Студентська секція

                                                                                     студентки 5 курсу

                                                                                     обліково-економічного                                                   

                                                                                     факультету

                                                                                     спеціальності

                                                                                     «Облік і  аудит»

                                                                                     КЕІ ВДНЗ КНЕУ

                                                                                     ім. Вадима Гетьмана

                                                                                     І.В.Тищенко

Ира Тищенко

 

ЗНАЧЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО БАЛАНСУ В ОБЛІКУ

 

Бухгалтерська фінансова звітність підприємства являє собою систему узагальнених показників, які характеризують підсумки господарсько-фінансової діяльності підприємництва за минулий період (місяць, квартал, рік). Вона складається підрахунком, групуванням і спеціальною обробкою даних поточного бухгалтерського обліку і є завершальною його стадією.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.98  №1706 у зв’язку з реформуванням системи бухгалтерського обліку із застосуванням національних стандартів та введенням Плану рахунків бухгалтерського обліку відбулися суттєві зміни як у методології бухгалтерського обліку, так і в організації та методах складання фінансової звітності.

Одне з складних питань на цьому етапі – правильність і достовірність складання річної фінансової звітності відповідно до форм, передбачених національними стандартами.

З 1 січня 2000 року бухгалтерський облік в Україні організовується відповідно до стандартів, які наближені до міжнародних. Стандарти бухгалтерського обліку за міжнародними нормами не є інструкціями  яких необхідно жорстко дотримуватися, а служать в якості орентира для організації обліку. Обов’язковим для підприємств є форми фінансової звітності й розкриття статей як елементів фінансової звітності, що відповідають критеріям, зазначеним у стандартах бухгалтерського обліку.

Найважливішою з обов’язкових форм звітності є бухгалтерський баланс, який містить інформацію про структуру активів, зобов’язань та власного капіталу. Дані в балансі наводяться на початок та кінець періоду, що дає можливість виявити зміни за певний період у складі статей та проаналізувати фінансовий стан підприємства. 

Для складання фінансової звітності у відповідності до діючих нормативних актів та надання їх користувачам керівництво підприємства формує облікову політику і обирає принципи, методи і процедури обліку таким чином, щоб достовірно відобразити фінансовий стан і результати діяльності підприємства та забезпечити зіставність показників фінансових звітів.

Бухгалтерський баланс достатньо характеризує господарську діяльність, фінансовий стан підприємства, і при ретельному аналізі показників користувачі можуть виявити позитивні чи негативні тенденції явищ і процесів, що відбуваються на підприємстві.

Система складових методу бухгалтерського обліку формува­лась поступово, у міру його розвитку. З виникненням господар­ського обліку ще в далеку давнину з'явились і паралельно існу­вали перші два облікові засоби: інвентаризація та контокорент. Примітивна реєстрація фактів господарського життя на папірусі та іншими способами, складання інвентарних списків уже в ті да­лекі часи уможливлювали контролювання рухомого й нерухомо­го майна. З пожвавленням господарської діяльності постала по­треба в окремих документах, які б виправдовували чи доводили доцільність певної господарської операції. Відтак документація стає обов'язковим елементом методу бухгалтерського обліку.

Величезне значення бухгалтерського балансу не зменшилося протягом усієї історії його існування. Саме через це обрана тема є дійсно актуальною. Адже наявність своєчасних та правильно складених балансів дає можливість кожному керівникові, обмірковуючи всі позитивні та негативні сторони діяльності підприємства, свідомо вести господарство, пошук внутрішніх резервів та запровадження їх у дію.

Баланс, як звітній документ має неоціненний практичний зміст. Цим документом підприємство звітує перед своїм керівним органом, податковою адміністрацією, статистичними органами, кредитними установами. На підставі балансу та відповідних звітних форм визначають правильність вказаного чистого прибутку, установлюють величину податків, обов’язкових внесків та платежів. Користуючись низкою щорічних балансів, можна чітко уявити собі динаміку економічного розвитку підприємства та його гос­подарської діяльності. Порівнянням точних цифр балансових да­них у належній обробці з'ясовують, наскільки раціонально й економно велася на підприємстві робота, якою ціною досягнуто кінцевих результатів, чи достатньо матеріальних запасів, чи на­дійні дебітори і т. п.

Значення балансів для наукових досліджень полягає в тому, що вони дають у стислому викладі точні, систематизовані дані про майновий стан та господарську діяльність, статику і динаміку окремих господарств, їхніх об'єднань, цілих галузей промисловості. Без ретельного вивчення й усебічного  дослідження таких балансів неможливе практичне опрацювання дійових засобів для розвитку та піднесення економіки України.

 

Література:

1.                Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред. проф. Ф.Ф.Бутинця. – 3-є вид., перероб. і доп. – Житомир: ЖІТІ, 2005. – 672с.

2.                Пархоменко В.М. Бухгалтерський облік в Україні. Нормативи. Коментарі.Організація бухгалтерського обліку. - К.: “Лібра”, 2007. -  368с.

3.                Пушкар М.С. Фінансовий облік: Підручник. – Тернопіль:Карт-бланш, 2006. – 628 с.

4.                Чебанова Н.В., Василенко Ю.А. Бухгалтерский финансовый учет: Пособие. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2003. – 688 с.