«Право», 2

Курасова А. В.

к.ю.н. Романюк О. І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. І. Туган-Барановського

Особливості правового захисту зазначення місця походження товарів в Україні

Не всі однорідні товари, що пропонуються на світових ринках та внутрішньому ринку України різними тоіваровиробниками, є однаковими за якістю та певгними специфічними властивостями. Для деяких товарів їх споживчі властивості зумовлюються майже повністю природними умовами певного географічного місця з якого вони походять. З цієї точки зору унікальність таких товарів має бути відома споживачу і регулюватися відповідними правовими нормами.

Метою данної статті є визначення особливостей правового захисту зазначення місця походження товарів в Україні.

До специфічних товарів, якість та споживчі властивості яких значним чином залежать від місця походження, слід віднести наступні: мінеральні води, що зумовлено особливостями мінерального складу грунтів, геологічними пластами землі, крізь які вода фільтрується і набуває свої унікальні властивості; вино, смакові, ароматичні якості якого можуть виникати в основному завдяки унікальним властивостям виннного матеріалу, який росте на певних грунтах конкретного географічного регіону з конкретними кліматичними умовами і ніде більше.

Прикладом товарів, що потребують зазначення місця походження в Україні слід віднести рідкісні кримські та закарпатські вина, мінеральні води з курортів Миргорода, Трускавця, Сваляви та інших, всесвітньовідомі вироби майстрів ужиткового мистецтва з Косова, Коломиї, Нових Петріківців, декоративні скульптури й дитячі іграшки з Опішні тощо.

Так, зокрема, у світовій практиці вказівка про походження товару та назва місця походження товару для всих об’єктів промислової власності захищаються у статті першій Паризької конвенції з охорони промислової власності.

В Україні до прийняття спеціального закону охорона прав на зазначення походження товарів здійснювалася тільки шляхом заборони використання оманливих чи таких, що можуть ввести в оману, позначень, які вказували на географічне місце, з якого походить товар.

16.06.1999 р. в Україні був прийнятий Закон „Про охорону прав на зазначення про походження товару”, що визначив придатними до правової охорони такі види зазначення походження товару: просте зазначення походження товару, назва місця походження, географічне зазхначення походження товару.

Згідно з Законом просте зазначення походження товару не підлягає державній реєстрації; його правова охорона полягає у недопущенні використання зазначення, що є неправдивим чи таким, що вводить в оману споживачів щодо реального місця походження товару.

Назва місця походження товару і географічного зазначення походження товару згідно з Законом України „Про охорону прав на зазначення про походження товару” охороняється на підставі реєстрації, яка діє безстроково від дати реєстрації.

Першою заявкою, поданою на реєстрацію назви місця походження товару і реєстрацію права на його використання, була заявка щодо мінеральної води „Трускавецька природна” з датою подання 13.02.2002 р. Всього станом на 22.11.2006 р. надійшло 22 заявки на реєстрацію зазначень походження і прав на їх використання.

Слід також зазначити постійне вдосконалення законодавчої бази регулювання даної сфери. Так, згідно з новою редакцією Закону України „Про охорону прав на зазначення про походження товару” від 2.11.2006 р. обмеження на правову охорону кваліфікованого зазначення походження товару, пов’язаного з географічним місцем в іноземній  державі має лише одне обмеження. Перепоною може виступати лише відсутність охорони даного зазначення георгафічного походження у відповідній іноземній державі. Тобто, якщо в Україні продається товар, маркований зазначенням походження товару, пов’язаний з географічним місцем у будь-якій іноземній  державі, то для того, щоб таке маркування мало правову охорону в Україні, вже не потрібна, як цього вимагала попередня редакція Закону, наявність в Україні окремої угоди з цією країною про взаємну охорону цього виду зазначення, потрібно тільки, щоб зазначення мало правову охорону у своїй країні.

Окремо слід наголосити на тому, що товари, які позитивно вирізняються серед інших однорідних товарів, мають добру репутацію та характеризуються високим ступенем конкурентоспроможності. Тому зазначення місця походження товарів є додатковим фактором захисту товаровиробників та їх репутації, а також прав споживачів на якісну продукцію. Тому належна правова охорона зазначення місця походження товарів є запорукою ефективної діяльності вітчизняних товаровиробників не тільки на внутрішньому, але й на зовнішніх ринках.

Напрямами вдосконалення державної політики в сфері правового захисту зазначення місця походження товарів мають виступати інформування товаровиробників специфічних та унікальних товарів через засоби масової інформації та шляхом листування про можливість зазначення походження їх продукції. Особлива увага має бути приділена зазначенню походження українських товарів, що експортуються та товарів, що походять з географічних місць в інших країнах.

Література:

1.            Глухівський Л. Про стан правової охорони зазначень походження товарів в Україні// Інтелектуальна власність № 1, 2007, с. 18-23.

2.            Збірник законодавчих актів України з питань інтелектуальної власності/ Уклад.: В. О. Жаров і Н. В. Максимова, за ред. М. В. Паладія. – К.: ТОВ «Альфа-ПІК», 2006. – 434 с.

3.            www.rada.gov.ua.


Сведения об авторах

Курасова Анастасия Владимировна, студентка Института экономики и управления Донецкого национального университета экономики и торговли им. М.И. Туган-Барановского;

тел. 8093-729-90-00,

mail: miyoky@mail.ru

Домашня адреса: Донецька область, Добропільський р-н, с.м.т. Новодонецьке, вул. Маяковського буд. 16 кв. 4

Індекс: 85010

Адреса для надсилання тез: Донецька область, Добропільський р-н, с.м.т. Новодонецьке, вул. Маяковського буд. 16 кв. 4

 

Романюк Елена Ивановна,

к.ю.н., доцент кафедры правовых дисциплин Донецкого национального университета экономики и торговли им. М.И. Туган-Барановского;

тел. 8095-188-83-27