Багно О.О., Нагорна С.Ю., Нагорний Ю.С.

Дніпродзержинський державний технічний університет

ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСУ ГІДРОЛІЗУ КУКУРУДЗЯНОГО КРОХМАЛЮ У КИСЛОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Об’єкт досліджень – гідроліз кукурудзяного крохмалю у кислому середовищі. Гідроліз протікає при термічній, хімічній або ферментативній взаємодії на молекулу крохмалю. В залежності від зовнішніх умов процесу (тривалості, температури, концентрації крохмалю і т.ін.) досягається різноманітна глибина гідролізу, яка і визначає якість кінцевого продукту.

Дослідження проводилися в лабораторних умовах на установці, яка відтворювала реальний процес гідролізу крохмалю у кислому середовищі. Установка (див. рисунок 1) складалася з термостійкого скляного реактора - гідролізера – 2, електричної печі – 1 для підтримки температури в реакторі  в межах 80 – 110 оС, термометру – 4 для контролю заданої температури процесу та насосу – 9 для створення тиску в гідролізері.

Порядок проведення експерименту складався з декількох етапів:

На першому етапі проводилося приготування крохмального молока та визначення  його концентрації денсиметричним методом.

          На другому етапі встановлювали закінчення процесу, а саме визначення продуктів гідролізу за йодною пробою.

Схема експериментальної лабораторної установки, на якій відтворювався процес гідролізу кукурудзяного крохмалю зображена на рисунку 3.1.

 

 

 

 

1 – піч; 2 – гідролізер; 3 – крохмальне молоко; 4 – термометр; 5 – кран для взяття проби; 6 – пробка; 7 – лійка; 8 – з'єднувальний шланг;

9 – насос; 10 – електродвигун насоса

Рисунок 1 – Схема експериментальної лабораторної установки

 

Для проведення експерименту готували крохмальну суспензію. Концентрацію суспензії перевіряли денсиметричним методом. Для підкислення приготованої крохмальної суспензії додавали сірчану кислоту у кількості 1/3 від загальної кількості кислоти, необхідної для гідролізу.

Приготовлену підкислену крохмальну суспензію концентрацією 40,0 - 43,0 0Бр заливали через лійку 7 у гідролізер 2, в якому на той час інтенсивно кипіла вода.  У воду додавали сірчану кислоту у кількості 2/3 від загальної кількості кислоти, необхідної для гідролізу. Для підтримки кипіння використовували електричну піч 1. Концентрацію загальної кількості сірчаної кислоти у ході експерименту змінювали від 0,2 н. розчину до 0,05 н. розчину сульфатної кислоти. Під час розчинення крохмалю суміш в гідролізері перемішували скляною паличкою, щоб запобігти місцевим перегрівам біля дна гідролізера і підгорянню крохмалю, а крім того, це дозволяє запобігти утворенню грудок клейстеру та прискорює процес розчинення. Швидкість гідролізу й глибину його контролювали шляхом взяття йодної проби через кран 5 кожні 15 хвилин. Через шланг 8, який з’єднаний з насосом 9,  забезпечується в гідролізері тиск. Закінчення процесу гідролізу встановлювали за йодною пробою.

При гідролізі одержувані декстрини дають з йодом фарбування в наступній послідовності:

синє → синьо-фіолетове → фіолетове → червоно-жовтогаряче → жовтогаряче → жовте.

За проведеними дослідами отримані результати представили у вигляді графічних залежностей ступеня оцукрування крохмалю від: концентрації крохмальної суспензії рис. 2, температури – рис. 3 та тривалості процесу при різній концентрації сірчаної  кислоти – рис. 4.

Подпись: Продукти гідролізу крохмалю
 


Подпись: Ступень оцукрування  крохмалю, %Подпись: крохмаль

декстрини

 
Подпись: еритро-
декстрини
Подпись: мальтозаПодпись: патока                

                            Концентрація крохмальної суспензії, 0Бр

 

Рисунок 2 – Залежність ступеня оцукрування крохмалю від концентрації крохмальної суспензії

Подпись: крохмальПодпись: декстриниПодпись: еритро- декстриниПодпись: мальтоза   

Подпись: глюкозаПодпись: патокаПодпись: крохмальПодпись: декстриниПодпись: еритро- декстриниПодпись: мальтозаПодпись: Продукти гідролізу крохмалюПодпись: Ступінь оцукрування крохмалю, %            

                                    Температура процесу, 0С

Рисунок 3 –Залежність ступеня оцукрування крохмалю від температури процесу

 

Подпись: 1Подпись: 3Подпись:   2Подпись: Продукти гідролізу крохмалюПодпись: крохмальПодпись: декстриниПодпись: еритро-
декстрини
Подпись: мальтозаПодпись: патокаПодпись: глюкозаПодпись: Ступінь оцукрування крохмалю, %                         

                                             Тривалість процесу, хв

1 – 0.2 н. розчин Н2SО4;   2 –  0,1 н. розчин Н2SО4;   3 – 0,05 н. розчин Н2SО4.

 

Рисунок 4 – Залежність ступеня оцукрування крохмалю від тривалості процесу при різній концентрації сульфатної кислоти

       З рисунка 2 видно, що концентрація крохмальної суспензії відіграє важливу роль при проведенні процесу. У дослідженому діапазоні ступінь оцукрування можна збільшити при зниженні концентрації крохмального молока. Так при ступені оцукрування крохмалю 80 %, або за шкалою продуктів гідролізу це є патока, концентрація крохмальної суспензії становить 40 0Бр, а при найбільшій її концентрації 43 0Бр, відповідно, 20 % за ступенем оцукрування – процес швидкості гідролізу відбувається повільніше. Тож у результатах експерименту для швидкості отримання необхідного ступеня оцукрування або отримання відповідних продуктів гідролізу краще застосовувати крохмальне молоко концентрацією 40 0Бр.

Із залежності ступеня оцукрування крохмалю від температури протікання процесу, рисунок 3, видно, що визначальним фактором швидкості процесу гідролітичного розкладання крохмалю є температура. У діапазоні зміни температури 98 – 105 0С ступень оцукрування крохмалю змінювався від 20 до 100 %. Так при підвищенні температури з 101,5 0С ступень оцукрування крохмалю інтенсивно збільшується. Відповідно, вже при температурі 103,2 0С ступінь оцукрування крохмалю становить 80 % і продуктом гідролізу є патока.

Представлена залежність ступеня оцукрування крохмалю від тривалості процесу при різній концентрації сульфатної кислоти – рисунок 4. Концентрацію сульфатної кислоти використовували в діапазоні 0,2 н.; 0,1 н.  і 0,05 н. розчини H2SO4. Як видно з графіку, для швидкості тривалості процесу можна збільшити концентрацію кислоти. Наприклад, за час гідролізу тривалістю 60 хвилин можна досягти 80 % за ступенем оцукрування, де продуктом гідролізу є патока, при концентрації   0,2 н. розчину сульфатної кислоти, чого не можна сказати за цей час про кислоту концентрацією 0,1 н., так як за дану годину вона досягає лише відмітки 60 % за ступенем оцукрування і продуктом гідролізу є мальтоза. Кислота, концентрацією 0,05 н. діє на процес ще повільніше – за цей проміжок часу – 60 хвилин, ступень оцукрування крохмалю складає 40 %. Для вирішення цієї задачі можна встановити будь-які значення ступеня оцукрування для досягнення заданої швидкості гідролізу, наприклад, технічні можливості дозволяють вести процес за 100 хвилин, при відповідній температурі, при цьому ступень оцукрування складає 80 %. Згідно цим даним визначаємо необхідну концентрацію кислоти для досягнення бажаного результату.

Проаналізувавши отримані результати дослідження та їх графічні залежності можна сказати наступне:

-                На стадії приготування крохмального молока слід використовувати підігріту до 35 – 55 0С воду для кращого розчинення крохмалю та запобіганню утворення грудочок.

-                На стадії гідролізу крохмалю для виробництва патоки краще використовувати сірчану кислоту у кількості 1/3 від загальної кількості кислоти, необхідної для гідролізу. Внаслідок цього зі збільшенням дозування кислоти, наприклад, вдвічі, при постійній вихідній концентрації крохмального молока збільшується швидкість гідролізу не в два рази, а декілька більше.

-                Гідроліз крохмалю рекомендується проводити при якомога вищих температурах (температура на крохмале-патоковому виробництві  100 – 150 0С) для досягнення процесу за менший проміжок часу. І як відомо, з приведених графічних залежностей зі збільшенням температури швидкість гідролізу крохмалю збільшується.

 

                                                  ЛІТЕРАТУРА:

1. Технология крахмала и крахмалопродуктов/ Под ред. Н.Н. Трегубова.–  5-е изд., перераб. и доп. - М.: Легкая и пищевая промышленность, 1981. – 472 с.

2. Голубев В. Н. Пищевые и биологические активные добавки: Учеб. пос. для студентов вузов. – М.: МАЙК «Наука», 2003.

3. Трегубов Н.Н., Трегубова М.М. Технохимиче­с­кий ко­н­т­роль кра­х­ма­ло­-па­то­ч­но­го про­и­з­вод­с­т­ва. – М.: Пи­ще­вая про­мы­ш­лен­ность, 1974. – 216с.