Скалацька О.В.

філософський факультет Одеського

національного університету ім. И.И. Мечникова

 

Дотримання релігійної свободи в Україні

 

Дотримання релігійної свободи - це не тільки характеристика демократичного суспільства, але й можливість зменшення релігійних конфліктів. Цей принцип створює у суспільстві рівні права для дії релігійних організацій і зменшує умови виникнення конфліктних ситуацій. Говорити про дотримання релігійної свободи в Україні можна ґрунтуючись на щорічних звітах Держдепартаменту США (згідно з цими звітами в нашій країні дане право не порушується) і проведеному у 2006 році «Моніторингу релігійної свободи в Україні: особлива увага до стану релігійної толерантності». Аналіз основного змісту та фактичного матеріалу цих двох документів дозволяє виділити наступні зміни та порушення у сфері дотримання релігійної свободи в нашій країні.

1. Позиція держави виражена в дотриманні релігійної свободи. За останні роки в Україні відбулися позитивні зміни в сфері релігійної свободи. До таких подій були віднесені:

- укази Президента, спрямовані на вдосконалення законодавства в релігійній сфері, що стосуються питань передачі власності релігійним організаціям, проходженню альтернативної військової служби;

- зменшення участі та підтримки політичних партій релігійними організаціями в порівнянні з Президентськими виборами 2004 року, коли вони відкрито підтримували певних кандидатів, читали за них молитви та проводили богослужіння;

- визнання Міністерством освіти богослов'я академічною дисципліною, що дозволило студентам-теологам одержувати відстрочку від армії, їх диплом набув офіційний статус;

- вирішення деяких конфліктів, пов'язаних з майновими суперечками;

- допомога місцевої влади релігійним організаціям у будівництві та проведенні благодійних акцій.

2. Деякі зміни, що відбулися в релігійному житті країни мали полемічний характер. До таких подій можна віднести: указ Президента про закриття Державного комітету у справах релігій, підняття питання про створення помісної Православної церкви, і розпорядження Президента Міністерству освіти ввести в школах курс «Основи християнської етики».

3. В Україні принцип релігійної свободи порушується, в основному, з наступних причин: зростання нетолерантності в міжконфесійних відносинах; діяльність проросійських організацій проти УПЦ КП і УГКЦ; бездіяльність органів правопорядку; розподіл релігій на традиційна та нетрадиційні; підтримка місцевої влади домінуючої релігійної організації в регіоні (на півдні та сході УПЦ (МП), на заході УГКЦ і УПЦ КП); акти вандалізму; публікації засобів масової інформації; процес повернення культових споруд; майнові суперечки (перешкоди в будівництві храмів і оренді приміщень; затримка при поверненні культових споруд) і т.д. [1, C.29, 82].

4. Досить актуальною проблемою для українського суспільства є прояви ненависті та ворожнечі, антисемітизму і антиісламізму. Випадки прояву антисемітизму виражені в актах вандалізму відносно синагог, цвинтарів, меморіалів жертв Холокосту, що відбулися у Києві, Дніпропетровську, Одесі, Донецьку та Севастополі. У звіті Держдепартаменту США підкреслюється, що дії міліції не завжди є ефективними в розслідуванні цих випадків [2].

В основному прояви антиісламізму відзначені у Криму. Мусульмани Криму та представники Меджлісу кримсько-татарського народу звинувачують УПЦ (МП) у заклику до застосування насильства до мусульман і татар. Вони виражають невдоволення діями кримської влади, що дозволяє використання в школах підручників, які містять дезінформацію про мусульман і татар в Україні. На їх думку, це сприяє поширенню антимусульманських і антитатарських настроїв у суспільстві [2].

5. Актуальним питанням залишається діяльність нових релігій в Україні. Основне порушенням релігійної свободи цих релігійних організацій пов’язане з домінуючим у нашому суспільстві стереотипом нових релігій як «тоталітарних сект», діяльність яких небезпечна для суспільства. В основному цей стереотип розповсюджується традиційними релігіями та засобами масової інформації, так само його підтримують антикультові рухи, деякі вчені, представники влади. Також до порушень релігійної свободи нових релігій можна віднести діяльність місцевої влади, яка перешкоджає у реєстрації, наданні оренди та землі під будівництво споруд.

Існуючі в Україні обмеження релігійної свободи створюють умови для виникнення релігійних конфліктів. Зміна нормативно-правової бази та затвердження толерантних відносин у суспільстві, буде не тільки відповідати дотриманню релігійної свободи, але й сприяти зменшенню умов виникнення частки релігійних конфліктів.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.     Антошевський Т., Коваленко Л., Скленар І, Моніторинг релігійної свободи в Україні: особлива увага до стану релігійної толерантності. - Львів, 2006-2007 //http: //www.risu.org.ua/text/freedom2006.doc

2.      Доповідь Міжнародної організації релігійної свободи за 2006 рік // http: // kyiv.usembassy.gov/files/polit_relig_freedom2006_ukr.html