Экономические науки/1. Банки и банковская система

Котеньова К.С.

Науковий керівник: Тодосейчук Г.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

 

ОСНОВНІ НАПРЯМKИ РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ НА ШЛЯХУ ДО СВІТОВОГО РИНКУ

 

Інтеграція України до європейського та світового фінансового простору є одним з пріоритетних та головних завдань її розвитку. На шляху до світового співробітництва головна увага приділяється трансформації банківської системи, а саме підвищенню її конкурентоспроможності. Потенційним напрямом у цій сфері стає формування ефективних фінансових ринків із надійними фінансовими установами, що здатні правильно управляти фінансовими ризиками.

Рішення, які приймаються щодо управління банківськими ризиками, допомагають банківським установам створити механізми пристосування, виживання, гнучкості й оперативного реагування на зміни зовнішнього впливу, чинники нестабільності і невизначеності, притаманні умовам конкурентного ринкового середовища [2]. Ефективне управління ризиками дає змогу збільшити прибутковість банку та його інвестиційну привабливість, що є особливо актуальним у період інтенсифікації припливу іноземного капіталу в банківську систему України [1].

 Невід’ємною частиною успішного функціонування банківського сектору є формування юридичних засад його розвитку, створення такого законодавчого поля, яке б гарантувало інвесторам безпеку вкладення грошей, поліпшення доступу до кредитів та забезпечення стійкості системи гарантування вкладів. Стратегічним пріоритетом розвитку економіки стає проведення ефективної асортиментної політики банківських послуг та розвиток ринку венчурного капіталу, який є ефективним джерелом інвестування в інноваційні підприємства[1] .

Звичайно, для забезпечення ефективного функціонування банків потрібне реформування кредитного механізму. Основні напрями його поліпшення передбачають створення привабливого інвестиційного клімату в банківському секторі за рахунок забезпечення прозорості власності у капіталі діючих банків; зміцнення та подальший розвиток банків з державним капіталом; удосконалення інституційної та функціональної структури кредитної системи за рахунок лібералізації регулювання ринку фінансових послуг та прискореного розвитку спеціалізованих фінансово-кредитних установ, які займаються інвестиціями в цінні папери; використання позитивного досвіду функціонування іноземного банківського капіталу в національних банківських системах для підвищення конкурентоспроможності вітчизняних банків, що спонукатиме до підвищення рівня фінансового обслуговування в країні, сприятиме капіталізації українських банків, залученню в економіку додаткових фінансових ресурсів [3]. Формування українського ринку цінних паперів доцільно орієнтувати на європейську модель його організації, що передбачає створення Центрального депозитарію з єдиним реєстром іменних цінних паперів; консолідацію фондових бірж з метою створення організованого ринку цінних паперів; посилення ролі банків як його професійних учасників, інвесторів і емітентів; приведення законодавства України у відповідність з європейськими правовими нормами.

Доцільно активізувати впровадження інформаційно-комунікаційних технологій на ринку банківських послуг для забезпечення прозорості фінансових операцій. З метою протидії комп’ютерним злочинам та зменшення збитків від них необхідно: обирати ефективні засоби забезпечення захисту інформації від несанкціонованого доступу; давати конкретну оцінку ймовірності виявлення загроз у банківських інформаційних системах; створити персональні системи захисту інформації для кожного банку[1].

Для забезпечення довгострокової фінансової стабільності в державі необхідні подальші трансформаційні зміни всіх елементів фінансової системи, що, у свою чергу, дають змогу виділити проблеми, які потребують першочергового вирішення. Насамперед необхідно створити дієві механізми забезпечення ефективного та безпечного функціонування фінансово-кредитної системи в умовах інтеграції України до європейського фінансового простору, що є важливою передумовою для досягнення сталого економічного зростання.

 

Література

1. Патрікац Л., Бойчук М. Євроінтеграційний курс України: на перехресті досліджень і висновків// Вісник НБУ, серпень 2006 р.-с.3-9

2. Бурденко І., Пожар О. Розкриття інформації про банківські ризики у фінансовій звітності// Вісник НБУ, липень 2006 р.-с.52-55

3. Папуша А. Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика// Вісник НБУ, липень 2006 р.-с.49-51