Экономические науки/2. Экономика предприятия

Маркова О.С.

Одеська державна академія будівництва та архітектури

Передумови конкурентного розвитку будівельного комплексу

Будівельний комплекс України є одним з найважливіших галузей національної економіки, від якого залежать ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні. В Україні розроблено Концепцію переходу будівництва до ринкових відносин [1], в основі якої лежить роздержавлення власності, створення нових суб’єктів ринкових відносин, що дасть змогу здійснювати демонополізацію, розвивати конкурентні засади та перейти до більше ефективних організаційних структур:.

На сьогодні будівельний комплекс України – це 8,5 тис. великих і середніх та понад 23,9 тис. малих підприємств, загальна чисельність працюючих у яких складає понад 2 млн. чоловік. У державній формі власності перебувають лише 10,2 % підприємств і організацій будівельної галузі та 9 % - промисловості будівельних матеріалів. [2]

За 4 місяця 2007 року, за даними Держкомстату України, за рахунок усіх джерел фінансування освоєно інвестицій в основний капітал на суму 25304,3 млн. грн., що на 32,2 % більше проти відповідного періоду 2006 року. Найбільшу частку капітальних інвестицій – 60,2 % освоєно за рахунок власних коштів підприємств та організацій. Порівняно з відповідним періодом попереднього року вона зросла на 1,3 в.п. У той же час зменшились частки капіталовкладень, освоєних за рахунок коштів місцевих бюджетів (на 2,5 в.п.) та державного бюджету (на 1,2 в.п.).

Отже, недержавний сектор у будівельному комплексі має провідне місце, а результати його діяльності багато в чому є визначальними для формування загальних показників галузі. Очевидно, що стійка тенденція до збільшення капітальних вкладень, обсягів підрядних робіт і виробництва будівельних матеріалів та виробів зумовлена насамперед активністю недержавного сектора будівельного комплексу.

 

 
 
 
 
 
 
 
Рис. 1. Зміни обсягів будівельних робіт (наростаючим підсумком у відсотках до відповідного періоду попереднього року)

У січні – квітні 2007 року, за даними Держкомстату України [3], обсяг будівельних робіт, виконаних власними силами підприємств та відокремлених підрозділів за укладеними договорами підряду і субпідряду, а також робіт, виконаних господарським способом, зріс проти відповідного періоду 2006 року на 14,3 % і становив за договірними цінами 34792,7 млн. грн.

За звітний період збільшились обсяги робіт у 22 регіонах країни, зокрема, міст Севастополя, Києва та Донецької області - у 1,3 раза, Чернігівської - на 24,6 %, Одеської - на 18,8 %, Львівської - на 18,1 % та Хмельницької області - на 17,2 % .У розрахунку на 1 особу населення обсяги будівельних робіт в цілому по Україні склали 745,9 грн., що на 15,0 % більше порівняно з відповідним періодом 2006 року.

Будівельними підприємствами України за 2007 року до державного бюджету перераховано понад 4,1 млрд.грн., що майже у півтора рази більше, ніж за відповідний період 2006 року.

В умовах, коли у будівельному комплексі практично відбулось роздержавлення та розукрупнення підприємств і організацій, на перший план виходять питання створення сприятливого інвестиційного та інноваційного клімату на основі впровадження дієвих організаційно-правових та фінансових механізмів функціонування підприємств та організацій, ефективного використання матеріальних і фінансових ресурсів, існуючих виробничих потужностей, їх оновлення та модернізації задля підвищення конкурентоспроможності продукції відповідно до реальних потреб ринку.

У межах здійснюваних урядом кроків щодо створення привабливого інвестиційного клімату в Україні Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства послідовно вживає заходів щодо нормативного врегулювання будівельної діяльності,спрощення і забезпечення прозорості ряду процедур на передпроектній стадії, усунення штучних перепон під час проектування та будівництва.

Виходячи з аналізу розвитку будівництва, можна стверджувати, що здійснюється поступовий перехід на новий технічний рівень. За останні роки галузі вдалося освоїти нові потужності, на окремих напрямках розширити номенклатуру виробництва, стати господарем на внутрішньому ринку.

В жорсткому конкурентному середовищі вітчизняні будівельні підприємства можуть успішно діяти завдяки створенню і забезпеченню конкурентоспроможності  на ринку. Одним з аспектів конкурентоспроможності є створення найкращих можливостей для заохочення та збереження споживачів. На підприємстві мають бути присутні кореневі компетенції та конкурентні переваги, бо саме через них можна досягти конкурентостійкості підприємства.

 

Література:

1.     Федоренко С.В., Пінчук Ю.Б.Підприємницька діяльність у будівництві // Економіка та держава.-2007.-№3.-С.41-43.

2.     Беркута А.В.Будівельний комплекс України: досягнення, перспективи, проблеми // Будівництво України.-2004.-№5.-С.2-3.

3. www.build.gov.ua