Рябоконь О.Ю., Поліщук І.І

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Особливості патентування та ліцензування у сфері грального бізнесу

Азартні ігри  одвічно цікавили людей можливістю реалізувати як потреби у добробуті, так і у марнославстві. Азартна гра є різновидом гри як загально – соціального явища, з якого більшою частиною складається суспільне життя

Під гральним бізнесом у Законі України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” слід розуміти діяльність, пов’язану з влаштуванням казино, інших гральних місць (домів), гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем, проведенням лотерей (крім державних) та розіграшів з видачею грошових виграшів у готівковій або майновій формі.

Характерне остатнім часом поширення ігрових відносин без закріплення поняття і підстав зобов’язання з гри, особливостей виконання і видів ігрових зобов’язань робить неефективним їх регулювання переважно адміністративними нормами, спрямованими на встановлення фіксованого характеру правових норм шляхом визнання будь-яких азартних ігор на інтерес ліцензованими видами діяльності.

Необхідною умовою для здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб’єктом господарювання є наявність у нього ліцензій. Пунктом 29 статті 9 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 01.06.2000 р. № 1775 встановлено, що ліцензуванню підлягає організація та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор [7].

Частиною 3 статті 15 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” встановлено розмір плати за ліцензію на провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор вартістю 30000 євро за кожний рік користування такою ліцензією [3].

Право на організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів, на думку Міністерства фінансів України, не  включає в себе права на проведення власне азартної гри, а суб’єкти господарювання, які мають ліцензію на зазначений вид діяльності, зобов’язані (з 12.04.06р. – часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.05 р. № 1254 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”) також отримати ліцензію і на організацію діяльності з проведення азартних ігор [7].

Необхідною умовою для придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб’єктом господарювання є наявність у нього ліцензій як на “організацію діяльності з проведення азартних ігор”, так і на  “організацію та утримання тоталізаторів, гральних закладів”. Частиною 5 статті 5 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.96 р. № 98/96- ВР (зі змінами та доповненнями) встановлено, що в разі коли суб’єкт підприємництва має структурні (відокремлені) підрозділи, торговий патент придбавається окремо для кожного структурного (відокремленого) підрозділу (грального місця) [2].

Згідно з пунктом 1.2 Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених спільним наказом Держпідприємництва та Мінфіну від 18.04.06 р. №40/374, гральний автомат – механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використо- вується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання, і сума виграшу нараховується обладнанням автоматично [5].

На думку Держпідприємництва, у випадку якщо устаткування кожного з двох і більше гральних місць грального автомата підпадає під вищезазначені поняття грального автомата, то такий гральний автомат буде гральним комплексом, що складається з двох і більше гральних автоматів, з’єднаних в один корпус. У зв’язку з цим суб’єкт господарської діяльності повинен придбати торгові патенти на кожний гральний автомат.

Підставою для придбання торгового патенту є заявка суб’єкта підприємницької діяльності, складена за формою згідно з додатком до Положення про виготовлення, зберігання і реалізацію торгових патентів, затвердженого постановою кабінету міністрів України від 13.04.98 р. № 1077. Вимог щодо пред’явлення органами державної податкової служби ліцензій під час видачі патенту законодавством не передбачено. Пунктом 2 статті 2 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.96 р. № 98/96- ВР визначено, що встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється. На думку Держпідприємництва, вимоги органів податкової служби щодо наявності ліцензії під час видачі торгових патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу є безпідставними [7].

Список використаних джерел:

1.     Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 01.06.2000 р. № 1775

2.     Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23.03.96 р. № 98/96- ВР

3.     Лист “Про розгляд листа щодо ліцензування провадження діяльності з організації і проведення азартних ігор” від 18.07.2006 р. № 5219

4.     Лист “Щодо ліцензування організації діяльності з проведення азартних ігор” від 06.06.2006 р. № 4136

5.     Патентування  та ліцензування у сфері грального бізнесу // Баланс всеукраїнський бухгалтерський тижневик. – 2007.- № 15 (661).- с.42 – 45

6.      Придбання торгових патентів у сфері грального бізнесу // Баланс український бухгалтерський журнал. – 2007.- № 39 (685).- с.20 – 22

7.     Щодо необхідності надання ліцензій суб’єктами грального бізнесу при отриманні торгового патенту // Баланс український бухгалтерський журнал. – 2007.- № 61 (707).- с.14 – 16