УДК 658.155

Економічні науки / 10.Економіка підприємства.

Студент Губарь І. В.

Національний банк України

Харківський інститут банківської справи

Університету  банківської справи, Україна

Роль прибутку підприємства та основні напрямки його  використання в умовах трансформації економіки.

В наш час більшість економістів  не прийшли до одностайної думки щодо природи прибутку, бо саме прибуток є головною рушійною силою  будь – якого підприємства та певним гарантом прогресу економічної системи країни, а  його відсутність -  яскравий доказ кризового становища й соціальної напруженості.

Прибуток, як показник, найбільш повно відображає  ефективність виробництва, обсяг і якість готової продукції, рівень продуктивності праці, динаміку рівня собівартості  продукції.

Українські вчені особливу увагу приділяли питанням вивчення  впливу різних чинників на формування та використання  прибутку (Захарова Ю.В., Растяпін А.В., ЦалЦалко Ю.С.), використанню прибутку, як критерію оцінки  фінансового стану  підприємства (Благун Й.), а також вивченню основних причин  переходу прибутку в тіньову економіку

В умовах ринкової економіки  одержання прибутку  є головною метою  виробництва та безпосереднього існування  підприємств.

Прибуток  надає гарантії для  подальшого існування  підприємств (особливо в Україні), оскільки лише його накопичення у вигляді різних резервних фондів дає можливість покривати заплановані та незаплановані затрати.

З економічної точки зору, прибуток  - частина виручки , що залишається після  відшкодування всіх витрат  на виробничу та комерційну діяльність підприємства.

Щодо ролі прибутку, то на практиці все частіше  спостерігається несумісність покладеного  на прибутокнавантаження ”, в якості джерела поповнення   державного бюджету і як індикатора привабливості.

Останнім часом спостерігається тенденція до зменшення прибутку  підприємства для  зменшення  податкового тиску, що призводить до суперечливої ролі прибутку, як інвестиційного індикатору, що говорить про інвестиційну привабливість підприємства або галузі.

В Україні  рівень податкових відрахувань набагато вищій  і за розрахунками  українських економістів  досягає 70% ВВП, що призводить до появи такого явища як тіньова економіка.

Підтвердження ролі прибутку  як індикатора   привабливості  інвестиційних вкладень  не відповідає тому змісту, який вклали в нього  кілька десятків років тому.

Також прибуток  виступає  одним з головних джерел  поповнення бюджету, на рівні з податком на додану вартість.

Прибуток підприємства є об’єктом розподілу та подальшого використання як в масштабах одного підприємства так і в масштабах галузі або  економіки

Із загального прибутку сплачується податок; решта поступає в повне розпорядження підприємства та використовується згідно з його статутом і рішеннями власників.

Чистий прибуток  залишається у розпорядженні підприємства та розподіляється між фондом заощаджень й фондом споживання.

Виявлення резервів підвищення прибутку повинне спиратися на комплексний техніко-економічний аналіз роботи підприємства: вивчення техніко-економічних показників роботи підприємства й організаційного рівня виробництва, використання виробничих потужностей і основних фондів, сировини і матеріалів, робочої сили, господарських зв'язків.

Для України перспективним є такий резерв, як постійне удосконалення засобів виробництва (впровадження нової техніки, комплексна механізація й автоматизація виробничих процесів, удосконалення технології, упровадження прогресивних видів матеріалів дозволяють значно знизити собівартість продукції і тим самим підвищити прибуток).

Підвищення прибутку може відбутися також за рахунок підвищення продуктивності праці  використовуючи різноманітні мотиваційні засоби.

Важливе значення в боротьбі за зниження собівартості та підвищення прибутку має дотримання найсуворішого режиму економії на всіх ділянках виробничо-господарської діяльності підприємства.

Підсумовуючи вище сказане необхідно підкреслити, в теперішній час  відбувається переосмислення ролі прибутку та пошук нових, більш ефективних шляхів його використання

Враховуючи специфіку української економіки доцільно спрямувати прибуток підприємства на вдосконалення засобів виробництва, збільшення обсягу виробництва, підвищення продуктивності праці та економія матеріальних ресурсів.

 Література :

1. Козлова  А.І. / Проблеми  формування інвестиційного ресурсу //

    Формування ринкових відносин в Україні / 2006. Економікс. №2 – с3.

2. Углеренко О.М. Визначення оподаткованого прибутку  та його вплив 

    на формування  фінансових ресурсів підприємства //Фінанси України.    

     2005, №2.- С.94

3. Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств.

    К.: Знання, КОО, 2005. – 378 с.

4. Марочкіна А.М. Бухгалтерський облік за національними

   стандартами. – Харків: Торсінг, 2005. – 296 с.