письмово висловитися з запропонованої теми. Найскладнішим видом творчого письма є твір. Підготовка проводиться в декілька етапів. I - підготовка до викладу власних думок за запропонованою темою у режимах: викладач-група, робота в парах, більших групах. Таке усне випередження сприяє не лише синтезу різних точок зору студентів, виправленню власних версій, а й створює умови для різного мовного оформлення. Студенти мають змогу висловити свою точку зору, почути думку інших, обговорити почуте, уточнити деталі і зрештою викристалізувати своє бачення проблеми. IIвключає вправи на класифікацію мовного матеріалу (компонування письмового висловлювання, логічна побудова). Студенти обирають остаточний матеріал. III – включає формування вмінь самостійного письмового висловлювання (на базі проблемного завдання).

Останнім часом зріс інтерес студентів до навчальних відеофільмів, теле- та радіопередач, що також сприяє розвитку творчих здібностей студентів. Робота проводиться також в декілька етапів: I. Загальне ознайомлення з фрагментом  та виконання вправ, спрямованих на розуміння послідовності дій та причиннонаслідкових зв`язків. Завдання до перегляду можуть бути записані на дошці або роздані; II. Мовна практика - передбачає паузовий перегляд з метою привернення уваги студентів до відібраних мовних одиниць, вживання яких коментується і закріплюється в процесі виконання комунікативних вправ. У пригоді стануть питання: What would you say, if you…? Пропонується вжити лексико-граматичний матеріал у своїх ситуаціях. III. Мовленнєва практика – стимулювання активної комунікативної діяльності на основі ситуацій з фільму/ фрагменту.

Можливо, іноді не всі вправи, що застосовуються, забезпечують можливість самовираження (вправи, призначені для вироблення граматичних і лексичних навичок). Але якщо вони будуть особистісно організованими, то посядуть пріоритетне місце в навчальному процесі, бо саме вони являються підготовкою до виконання привабливих вправ, пов`язаних з особистісним вираженням, розвитком творчих здібностей студентів.