Право/2. Адміністративне і фінансове право

Лаговська Н.В.

Київський фінансово-економічний коледж

Національного університету ДПС України

ПРАВОВІ ОСНОВИ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ПОДАТКОВОГО ПРАВА

 

         На сучасному етапі розвитку української економіки та суспільства особливо гостро стоїть проблема міжнародного співробітництва та інтеграції. Укладений «Договір про партнерство і співробітництво з ЄС» дає можливість встановити більш тісні зв’язки між Україною та Європейським Союзом.

         Процес інтеграції, перш за все, охоплює правові інститути, які врегульовують систему оподаткування та митне законодавство. Зближення законодавства України, як учасника договору, з європейським законодавством розпочинається з вивчення досвіду становлення та розвитку податкового права країн ЄС, осмислення його основних принципів і відмінностей. Вивчення цього досвіду має велике наукове та практичне значення. Це зумовлене тим, що правовий механізм ЄС дозволяє вирішувати конфліктні ситуації, які зумовлені національними особливостями держав-членів, та знаходить доцільні правові рішення у найскладніших фінансово-правових питаннях, до яких, зокрема, належить і питання оподаткування [2].

         У юридичній літературі термін «європейське право» має досить широке застосування. Воно вживається безпосередньо в національних правових системах європейських держав при укладанні договорів та угод, якими регулюються міжнародні відносини, а також визначає сукупність правових норм європейських співтовариств, Європейського Союзу та Ради Європи [8]. Цей факт може викликати двояке тлумачення окремих положень. Тому доцільно більш чітко дати визначення поняттю «європейське право» та вказати сфери його застосування. Юридична література його визначає, у широкому розумінні, як правове регулювання відносин у Європі, яке охоплює організацію та діяльність практично всіх європейських міжнародних організацій, усю сукупність економічних, соціальних, політичних відносин. Таким чином, ідеться мова про регіональне право, яке є у своїй основі ні чим іншим, як міжнародним правом [4]. У вузькому розумінні «європейське право» ототожнюється з правом співтовариств, та є новим правом, яке має свою структуру та істотно відрізняється від міжнародного.

         Найбільш вдалим є визначення: «право ЄС – це система юридичних норм, які виникли у зв’язку зі створенням та функціонуванням європейського співтовариства та Європейського Союзу і діють у межах їх юрисдикції на основі і відповідно до установчих договорів та загальних принципів права» [6].

         Говорячи, безпосередньо, про податкове право держав-членів ЄС слід зазначити, що тут також нема чітко визначеного поняття. Так, зокрема, деякі науковці використовують у своїх працях термін «податкове право ЄС», визначаючи його як сукупність податкових положень засновницьких договорів, нормативно-правових інститутів ЄС та рішень європейського суду. Інші дослідники податкового права, розглядаючи ту саму правову основу, створену договорами та інститутами ЄС, визначають її як «європейське податкове право» [7].

         Для того щоб уникнути недоречностей у регулюванні податкових стосунків у Європі використовують два поняття: «європейське податкове право» та «інтеграційне право». Так інтеграційне податкове право визначається, як сукупність податкових положень, засновницьких договорів та нормативно-правових актів, прийнятих інститутами ЄС, а також загальних принципів права, які застосовуються до податкових відносин та рішень суду ЄС з податкових питань. А європейське податкове право розглядається, як сукупність інтеграційного податкового права та податкового права держав-членів. Про те зауважимо, що не слід недооцінювати роль національного податкового права, яке є рівноцінною складовою європейського права та регулює широке коло податкових відносин держав-членів ЄС. Поняття «національного податкового права» включає сукупність прийнятих у державі норм податкових законів і підзаконних актів, а також загальних принципів права, які застосовуються до податкових відносин, принципів податкового права, закріплених у конституції, прецедентів і рішень вищих судових органів з питань податкового права.

         Також слід розмежовувати терміни «податкове право» та «податкове законодавство». Податкове законодавство у вузькому розумінні - це сукупність прийнятих парламентом податкових законів універсального характеру, які встановлюють, змінюють або відміняють окремі види податків, визначають елементи податку, поняття і загальні принципи податкової системи. Податкове законодавство у широкому розумінні – це сукупність податкових законів і підзаконних актів, актів глав держав та урядів, нормативно-правових актів органів державного управління в галузі фінансів [8].

         Структура права ЄС складається з двох рівнів, та базується на наступних принципах: федералізму, правового плюралізму, пріоритету прав і свобод людини, верховенства прав ЄС, пропорційності та субсидіарності. Ці принципи втілюються під час розробки та здійснення податкової політики через відповідні правові форми. Аналіз зазначених правових форм, а також співвідношення норм інтеграційного і національного права, визначення ефективності правового регулювання податків на рівні співтовариств і держав-членів свідчить про значний прогрес у розвитку правовідносин великої спільноти, до якої намагається вступити Україна [8].

         Враховуючи все вище зазначене, можна зробити висновок, що українське законодавство, яке регулює податкові відносини, потребує коректив та формування норм інтеграційного права не очікуючи прийняття податкового кодексу.

.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.          Трансформаційні процеси і регуляторна політика в економіці України: Монографія.-Ірпінь: НАДПСУ, 2004.-С. 6-8.

2.          Товстопятенко Г.П. Европейское налоговое право. Сравнительно-правовое исследование. - М.НОРМА, 2001. - С. 2-12.

3.          Европейское право: Учебник / Под. Ред. проф. Л.М.Энтина. - М., 2000.-С. 38-53.

4.          Топорин Б.Н. Европейское право: Учебник.-М., 1998.-С. 19-20.

5.          Капустин А.Я. Европейский союз: интеграция и право. М.,- 2000.- С. 235.

6.          Энтин Л.М. Европейское право: Монография.- М.- С. 43.

7.          Terra B., Wattel P., European: Tax Law. London - Boston The Hague, 1997.

8.          Податкова політика України та механізми її реалізації в Податковому кодексі: Матеріали науково-практичної конференції.- Ірпінь НУДПСУ, 2005.- С. 432-441.