Аспірант Клепка П.С.

Київський Національній Економічний Університет імені Вадима Гетьмана, Україна

Вплив глобальної фінансової кризи на фондовий ринок країн БРІК

 

Фінансову кризу, що почала проявлятись з кінця 2007 р. у США і розповсюдилась з середини 2008 р. на розвинуті країни й на країни, які розвиваються, сьогодні практично усі називають світовою фінансовою кризою. Ця криза, безумовно, має глобальний характер и вплинула на всі сфери діяльності фінансової сфери. Чималий негативний вплив криза мала і на світові фондові ринки. 

Тим не менш, кризові явища починають стихати і в першу чергу постає проблема інвестування коштів у кризовий та післякризовий періоди.

Коливання курсів акцій фондових ринків країн БРІК демонструють «економічний імунітет» та мають надійне підґрунтя для успішного подолання наслідків фінансової кризи. З початку 2009 року шанхайський фондовий індекс виріс на 52%, російський – 116%, індійський–77%, бразильський виріс на 84%.

Проте, попри спільні інтереси на міжнародній арені ці країни не є однорідними. Вони відрізняються одна від одної своєю економічною потужністю і перспективами росту. Економіка КНР буде рости набагато швидшими темпами, ніж економіки інших трьох держав. Китай є «фабрикою цілого світу», Індія – «виробником інформаційних технологій», а Росія і Бразилія найбільші експортери сировини. Відмінними є також їхні макропоказники за 2009 рік (Таблиця 1). За паритетом купівельної спроможності Китай вдвічі перевищує Індію, в чотири рази більше Росії та Бразилії. Економіка Китаю є більшою ніж у трьох інших країн БРІК разом узятих.

 

 

Таблиця 1

 

ВВП (за паритетом купівельної спроможності) 2009 рік

Темпи зростання ВВП 2009 рік

Експорт            2009 рік

Імпорт              2009 рік

Бразилія

$ 2,024 трлн.

0,1%

$ 158,9 млрд.

$ 136 млрд.

Росія

$ 2,117 трлн.

-7,9%

$ 295,6 млрд.

$ 196,8 млрд.

Індія

$ 3,561 трлн.

6,5%

$ 165 млрд.

$ 253,9 млрд.

Китай

$ 8,791 трлн.

8,7%

$ 1,194 трлн.

$ 921,5 млрд.

 

Фінансову кризу, що почала проявлятись з кінця 2007 р. у США і розповсюдилась з середини 2008 р. на розвинуті країни й на країни, які розвиваються, сьогодні практично усі називають світовою фінансовою кризою. Ця криза безумовно має глобальний характер и вплинула на всі сфери діяльності фінансової сфери. Чималий негативний вплив криза мала і на світові фондові ринки.

Коливання курсів акцій фондових ринків країн БРІК демонструють «економічний імунітет» та мають надійне підґрунтя для успішного подолання наслідків фінансової кризи. З початку 2009 року шанхайський фондовий індекс виріс на 52%, російський – 116%, індійський–77%, бразильський виріс на 84%.

Проте, попри спільні інтереси на міжнародній арені ці країни не є однорідними. Вони відрізняються одна від одної своєю економічною потужністю і перспективами росту. Економіка КНР буде рости набагато швидшими темпами, ніж економіки інших трьох держав. Китай є «фабрикою цілого світу», Індія «виробником інформаційних технологій», а Росія і Бразилія найбільші експортери сировини. Відмінними є також їхні макропоказники за 2009 рік (Таблиця 1). За паритетом купівельної спроможності Китай вдвічі перевищує Індію, в чотири рази більше Росії та Бразилії. Економіка Китаю є більшою ніж у трьох інших країн БРІК разом узятих.

Російський індекс РТС демонструє тенденцію зростання в 2009 році (Рис.1). Проте показники даного фондового індекса, ще не повернулися до докризового рівня, що свідчить, про потенціал зростання в майбутньому, що може збільшити дохідність цінних паперів інвесторів. Індекс РТС продемонстрував річне зростання більше, як на 116%.

Рис.1. Фондові індекси країн БРІК

Бразилія так само як Росія, будує свою економіку на торгівлі енергоносіїв. Однак очікувані макроекономічні показники цієї країни будуть краще. Відповідно до прогнозу у 2009 ВВП Бразилії зросте на 1,2%. Крім того, бразильський уряд призначив 215 млрд. доларів на зміцнення економіки, в основному банківського сектору та автопромисловості.  

Бразильский індекс Bovespa демонструє стрімке зростання за 2009 рік (Рис. 1). Крім того, слід відзначити, що показники даного фондового індекса повернулися до докризового рівня. Індекс Bovespa продемонстрував річне зростання більше, як на 84%.

Індія та Китай з економічної точки зору перебувають у кращому становищі.

Індійський індекс SenSex демонструє стрімке зростання в 2009 році (Рис. 1). Проте показники даного фондового індекса вже повернулися до докризового рівня. Індекс SenSex продемонстрував річне зростання більше, як на 77%.

Високі показники економічного розвитку демонструє Китай. Зростання ВВП Китаю в 2009 році склало 8,7%, по даним держкомстату Китаю.

Фінансова криза ще більше посилила значення Китаю для світової економіки. Вважається, що він утримує майже два трильйони доларів валютних резервів. Ці величезні запаси американської валюти різко контрастують із ситуацією в Сполучених Штатах, де бюджетний дефіцит цього року вірогідно перевищить два трильйони доларів.

Завдяки успішній політиці уряду, фондовий ринок Китаю демонструє високі темпи зростання з початку 2009 року (Рис.1). Проте показники даного фондового індекса, ще не повернулися до докризового рівня, що свідчить, про потенціал зростання в майбутньому. Індекс Hang Seng продемонстрував річне зростання більше, як на 52%.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література:

1.                    Жаліло Я. А., Бабанін О. С., Белінська Я. В. та ін. Економічна криза в Україні: виміри, ризики, перспективи // за заг. ред. Я. А. Жаліла.- К.:НІСД, 2009.-142 с.

2.                    www.Bloomberg.com

3.                    Бригхэм Ю., Эрдхарт М. Финансовый менеджмент. 10-е изд./Пер. с англ. под ред. к. э. н. Е. А. Дорофеева.- СПб: Питер, 2007.-960 с.: ил.-(Серия «Академия Финансов»)

4.                    Дорошенко І. В. к.е.н., «Європейська інтеграція і вплив її на розвиток фінансових ринків».