Історія / 1. Історія України

 

Д.і.н., професор Губа П.І.

Черкаський державний техноголічний університет, Україна

 

Рецензія на дослідження: Чубіна Т.Д. Рід Потоцьких: особистості на тлі епохи. – Черкаси: Черкаський ЦНТЕІ, 2007. - 251 с.

 

Історична наука завжди віддавала належне місце висвітленню історичних особистостей. Проте в останнє десятиліття в українській історіографії намітилася тенденція репрезентувати визначну постать в просторово-часовому вимірі та в особистісно-індивідуальній сфері.

Заслуговує на ретельне вивчення й осмислення питання про роль та місце родової еліти в складних процесах становлення розвитку соціоекономічної та культурної структури суспільства.

Звернення до біографій окремої групи осіб відкриває додаткові можливості для виявлення і спостереження закономірностей, що характеризує їх самих і здійснювану ними діяльність.

Біографічний матеріал, який представлений в даній роботі, дозволяє на нашу думку, досліджувати достовірну історію роду Потоцьких гербу Пилява.

В Речі Посполитій існувало 6 різних родів, які носили прізвище Потоцькі (Potocki): гербу Любич, гербу Остоя, гербу Пилява, гербу Сренява, гербу Шеліга, гербу Яніна. Найвідоміші з них – Потоцькі гербу Пилява.

На основі комплексного вивчення архівних та опублікованих джерел автор вперше в українській історіографії звертається до вивчення відомого і неоднозначно цікавого магнатського роду, намагається показати біографічні портрети Потоцьких, враховуючи особливості історичних епох, в яких вони жили, адже історичні дослідження - це не тільки великі фундаментальні праці з важливих історичних тем, це також вивчення історичного минулого окремих родин, окремих постатей.

Дане дослідження показує, що життя окремих осіб допомагає глибше і повніше з'ясувати значення і хід історичних подій, робить хронологію більш конкретною. Автор доводить, що специфіка історичного підходу до вивчення особистості полягає в тому, що історія намагається дослідити людину як найважливіший елемент суспільного життя, виділити її соціальні характеристики, визначити весь спектр її взаємодії з суспільством, з історичними спільнотами, з іншими індивідами. Дослідник своєю науковою розвідкою підкреслює, що історію цікавить людина як соціальна істота, як продукт і суб'єкт соціальних процесів, як виразник суспільних інтересів.

Дослідження заслуговує схвальної оцінки і розраховане на науковців, викладачів, студентів та широкий читацький загал.