Мазур О.П

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТУ, Україна

 

Моделювання бізнес-процесів за допомогою сучасних інформаційних систем

Будь-яку діяльність або комплекс видів діяльності, для яких використовуються ресурси щодо перетворення входів на виходи, можна розглядати як процес. Для ефективного функціонування організації мають визначити численні взаємопов’язані та взаємодіючі процеси та управляти ними. Часто вихід одного процесу безпосередньо є входом наступного процесу, або управляючим впливом для іншого. Систематичне визначення процесів та їх взаємодії в організації, а також управління ними називають «процесним підходом». В останні десять років панує теза: «Основна проблема функціональних організацій – виникнення організаційних бар’єрів та лавиноподібне втрачання цінності – може бути подолана завдяки впровадженню процесного підходу». Найбільшу увагу при реалізації процесного підходу приділяють так званим «бізнес-процесам».  В 80-х роках сформувалась та була офіційно визнана теорія бізнес-процесів. Розглядаються основні процеси (виробництво, постачання, збут) та допоміжні (управління фінансами, ремонт обладнання, навчання та розвиток персоналу).

Вивченням теорії займалися такі дослідники як А. Сміт, В. Репін, В. Єліферов, Дж. Харрінгтон, Хомяков В.І.

Реалізація процесного підходу дуже тісно пов’язана з моделюванням бізнес-процесів. Поняття «моделювання бізнес-процесів» виникло наприкінці 90-х рр. 20 ст., коли керівники підприємства під впливом конкурентів під час намагань оптимізувати бізнес-системи за критеріями «прибутковість-конкурентоспроможність» відчули необхідність мати моделі діяльності організації, що відображає всі механізми та принципи взаємозв’язку різних підсистем у межах одного бізнесу.

Моделювання бізнес-процесів дозволяє не тільки визначити, як компанія працює в цілому, як взаємодіє із зовнішніми організаціями, замовниками й постачальниками, але і як організована діяльність на кожному робочому місці. Моделювання бізнес-процесів - це ефективний засіб пошуку шляхів оптимізації діяльності компанії, засіб прогнозування й мінімізації ризиків, що виникають на різних етапах реорганізації підприємства. Цей метод дозволяє дати вартісну оцінку кожному окремому процесу й всім бізнес-процесам організації в сукупності.

Імітаційне  моделювання бізнес-процесів можна проводити за допомогою програмного забезпечення «Інталєв: Навігатор». «Інталєв: Навігатор» це електронна база знань про систему управління в організації, це свого роду корпоративна «біблія» в сучасному виконанні. «Інталєв: Бізнес-процеси» – це перший продукт класу workflow1, розроблений на платформі «1С: Підприємство 7.7». Як інструмент керівника, він автоматизує документообіг, підвищуючи керованість підприємством.

Робота в модулі «Інталев: Бізнес-процеси» здійснюється в три етапи.

1. Опис бізнес-процесів. На цьому етапі за допомогою зручного графічного редактора у форматі UML описуються бізнес-процеси підприємства.

2. Виконання бізнес-процесів. На другому етапі програма автоматично або за стандартними подіями ставить завдання відповідно до настроєних бізнес-процесів, переміщаючи інформацію між учасниками.

3. Контроль і аналіз. Автоматично збираються всі необхідні дані для контролю й аналізу (хто виконав або не виконав завдання, коли, чому, яка була ще інформація для виконання процесу ).

Виконання всіх бізнес-завдань у програмі здійснюється по ланцюжку користувачів за заздалегідь заданим алгоритмом. При цьому процеси, що виконуються, можна відображати графічно. Робочий процес у програмі організовується автоматично, забезпечуючи можливість задавати його маршрут, контролювати й аналізувати роботу працівників. Складені схеми бізнес-процесів проходять автоматичну перевірку на коректність. Програма дозволяє розробляти складні бізнес-процеси, вкладаючи процеси низького рівня в процеси вищого рівня. Використання «Інталев: Бізнес-процесів» назавжди звільнить від рутини складання посадових інструкцій: ця робота буде виконана автоматично.

Таким чином представлена узагальнена схема процесного підходу  управління може бути реалізована за допомогою  універсального та спеціального програмного забезпечення. 

Сьогодні можна говорити, що  ефективна реалізація бізнес - процесів - це мета й завдання будь-якого підприємства. Для їхнього досягнення розроблені методи й інструментальні засоби опису, проектування, аналізу й оцінки бізнес-процесів, концепції й правила їхньої реорганізації. Бізнес-процес являє собою набір взаємозалежних бізнес-процедур у результаті яких виробляється певна група продуктів і послуг. Усі бізнес-процеси існують для виконання функцій підприємства й повинні відповідати встановленій на підприємстві ієрархії цілей. Орієнтація на бізнес-процес – основа сучасного корпоративного  управління.

Поєднання управлінських та інформаційно–технологічних інструментів стратегічного менеджменту можуть створити потрібний синергетичний ефект, що позитивно вплине на результати діяльності підприємства.

В подальшій програмі досліджень є побудова процесної, орієнтованої системи.