Буковинська державна фінансова академія

О.Д. Мігоряну

Науковий керівник

к.е.н. Е.О. Юрій

 

КЛЮЧОВІ ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ В УКРАЇНІ ТА МОЖЛИВІ ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

                                                          

Вступ. Іпотечний ринок є одним з найважливіших механізмів ринкової економіки, і іпотека є суттєвим фактором економічного і соціального розвитку суспільства. Однак через різні умови ефективність використання нерухомості з метою збільшення капіталу не відповідає економічному потенціалу, що закладений в ній. Головна проблема сьогодні полягає у відсутності загальної концепції іпотеки як механізму використання ресурсів і системного підходу в дослідженні факторів, які впливають на ефективність роботи іпотечного механізму

Аналіз останніх досліджень і публікацій. У вітчизняній та зарубіжній літературі проблеми функціонування і розвитку іпотечного ринку дістали відображення у працях багатьох науковців, зокрема О.Василика, О.Євтуха, С.Волкова, Л.Чубук, О.Бассової, С.Тігіпко, В.Кравченка, М.Савлука, В.Федосова, М.Болеата, Д.Фрідмана та ін. Однак наявні роботи мають, як правило, загальний або вузькопрофесійний характер і стосуються тільки окремих елементів іпотечного кредитування. Це дає підстави для проведення ґрунтовного аналізу та визначення перспектив розвитку іпотечного кредитування.

Постановка проблеми. Актуальність теми. Метою статті є аналіз та характеристика сучасного стану ринку іпотечного кредитування, визначення його тенденцій і напрямків розвитку.

Актуальність даної теми пов’язано з тим, що іпотечний ринок займає одне з найважливіших місць серед фінансових механізмів економічного стимулювання і стабільного розвитку економіки. За допомогою іпотечних фінансових інструментів здійснюється інвестування реального сектора економіки та збільшення його капіталу і внаслідок цього забезпечується стабільне зростання доходів у різних галузях економіки.

Виклад основного матеріалу. На сьогоднішній день найгострішою проблемою є практично відсутність в Україні довгострокового кредитування банками населення. Банки прагнуть без ризику обертати короткострокові засоби. Заважає наявність великої кількості ризиків для кредиторів, які працюватимуть за програмою іпотечного кредитування на вторинному ринку нерухомості. Нині банки в основному фінансують операції іпотечного кредитування за рахунок депозитів фізичних осіб, строк яких не перевищує трьох років, а іпотечні кредити надаються тільки від трьох років. Крім того, конкуренція спонукає збільшувати депозитні відсоткові ставки. Все це збільшує процентні ризики та зменшує ліквідність банку. Завищення вартості кредитів, що надаються, значною мірою зумовлюється: високою ціною залучених ресурсів; зростанням інфляції та зниженням ринкової вартості застави; несвоєчасним виконанням кредитних зобов’язань; ризиками, пов’язаними з правовими і судовими складнощами при відчуженні житла-предмета застави, а також із проблематичним виселенням боржника та продажем на торгах предмету застави.

З метою забезпечення доступу позичальників до фінансових ресурсів на ринку іпотечного капіталу необхідно провести низку різноманітних заходів щодо зниження величини банківських процентних ставок. В Україні пропонується проводити ці заходи на основі економічного і адміністративного підходів.

Економічний підхід полягає у зниженні базової ставки кредитних закладів, зниженні витрат на обслуговування кредиту, зниженні премій за ризики, створенні конкуренції серед кредитних установ, у тому числі й іпотечних.

Адміністративний підхід полягає у субсидуванні з боку держави позичальників згідно з конкретними урядовими програмами і регулюванні позичкового процента в умовах низької конкуренції серед іпотечних закладів.

Висновки. Для розвитку ринку іпотеки і становлення ефективної роботи іпотечного механізму у всіх галузях народного господарства Верховна Рада України, Уряд і Національний банк України повинні здійснити такі основні заходи:

-                    здійснити приватизацію нерухомості на умовах її прозорості;

-                    створити умови для доступу до капіталу широкому колу покупців нерухомості і, передусім, з допомогою фінансово-кредитної системи;

-                    створити механізм узгодження приватних, суспільних та державних інтересів у процесі функціонування ринку землі.

-                    здійснити економічні заходи з нормування витрат і маржі операцій фінансово-кредитних установ.

Отже, перспективи розвитку іпотеки в Україні значно залежать від економічного зростання, стабільності цін та обмінного курсу національної валюти, удосконалення фінансово-кредитної системи та ринку нерухомості.

 

Список використаної літератури:

1.     Бассова О. О. Стан та перспективи розвитку іпотечного кредитування в Україні // Економіст. – 2006. - № 9. – С. 36 -39.

2.     Євтух О. Т. Іпотека та іпотечний ринок // Вісник НБУ. - 2003. - № 9. - С. 18-22.

3.     Тігіпко С. П. Стан і пріоритети розвитку іпотечного фінансування в Україні // Вісник НБУ. – 2004. - № 9. – С. 5-7.

4.     Чубук Л. П. Іпотека у системі фінансування ринку нерухомості України // Формування ринкових відносин в Україні. – 2004. - № 2. – С. 15-20.