Зосім К.І., Антоненкова В.О.

Науковий керівник: доцент Попова І.В.

ДонНУЕТ імені Михайла Туган-Барановського

Секція «Економічні науки», підсекція (1)

ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНИХ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

 

Банківська система – це сектор економіки, що перебуває у постійному роз­витку і пропонує все нові й нові види фінансових послуг. При цьому, з одного боку, поява нових банківських послуг є результатом розвитку економіки та ре­акцією на попит її суб'єктів. З другого – спонукає до активнішої взаємодії фінансових інститутів та предс­тавників реального й фінансового секторів економіки, що сприяє, активізації підприємницької діяльності і розвитку економіки в країні.  Сьогодні у банківській сфері активно пропонуються різноманіт­ні види розрахунково-касових, кредитних та посередницьких послуг.

Розвиток банківської сфери супроводжується відповідними науковими роз­робками й дослідженнями. Зокрема, у працях О.В. Васюренка, Т.Т. Ковальчука, В.І. Міщенка, А.М. Мороза, А.А. Пересади, М.І. Савлука, С.А. Циганова, В.С. Шапрана, С.І. Шумської та інших вчених висвітлюються теоретич­ні основи банківської справи, механізми здійснення банківських операцій, еволюція національних банківських систем, аспекти формування й діяльності банківської системи України в умовах ринкової трансформації економіки тощо.

Разом з тим у практиці вітчизняного фінансового сектору не отримали належного розвитку інвестиційні банківські послуги. Важливість та необхідність їх існування зумовлюється тим, що цей напрям фінансових послуг є не лише дже­релом доходів для банків, а й сприяє взаємопроникненню фінансового й реаль­ного секторів економіки і надходження до підприємств фінансових ресурсів. Тому метою написан­ня статті є визначення характеристик, проблем та перспектив розвитку інвестиційних банківських послуг в Україні.

В Україні пропозиція інвестиційних послуг формується банками, інвестиційними і фінансовими компаніями. Оцінити стан, динаміку й структуру інвестиційних послуг фінан­сових установ, неможливо, оскільки звітність, яку вони подають до регулюючих органів, не містить подібної інформації.

З огляду на сказане доцільно охарактеризувати пропозицію інвестиційних послуг на прикладі окремих банків та небанківських фінансових компаній.

Одним із банків, що надає послуги інвестиційного характеру в Україні, є ІНГ-банк , серед напрямів діяльності якого: обслуговування злиття і придбання компаній; сприяння у купівлі/продажу, діяльність на ринках пайового та боргового капіталу; загальні консалтингові послуги підприємствам. Зокрема, ІНГ-банк виступав лід-менеджером (послуги андерайтингу): випуску єврооблігацій Міністерством фінансів України, ВАТ Концерн "Стірол"; компанії-лідера на ринку сталі ЗАТ "Azovstal" та ін. Також ІНГ-банк надає послуги щодо злиття-поглинання. Банк виступав радником компанії МТС при придбанні українського оператора мобільного зв'язку UМС, а також радником компанії "Союз-Віктан Груп" при придбанні компанії "Княжий Град"

Ще одним активним учасником ринку послуг інвестиційного банкінгу в Україні є АКІБ "УкрСиббанк". Зокрема, починаючи з 2001 року, АКІБ "УкрСиббанк" виступав андерайтером та співандерайтером по 36 емісіях облігацій на загальну суму понад 3,8 млрд грн. Лише 2005 року банк взяв участь у 17 випусках корпоративних облігацій на суму 1,8 млрд грн., що становило близько 52 % усіх ринкових випусків, здійснених компаніями України цього року. Інвестиційні послуги надавалися банком для таких компаній: ЗАТ "Київстар; Дж.Ес.Ем.", ДМА "Бориспіль", ЗАТ "Сармат", ДП ЗАТ "ВО "Київ-Конті", туристична фірма "САМ", ВАТ "Азот", ЗАТ "Одеський завод шампанських вин" тощо. "УкрСиббанк" також брав участь у випуску муніципальних облігацій міста Києва, Харкова, Одеси, Донецька. Крім цього, "УкрСиббанк" здійснює активну брокерську та дилерську діяльність з цінними паперами у ПФТС і на позабіржовому ринку цінних паперів.

Послуги інвестиційного банкінгу в Україні надає й низка інших банків: "Промінвестбанк", "Приватбанк", "ТАС-Комерцбанк", "Надра".

Активними учасниками ринку інвестиційних послуг в Україні є не лише банки, а й небанківські фінансові компанії. Так, наприклад, інвестиційна компанія Dragon Capital надає повний спектр брокерських та інвестиційно-банківських послуг в Україні, серед яких: брокерсь­кі послуги, послуги інвестиційного банкінгу, управління активами, пря­ме інвестування, аналітика. Компанія надає також консультаційні послуги: мережа супермаркетів "Велика Кишеня", мережа магазинів "Нова Лінія", "Родовід-Банк", "Укрінбанк", "ЛуАЗ".

Крім компанії Dragon Capital, інвестиційні послуги надаються такими небанківськими фінансовими установами: Українська фінансова група, інвестиційно-фінансова група "Сократ", "Столиця-цінні папери" та ін.

Розглянувши аспекти надання інвестиційних послуг на прикладі окремих фінансово-банківських груп та фінансових установ, можна зробити висновки, що в Україні на сучасному етапі відсутня зведена статистика з інвестиційних послуг банків та небанківських фінан­сових установ. Подібна ситуація обмежує можливості щодо висвітлення та оцін­ки реальних кількісних і якісних характеристик ринку інвестиційних послуг. У свою чергу це свідчить про нерозвиненість цього сегменту фінансового ринку. Тому  можна рекомендувати створити відповідні розділи в статистичній звітності фінансових установ.

Отже, вивчення практики інвестиційних послуг на досвіді окремих банків та небанківських фінансових установ в Україні свідчить, що найбільш розвиненим є напрям брокерських послуг, які надаються всіма фінансовими установами. У стадії розвитку є послуги щодо андерайтингу та обслуговування операцій злит­тя і поглинання. Перспективними є послуги інвестиційного менеджмен­ту (довірчого управління активами (заощадженнями) учасників фінансового рин­ку та приватних осіб). Слід наголосити на тому, що інвестиційний менеджмент у розрізі створення і управління інвестиційними фондами і класичного довірчого управління є могутнім інструментом залучен­ня ресурсів.