Головченко Н. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського, Украина

 

 

Формування облікового забезпечення управління щодо орендних операцій

Ефективний розвиток орендних відносин та підвищення якості управління залежить від наявності достовірної та своєчасно отриманої інформації як орендарем, так і орендодавцем. Джерелом, де акумулюється і систематизується інформація, є бухгалтерський облік, який уніфіковує її та робить доступною для користувачів. Інформаційне забезпечення управління господарюючих суб’єктів формується за допомогою облікової документації.

Облік орендних операцій є важливою ділянкою обліку підприємств, що їх застосовують. Якість обліку орендованих об’єктів залежить від того, наскільки він охоплює реальні господарські процеси. Всі операції з передавання (отримання) в оренду, використання та вибуття (повернення) орендованих активів потребують правильного документального оформлення.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій [1]. Первинні документи повинні бути розроблені так, щоб надавати максимально повну, всебічну та всеохоплюючу інформацію.

Міністерством статистики України затверджено перелік типових форм документів [2]. Як показують дослідження, на значній частині підприємств відзначають інформативну обмеженість типових первинних документів з обліку орендованого майна, що ускладнює якісне ведення бухгалтерського обліку, погіршує його аналітичну базу, негативно позначається на ефективності контролю та прийнятті управлінських рішень.  За таких умов бухгалтерський облік стримує реалізацію своїх основних функцій.

Поліпшення ситуації можливе шляхом формування об’єктивної та змістовної інформаційної бази обліку орендних операцій. Для цього, на наш погляд, доцільні такі підходи:

1)     удосконалення існуючих форм документів шляхом доповнення їх обліковою інформацією, необхідною для всіх користувачів;

2)     розробка нових форм документів, які б додатково враховували необхідні особливості орендних операцій.

Для сприяння раціональній організації та контролю орендних відносин вважаємо доречним складати Реєстр договорів оренди, в якому мають реєструватися всі укладені договори оренди окремо за об’єктами, прийнятими та наданими в оренду. Це дасть можливість оперативно знайти інформацію про орендодавця (або орендаря), строк оренди, номер і дату орендного договору.

Згідно П(С)БО 7 «Основні засоби» та 8 «Нематеріальні активи» об’єктами оренди можуть виступати основні засоби та нематеріальні активи. Передавання в оренду основних засобів та нематеріальних активів передбачено оформлювати Актом приймання передачі (форма ОЗ – 1) та передачею від орендодавця орендарю копії інвентарних карток на відповідні об’єкти основних засобів. Підписуючи акт прийняття, орендар засвідчує належну поставку майна відповідно до вимог договору. Інформація, яку містить Акт приймання-передачі, на наш погляд, є достатньо повною для відображення в обліку необхідної інформації, пов’язаної з операцією передавання (прийняття) об’єктів оренди.

Пооб’єктний аналітичний облік орендованих основних засобів здійснюється на підставі інвентарних карток. На нашу думку, стосовно орендованих об’єктів інформація, передбачена у типовій інвентарній картці, не є вичерпною і ця форма потребує підвищення інформативності, зокрема, щодо зазначення терміну корисного використання об’єкта, ліквідаційної вартості, методу амортизації, у разі зміни якого потрібно робити відмітки про це, а також суми до оцінки та уцінки.

Інвентарні картки обліку орендованих об’єктів доцільно розміщувати в картотеці окремо від карток власних основних засобів

Для реєстрації інвентарних карток передбачено Опис інвентарних карток з обліку основних засобів (форма ОЗ – 7).  Для чіткої організації обліку орендованих засобів, на наш погляд, доцільно складати окремий Опис або Відомість орендованих об’єктів (окремо по основних засобах та нематеріальних активах) у вигляді їх переліку за класифікаційними групами в кількісному та вартісному виразі із зазначенням дат надходження та вибуття. Особливо це важливо по відношенню до нематеріальних активів, оскільки відповідного типового документу для них не передбачено. Це сприятиме правильному відображенню відповідних об’єктів як в аналітичному, так і в синтетичному обліку на позабалансових рахунках орендаря.

Слід відмітити, що по нематеріальних активах відповідного типового документу не передбачено. Це, на нашу думку, є суттєвим недоліком документального забезпечення обліку операцій оренди нематеріальних активів.

Для обліку основних засобів за місцем використання передбачено складання інвентарних списків (форма ОЗ – 9).  Даний документ також не задовольняє в повній мірі потреби в інформації стосовно орендованих об’єктів (в тому числі по нематеріальних активах). Тут відсутні такі важливі дані про орендовані об’єкти, як використання його за цільовим призначенням (узгодженими умовами договору), особа, відповідальна за його належну експлуатацію та стан.

Таблиця 1 – Контрольна відомість використання орендованих об’єктів

Назва об’єкту

Інвентарний номер

Цільове призначення

Місце використання

Відповідальна особа

1

2

3

4

5

 

З метою більш повного висвітлення даних та надання можливості здійснення ретельнішого контролю  щодо використання орендованих об’єктів за центрами відповідальності пропонуємо в бухгалтерії підприємств-орендарів додатково застосовувати Контрольну відомість використання орендованих об’єктів, яка показує, чи використовується об’єкт за цільовим призначенням (узгодженими умовами договору) та вказує на особу, відповідальну за його належну експлуатацію та стан (табл. 1).

Доцільно вести аналітичний облік амортизаційних відрахувань, у документі, форма якого запропонована у таблиці 2. Цю відомість передбачається вести в розрізі об’єктів усіх груп основних засобів та нематеріальних активів. Така форма відомості призначена забезпечити керівництво максимально необхідною інформацією про стан власного та переданого в оренду майна.

Таблиця 2 – Відомість амортизаційних відрахувань основних засобів, переданих в оренду за _________ (період)

Інвентарний номер

Назва об’єкта

Дата введення в експлуатацію

Метод нарахування амортизації

Первісна вартість, грн

Сума амортизації за поточний період, грн.

Балансова вартість, грн

Дата передачі в оренду

Дата повернення

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

Підприємствам-учасникам орендних відносин доцільно складати Графік сплати орендних платежів, який має бути узгоджений між сторонами при укладанні договору.

В орендаря аналітичний облік розрахунків за орендоване майно має бути побудований за допомогою таких облікових регістрів, які мають містити інформацію: про орендодавця, строк дії орендного договору, порядок сплати орендних платежів. Такий документ забезпечить дієвий контроль за станом розрахунків.

Таблиця 3 – Відомість розрахунків з орендної плати за __________  (період)

Орендодавець / Орендар

Об’єкт оренди

Номер, дата договору

Строк дії договору

Очікувана

заборгованість за весь строк оренди, грн.

 

Загальна сума сплаченої орендної плати, грн.

 

Орендна плата за поточний місяць, грн.

 

Залишок заборгованості, грн.

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

Разом

Х

Х

Х

 

 

 

 

 

Для узагальнення інформації про стан розрахунків за майно, передане в оренду, орендодавцю доцільно було б використовувати такий обліковий регістр, в якому б знайшла відображення інформація про кількість усіх орендарів та величину їх загальної заборгованості. (таблиця 3).

Такий регістр дозволить керівництву підприємства здійснювати оперативний контроль за станом дебіторської заборгованості та закінченням строку дії того чи іншого договору оренди. Також представлена узагальнююча інформація буде корисною для зовнішніх користувачів, оскільки містить дані про своєчасність надходження орендних платежів та реальні показники погашення дебіторської заборгованості за майно, передане в оренду.

Запропоновані форми документів можуть використовуватися залежно від організаційної структури підприємства і встановленого розподілу функцій: на ділянках обліку основних засобів (нематеріальних активів), обліку орендних операцій, розрахунків.

Перегляд первинних документів та їх удосконалення є одним з напрямків побудови обліку як основи інформаційного джерела. Запропоновані форми документів забезпечать розширення можливостей аналітичного обліку через запровадження додаткових даних, що дозволить забезпечувати дієвий контроль стану орендованих об’єктів та їх цільового використання, підвищать задоволення потреб управлінського персоналу підприємств при прийнятті поточних та стратегічних рішень.

 

Література:

1.     Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996-XIV.

2.     Наказ Міністерства статистики України «Про затвердження форм первинного обліку» від 29.12. 1995 р. № 352.