История/2. Общая история

Лисенко Олександр Васильович

Аспірант кафедри новітньої історії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

 

Контрактна служба американських солдат:

пільги та заохочення.

Сьогодні в Україні актуальним залишається питання про строки та темпи переходу до контрактної армії. Саме такий тип збройних сил мають багато провідних світових держав і вивчення їх досвіду формування контрактної армії може допомогти нашій молодій державі уникнути деяких помилок в майбутньому. Проаналізовані нижче основні пільги та заохочення молоді до служби в армії сприяють великій кількості бажаючих стати військовослужбовцями, навіть сьогодні, в умовах участі американської армії в тривалих бойових діях.

Згідно умов контракту, який підписує бажаючий вступити до армії США, він отримує можливість користуватися величезною кількістю пільг, спеціальних програм, грошових виплат та компенсацій, які роблять військову службу надзвичайно привабливою і є недоступними більшості цивільного  населення.

В першу чергу, це грошова компенсація витрат на харчування для військовослужбовців (Basic Allowance for Subsistence). З моменту утворення американської армії всім, хто вступав до її лав, надавалось безкоштовне житло (в казармі) та харчування. Ця традиція зберігається і до сьогодення. Дана грошова компенсація безпосередньо пов’язана з цінами на продукти харчування, тому її розмір може змінюватись щорічно. Окрім того, вона не розповсюджується на членів родини військовослужбовця. З 1 січня 2002 року всі військовослужбовці мають самостійно сплачувати за своє харчування, але при цьому отримувати повну компенсацію своїх витрат. Розмір компенсації в 2007 році складав 192,74 долари США на місяць для офіцерського складу та 279,88 доларів США на місяць для рядових та уорент-офіцерів.  

Що стосується грошової компенсації витрат за житло (Basic Allowance for Housing), то вона надається лише в у випадку, коли Міністерство Оборони США не надає військовослужбовцю житло з тих чи інших причин (нестача державного житла, тимчасове переведення до іншої частини тощо). Існує декілька типів вищезазначеної грошової компенсації, а її розмір залежить від цін на житло в різних регіонах держави.  Якщо військовослужбовець отримує призначення до військової частини закритого типу, то компенсацію за витрати на житло отримує його родина. У випадку розлучення військовослужбовця, члени його колишньої родини (дружина/чоловік та діти) мають право отримувати частину виплат за витрати на житло. Військовослужбовець, який не має родини і проживає в помешканні, наданому державою, має право на отримання часткової компенсації за витрати на житло. При переведенні у військову частину за межами Сполучених Штатів Америки дану компенсацію отримує родина військовослужбовця, за умови що вона залишається на території США.

Мінімальна заробітна платня військовослужбовця не залежить від місця проходження служби, в той час як цивільне населення отримує мінімальну зарплатню з урахування регіону, де вони проживають, оскільки ціни на цілий ряд товарів та послуг (продути харчування та першої необхідності, нерухомість, тощо) змінюються в різних частинах держави. Щоб урівняти становище цивільних та військовослужбовців, для останніх було запроваджено спеціальну грошову компенсацію за проживання у регіонах з найвищими ціновими показниками (CONUS COLA). Цю компенсацію можуть отримувати як солдати та офіцери американської армії, так і члени їх родин, а її розмір залежить від місця проходження військової служби.

Серед найпривабливіших пільг, якими можуть користуватися виключно військовослужбовці американської армії слід відзначити повне або часткове звільнення від сплати податків. Так, наприклад, податки не сплачуються з грошових компенсацій за витрати на житло та харчування, а також на всі інші компенсації, запровадженні до 1986 року. А це всі компенсації за виключенням однієї – грошові виплати за проходження військової служби у регіонах з найвищими ціновими показниками (CONUS COLA), яка була прийнята у 1995 році, внаслідок чого з неї сплачуються податки. Не стягуються податки з грошей, отриманих під час перебування у зоні військових дій (сюди входить і зарплатня, і різні надбавки та премії). До того ж для того, щоб податки не стягувались із зароблених грошей за цілий місяць достатньо провести у зоні бойових дій повний день. Для рядового складу податки не стягуються незалежно від суми зароблених грошей. Що ж стосується офіцерського складу, то тут існує обмеження – якщо їх заробіток під час перебування у зоні бойових дій складає менше 6867,60 доларів США за місяць, то податки не сплачуються. 

Всі без виключення військовослужбовці з моменту вступу до лав армії, а також курсанти військових навчальних закладів з початком навчання автоматично отримують страхування життя із виплатою на суму до 400 тисяч доларів США. Дана страховка (Servicemembers Group Life Insurance) включає в себе страхування від нещасних випадків під час проходження служби і її вартість складає 29 доларів США на місяць. Оскільки Сполучені Штати Америки перейшли до страхової медицини, то медичне обслуговування без спеціальної страховки коштує надзвичайно дорого, та й вартість самих страховок досить висока. Тому військовослужбовцям та членам їх родин  пропонується система якісного медичного обслуговування у військових та цивільних медичних закладах за ціну, що є в кілька разів меншою ніж для цивільного населення. Для цього було створено спеціальну програму – TRICARE, що є головним компонентом системи охорони здоров’я військовослужбовців (протягом проходження служби та після виходу на пенсію), а також членів їхніх родин. Існує кілька варіантів вищезазначеної програми, але всі вони мають спільну рису – сума щомісячних виплат в кілька разів нижча ніж у цивільному секторі. Медична страховка повністю покриває витрати на всі види медичного обслуговування.

Великою популярністю серед американців користуються довгострокові накопичувальні програми, які дозволяють шляхом щомісячної виплати певної суми грошей через 20-30 років отримати назад всю суму разом з відсотками та додатковими нарахуваннями. Зазвичай скористатися накопиченими коштами можна після виходу на пенсію. Міністерство Оборони США запропонувало військовослужбовцям декілька подібних програм з більш вигідними, ніж у цивільному секторі, умовами. Найбільш популярними довгостроковими накопичувальними програмами серед військовослужбовців є High-3 Option (CSB), REDUX та Thrift Savings Plan. Для всіх програм спільними рисами  щомісячні виплати протягом мінімум 20 років, а відмінним – розмір грошових виплат після досягнення пенсійного віку. За програмою High-3 Option (CSB) військовослужбовець, після 15-річної вислуги отримує 30 тисяч доларів США, але відповідно зменшує суму кінцевих виплат на ті ж самі 30 000 доларів. Деякі програми враховують інфляцію, доплачуючи різницю, деякі не враховують її, але дозволяють військовослужбовцям не сплачувати податки з тієї суми, яку вони відраховують до програми. Тому даючи цим програмам загальну оцінку, можна сказати, що всі вони пропонують приблизно однакову суму виплат, різниця лише у строках отримання грошей.

Серед інших пільг, які отримують військовослужбовці, слід назвати низьковідсоткове іпотечне кредитування, щорічну оплачувану відпустку, яка на декілька днів довша ніж у цивільному секторі, а також можливість отримання спеціальних знижок на купівлю різноманітних товарів.

Таким чином, розглядаючи ті умови, які пропонує Міністерство  Оборони США солдатам та офіцерам, які бажають служити в американській армії, слід відмітити, що наявність пільг, спеціальних програм, грошових  виплат та компенсацій відіграє важливу роль в процесі комплектування особового складу Збройних Сил США.

 

Література:

1.     Department of Defense (DOD) Pay Regulation, Volume 7A (Active Duty & Reserve Pay), Chapter 25, Basic Allowance For Subsistence (BAS) at www.DepartmentDefense.mil.

2.     37 USC, Sec. 411, Title 37 pay and allowances of the uniformed service at http://perdiem.hqda.pentagon.mil/perdiem/usc411.html.

3.     Department of Defense (DOD) Pay Regulation, Volume 7A (Active Duty & Reserve Pay), Chapter 26 -- Basic Allowance For Housing (BAH) at www.DepartmentDefense.mil.

4.     Fiscal Year 2007 ODUSD(I&E) Posture Statement at http://www.acq.osd.mil/ie/ie_library.shtml.

5.      Fiscal Year 2008 ODUSD(I&E) Posture Statement at  http://www.acq.osd.mil/ie/ie_library.shtml.

6.      Fiscal Year 2006 ODUSD(I&E) Posture Statement at http://www.acq.osd.mil/ie/ie_library.shtml.

7.      Privatization Testimony. Delivered by DUSD(I&E), Philip W. Grone, before the House Appropriations Committee, Subcommittee on Quality of Life and Veterans Affairs, March 2, 2005 at http://www.acq.osd.mil/ie/ie_library.shtml.

8.      Global Posture Review. Joint Statement of Ryan Henry, PDUSD(Policy); VAdm Evan Chanik, JCS J8; Philip W. Grone, DUSD(I&E), delivered before the House Appropriations Committee, Subcommittee on Quality of Life and Veterans Affairs, April 7, 2005 http://www.acq.osd.mil/ie/ie_library.shtml.