Педагогические науки /2.Проблемы подготовки специалистов

 

Тімкова Ю.М.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Формування комунікативної компетентності у студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів у процесі вивчення  іноземної мови

         У зв'язку з сучасною соціально-економічною ситуацією, яка склалась в Україні, попит на висококваліфікованих менеджерів, фінансистів, маркетологів, які володіють іноземними мовами, різко зріс і буде зростати в міру економічного розвитку країни. Метою вищої освіти є виховання економістів-професіоналів, здатних діяти у діловій ситуації, готових до професійного росту в умовах інформатизації суспільства й розвитку нових технологій.

         Проблема формування комунікативної компетентності у студентів економічних спеціальностей є ключовою в процесі підвищення їхнього рівня професіоналізму на заняттях з іноземної мови. Основними факторами, які ефективно впливають на формування комунікативної компетентності у студентів, є: професійна спрямованість, гуманістичний стиль спілкування, орієнтація на культуру як на професійну цінність. Під час занять студенти вчаться правильно пояснювати іноземною мовою певні економічні явища, грамотно вирішувати поставлені викладачем завдання, оцінювати, прогнозувати ситуації, правильно вести переговорні процеси, заключати контракти, оформляти й працювати з діловою кореспонденцією і т.п.  Ділова лексика, стиль спілкування, а також культура поведінки не залишаються поза увагою, оскільки також є невід'ємними змістовними частинами поняття комунікативна компетентність.          

         Необхідно відзначити передумови, які забезпечують успішність формування комунікативної компетентності у студентів у процесі вивчення іноземної мови,  а саме:

- сприятливий психологічний клімат у студентській групі, який повинен  будуватися на взаємоповазі, підтримці й розумінні, що спонукає до вільного мовного висловлювання;

- формування установки на професію, що надає професійному становленню особистості професійну стійкість і толерантне відношення до іншомовної культури,  що є показником освіченості людини;

- ефективність педагогічного впливу, що повинна опиратися на такі педагогічні принципи як: особистістно-орієнтоване спілкування, колективна взаємодія, рольова організація навчального матеріалу й навчального процесу, опора на особистий досвід студентів, облік контексту професійної діяльності, моделювання ситуацій реального спілкування у штучному мовному оточенні;

- розвиток професійно значимих комунікативних навичок.

         Процесу формування комунікативної компетентності активно сприяє використання на заняттях різної літератури, а також підручників, рекомендованих Oxford Unіversіty Press. Спираючись на власний досвід роботи, можна сказати, що такі видання як Іnternatіonal Press, Head for Busіness, Master Class поліпшують запам'ятовування як тематичного, так і граматичного матеріалу. Застосування на заняттях різних ділових журналів, як Busіness Sportlіght, All about Accountіng дають можливість студентам ознайомитися з різною інформацією у світі бізнесу, а потім підготувати власні повідомлення про проблеми, які їх зацікавили. Такі актуальні теми як: "Why fіrms need ethіcs", "How to get to the Top", "How to become a better Conversatіon Partner" викликають величезний інтерес у студентів протягом роботи. Програвання ділових ситуацій, виконання запропонованих підручниками вправ, перегляд фільмів, прослуховування аудіокасет, робота з мультимедійними проектами - роблять заняття цікавими й ефективними.

         У наш час доступними є багато навчальних програм. Наш університет пропонує студентам брати участь у міжнародному освітньому проекті, організованому Університетом прикладних наук Вайенштефан (Німеччина). Спільно з вищою школою "Вайєнштефан" відкрито навчальний курс з аграрного менеджменту з отриманням міжнародного диплому магістра Німеччини. Крім того, університет співробітничає з Великобританією, Польщею, Данією, США. Бажаючі навчатися закордоном студенти мають можливість брати участь у різних програмах і, пройшовши відбірний тур, поїхати до обраної ними країни на навчання або на практику. Навички й уміння, сформовані під час занять у виші, багато в чому допомагають і у практичній діяльності студентів.

          Після закінчення практики або навчання студенти охоче діляться зі своїми однокурсниками інформацією про набутий досвід роботи та про культуру спілкування з іноземцями. На заняттях з іноземної мови таким студентам пропонують заповнити анкету, де вони вказують з якими труднощами та проблемами зіткнулися протягом навчання або проходження практики, а також їх побажання при вивченні іноземної мови.

         Таким чином, в умовах глобалізації економіки, найтіснішого переплетіння інформаційних потоків іноземна мова стає універсальним засобом професійного життя, а комунікативна компетентність виступає як одна з найважливіших професійно значимих характеристик. Отже, розвиток цієї компетентності - одне з першочергових завдань вищої професійної освіти.