Копійка А.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Інформаційне забезпечення підприємств туристичного бізнесу

 

За умов розвитку інформаційного суспільства відповідно до Закону України “Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки”, удосконалення інформатизації туристичної діяльності є доволі актуальною проблемою ефективного управління кожною підприємницькою структурою туризму. Метою цієї статті є дослідження стану та перспектив удосконалення інформаційного забезпечення діяльності туристичних підприємств в Україні на основі використання Internet-технологій.

В основі інформаційного забезпечення знаходиться система взаємозв’язків підрозділів підприємства і комунікації, що виникають між ними, а також взаємозв’язок із зовнішнім середовищем. Підприємство в умовах жорсткої конкуренції повинно постійно “тримати руку на пульсі”. Інформація потрібна підприємству для розробки і комплектування туристичного продукту, пошуку ринків збуту, партнерів-постачальників. Саме завдяки достовірній інформації про зовнішнє середовище туристичне підприємство може виявити нові потреби споживачів і на їх основі розробити конкурентоздатний продукт.

Інформаційне забезпечення дозволяє зменшити ступінь невизначеності та ризику , а також підвищити обгрунтованість прийнятих рішень щодо диверсифікації діяльності підприємств, туристичного продукту та ринків його збуту. Використовуючи новітні інформаційні технології, підприємство може розробити туристичні маршрути та їх забезпечення за допомогою мережі Internet.

Про зростання популярності інформаційних технологій свідчить той факт, що туризм входить до пятірки галузей з найбільшою реалізацією товарів через Internet [1, с.248]. Особливо це стосується розміщення туристів. Наприклад, в 2005р. 25% номерів в світових готелях були продані через Internet. У 2006 р. цей показник зріс до 29% [2, с.42].

Перевагами використання мережі Internet для реалізації туристичного продукту України є такі:

- доступ до інформації з усього світу;

- економність у порівнянні з міжнародними та міжміськими перемовинами;

- швидкість обміну даними.

Унікальність комунікаційних властивостей мережі Internet стала причиною широкого її використання у сфері маркетингу. Найбільший потенціал Internet для підприємств туристичного бізнесу полягає у функціонуванні мережі як інформаційної багато направленої магістралі, яка дозволяє поширювати інформацію про свої тури й нові розробки.

Internet стає незамінним механізмом збору та розповсюдження інформації на всіх стадіях маркетингового циклу туристичного продукту. Основним, найбільш популярним рекламним інструментом в Internet є створення web-сервера, на якому підприємство може розміщувати інформацію, що наголошувала б на унікальності туристичних пропозицій через Internet та їх перевагах над традиційним туристичним продуктом. Щоб залучити відвідувачів на свій web-вузол і підвищити його відвідуваність туристичним підприємствам необхідно проводити рекламні компанії, спрямовані на певні сегменти ринку. Безперечно, що головними цілями таких кампаній є привернення уваги потенційних відвідувачів в момент відкриття сервера та подальше утримання цієї уваги й нагадування про себе кожного разу, коли інформацію на сервері буде оновлено. Оскільки, привернути увагу потенційного туриста до інформації в мережі Internet складніше, ніж при використанні традиційної реклами, то вважається, що до реклами в Internet повинні ставитися підвищені вимоги: доступність, динамічність, інтерактивність та абливість [3, с.77 - 78].

Створення Української Туристичної Інформаційної     Системи ще в 1999 р. стало значним досягненням в галузі інформаційних технологій [1, с.248]. Ця система дозволяє забезпечити відкритий доступ потенційним клієнтам до бази даних про туристичні послуги і підприємства в Україні, що сприяє реалізації туристичного продукту на внутрішньому та зовнішньому ринках, а також поширенню його реклами у світових туристичних системах. Все це прискорює просування традиційного та інноваційного туристичного продукту українських підприємств. Визначальними складовими системи інформаційних технологій в туристичній сфері безперечно є комп’ютерні системи резервування місць розміщення, інформаційні системи управління, електронні системи авіаліній, залізниць, переказів грошей, телефонні мережі, системи проведення телеконференцій і т.п. Найбільш активно інформаційні технології використовуються турагентами та туроператорами. На міжнародному ринку туризму вже діє чотири системи резервування. В Україні офіційно представлена тільки одна – AMADEUS [1, с.248].

Проведене дослідження показало, що використання сучасних інформаційних технологій українськими туристичними підприємствами забезпечює для них додаткові конкурентні переваги. Однак підвищення і ефективність застосування інформаційних систем для строрення та просування туристичного продукту до клієнтів потребуює від постачальників туристичних послуг такого рівня Internet - технологій, який дозволяв би споживачам мати вільний і повсюдний доступ до цих систем, в яких гідно представлений туристичний продукт України.

Література

1.    Ковалевський С.Е. Информационное обеспечение туристической деятельности// Матеріали ІІІ-ої всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Проблими глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки// Під ред. С.К. Рамазанова–Луганськ,2007. – 587 с.

2.    Интернет в гостиничном бизнесе. 10 основных направлений работы 2007 года// Гостиничный и ресторанный бизнес. – 2006 – № 4. - С. 42 – 44.

3.    Пономарьова Ю.В. Web-промоушн у комунікаційному середовищі Internet// Маркетинг и реклама. – 2004. - №5 – 6. – С. 77 – 81.