Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Науковий керівник Ткаченко О. В., студент Шеліховська О.О.

Криворізький факультет Запорізького національного університету, Україна

Розвиток спільного інвестування в Україні

 

На сьогодні в Україні склалася ситуація, коли переважна більшість підприємств потребує надходження фінансових ресурсів для забезпечення своєї діяльності. Потреби підприємств не можуть бути задоволені державним бюджетом. Для ефективного вирішення цього питання  необхідні кошти, які можуть бути залучені для здійснення спільного інвестування через інвестиційні фонди та інвестиційні компанії. Рядовим інвесторам самостійно важко визначити, в яке саме підприємство, без ризику втрати, слід інвестувати свої кошти. Крім того, самостійне придбання цінних паперів є не тільки ризикованим, але й іноді безприбутковим. В разі здійснення спільного інвестування, інвесторові немає необхідності турбуватися про придбані цінні папери, оскільки питання ризикованості та прибутковості інвестованих коштів лягає на плечі фахівців інвестиційних фондів та інвестиційних компаній.

Спільне інвестування має не тільки позитивні моменти, але й ряд негативних. До негативних можна віднести непрозорість ринку цінних паперів на перших стадіях розвитку і досить часті випадки некомпетентності працівників інституціональних інвесторів, що займаються питаннями спільного інвестування, шахрайські дії керівництва зазначених установ та інше.

До об’єктивних факторів, які не сприяють розвитку спільного інвестування в Україні, належить: недосконалість чинного законодавства щодо цінних паперів; невизначеність особливостей ведення бухгалтерського обліку, що призводить до невірного відображення фінансового стану інституційних інвесторів, а іноді навіть до перекручення фінансових результатів; недосконалість методики розрахунку вартості чистих активів та подвійне оподаткування доходів від спільного інвестування.

Зазначені недоліки суттєво впливають на фінансову довіру дрібних інвесторів і, відповідно, на розміри коштів, що залучаються. Ліквідність та прозорість ринку цінних паперів дає інвесторам впевненість у правильності свого вибору.

Розвиток спільного інвестування в країні сприяє рішення наступних проблем:

1. Вдосконалення законодавчої і нормативної бази, що забезпечить, з одного боку, усунення виявлених у процесі практичної роботи недоліків прийнятих законів і підзаконних актів, з іншого - усунення білих плям у законодавчому полі. Примусова система рейтингування разом з прихованим монополізмом, створює фактично додатковий податок на ринок без підвищення рівня захисту інвестора. 

2. Усунення залежності розвитку спільного інвестування від стану фондового ринку. Найважливішою умовою тут стають заходи для розширення організованого ринку. А це неможливо без кардинального поліпшення роботи фондових бірж, їхнього збільшення, переходу на міжнародні стандарти, посилення контролю за ним з боку регулятора. Тільки у такий спосіб можна обійти факти різної ціни продажу в один і той самий час на них одного й того самого цінного паперу, інших маніпуляцій з цінами, а також на котирування вже неіснуючих цінних паперів.

3. Виявлення значного резерву у розвитку спільного інвестування в сфері приватизаційних процесів. Яскраво виражені тенденції до скорочення частки приватизаційних паперів, що реалізуються на організованих ринках, мають розбіжності з деклараціями. Для цього сьогодні є законодавчі можливості.

Отже, в  Україні в цілому сформована інфраструктура спільного інвестування. Є достатній інвестиційний потенціал, зосереджений у населення і суб'єктів господарювання. Завдання полягає в тому, щоб швидше повернути інвесторів обличчям до наших інститутів. Успішне вирішення цієї проблеми полягає в обов'язковому об'єднанні зусиль держави, насамперед її регуляторів, і ринку, та що не менш важливо, забезпеченні надійної роботи самих інститутів.

 

Література:

1.     Райзберг Б. А., Лозовский Л. Ш., Стародубцева Е. Б. Современный

экономический словарь. :М. Инфра-М, 2006. «Инвестиции»

2.     Тканка Л. Система інноваційно-інвестиційних фондів в Україні

//Фінанси України. - 2009. - № 1. - C. 68-72

3.     Іванов С. Інвестиційна привабливість регіонів та видів економічної

діяльності регіональної економіки: дис. канд. екон. наук: 08.10.09 / Придніпровська держ. академія будівництва та архітектури. — Д., 2009. — 177 с.