Савчинська Ольга

Вінницький торговельно-економічний

інститут КНТЕУ

 

Про деякі аспекти відтворення основних фондів торговельних підприємств

 

В сучасних умовах господарювання успішність та конкурентоспроможність діяльності підприємств у повній мірі залежить від ефективного відтворення його матеріально-технічних ресурсів, важливим елементом яких є основні фонди. Необхідно створювати умови для ефективного їх фінансування, що дозволить досягти високих кінцевих фінансових результатів діяльності підприємства. Від підвищення ефективності управління відтворенням матеріально-технічних ресурсів на підприємствах торгівлі залежить їх фінансовий стан та конкурентноспроможність на ринку. Саме тому, пошук джерел фінансування матеріально-технічних ресурсів є на сьогодні однією з найактуальніших задач, які стоять перед торговельним підприємством.

В рамках проведених досліджень, особливу увагу у даній доповіді хочемо приділити формуванню ефективної амортизаційної політики на торговельному підприємстві, в процесі формування якої слід враховувати наступні основні фактори: обсяг використовуваних основних фондів і нематеріальних активів; методи оцінки використовуваних основних фондів і нематеріальних активів (у цих умовах амортизаційні відрахування не відображають повною мірою фактичний знос цих активів і утрачають своє інноваційне значення. Заниження розміру реального зносу приводить до формування зайвої фіктивної суми прибутку і вилученню в підприємства додаткових засобів у вигляді податку на прибуток, що сплачується); реальний термін використання активів; дозволені законодавством, методи амортизації; склад і структура використовуваних основних фондів; темпи інфляції (в умовах високої інфляції постійно занижуються база нарахування амортизації, а відповідно і розміри амортизаційних відрахувань. Крім того, інфляція впливає на реальну вартість накопичених засобів амортизаційного фонду); інвестиційна активність підприємства.

Вибір методів амортизації значною мірою визначається рівнем поточної потреби в інвестиційних ресурсах, готовністю підприємства до реалізації окремих інвестиційних проектів. Оцінка цих факторів дозволяє перейти до подальших етапів формування амортизаційної політики підприємства. Необхідний вибір відповідних методів амортизації, забезпечення цільового використання коштів амортизаційного фонду, який, зокрема, формується за рахунок амортизаційних відрахувань, що накопичуються, носить цільовий характер і повинен використовуватися на такі основні цілі, як: здійснення капітального ремонту основних фондів; придбання нових видів основних фондів замість основних фондів, що вибули; придбання нових видів нематеріальних активів.

 Пропонуємо формування ефективної амортизаційної політики торговельного підприємства проводити із врахуванням наступної послідовності:

1) здійснювати у облік основних факторів, що визначають передумови формування амортизаційної політики, а саме враховувати такі основні фактори, як: обсяг використовуваних основних фондів і нематеріальних активів; методи оцінки використовуваних основних фондів і нематеріальних активів; реальний термін використання активів; дозволені законодавством, методи амортизації; склад і структуру використовуваних основних фондів; темпи інфляції; інвестиційну активність підприємства;

2) обирати метод амортизації, беручи до уваги рівень поточної потреби в інвестиційних ресурсах, готовність торговельного підприємства до реалізації окремих інвестиційних проектів. Найпоширенішими у практиці господарювання є такі основні методи амортизації: прямолінійна амортизація; прискорена амортизація. Зокрема, метод прискореної амортизації дозволяє скорочувати період амортизації активів за рахунок використання підвищених норм амортизації відповідно до чинного законодавства, а саме по активній частині основних виробничих фондів (машин, устаткування, транспортних засобів). При цьому використовувані в процесі прискореної амортизації норми відрахувань не можуть перевищувати встановлені законодавством норми більш, ніж удвічі. Рішення про використання методу прискореної амортизації активної частини основних виробничих фондів підприємство приймає самостійно;

 3) забезпечення цільового використання коштів амортизаційного фонду, що формується за рахунок амортизаційних відрахувань, які накопичуються, в основному на такі цілі, як: здійснення капітального ремонту основних фондів; придбання нових видів основних фондів замість основних фондів, що вибули; придбання нових видів нематеріальних активів.

 4) оцінка ефективності амортизаційної політики, яка в умовах обмеженого використання можливих методів амортизації має проводитись на підприємстві на зрівнянні двох альтернатив:  сформованого грошового потоку по амортизаційних відрахуваннях та сформованого грошового потоку по прибутку. Зазначимо тут, що сформований грошовий потік по амортизаційних відрахуваннях визначається методом прямого рахунка при двох варіантах амортизаційної політики, а сформований грошовий потік по прибутку визначається як негативна величина недоотриманого прибутку з урахуванням суми зниження податкових платежів при різних методах амортизації, що помножений на коефіцієнт капіталізації чистого прибутку (у звітному чи плановому періодах).

Надані пропозиції мають практичне значення, дотримання яких, на нашу думку, матиме позитивний вплив на підвищення результативності господарсько-фінансової діяльності торговельного підприємства та забезпечення його конкурентоспроможності на ринку.