Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова

Функціонування підсистеми бухгалтерського обліку

з точки зору інваріанту поведінки

Ключові слова: бухгалтерський облік, дерево цілей, підсистема, система

Деталізація цілей підсистеми веде до побудови дерева цілей. В процесі побудови дерева цілей підсистеми вирішальним фактором виступає взаємозв’язок цілей, який заключається в тому, що досягнення однієї цілі сприяє реалізації іншої. При цьому цілі нижніх рівнів дерева цілей завжди виступають як засіб досягнення цілей вищих рівнів. І дерево цілей найбільш ефективно реалізується тільки в тому випадку, коли наявна достатня узгодженість окремих поодиноких цілей з вищими цілями, які логічно належать до тієї ж гілки дерева, і генеральною ціллю усієї підсистеми у цілому.

Дерево цілей підсистеми бухгалтерського обліку має ієрархічну структуру, яка включає декілька рівнів. На першому, самому верхньому, рівні розташована генеральна ціль підсистеми, яка заключається в підвищенні ефективності комерційно-виробничої діяльності підприємства. На другому, більш низькому, рівні вона диференціюється на дві підцілі. Перша із цих підцілей проявляється в тому, щоб забезпечити користувачів на рівні управління підприємством у цілому інформацією, необхідною для управління господарською діяльністю на перспективу, об’єктивного обліку роботи за різні періоди, оперативного регулювання виробничо-збутових процесів, виявлення резервів підвищення ефективності комерційно-виробничої діяльності тощо. Друга підціль підсистеми є у наданні облікової інформації для користувачів внутрішньозаводського рівня управління, яка потрібна їм для прогнозування роботи цехів і дільниць, об’єктивного обліку їх господарської діяльності за окремими періодами, оперативного регулювання виробничо-збутових процесів на внутрішньоцеховому рівні, виявлення резервів комерційно-виробничої діяльності і інше.

На третьому рівні дерева цілей відбувається подальша деталізація двох вказаних підцілей. Підцілі диференціюються на підцілі, які мають призначенням видачу облікової інформації, відповідно, для рівня управління підприємством і внутрішньозаводського рівня управління за окремими видами обліково-економічного забезпечення: фінансовий облік, управлінський облік, податковий облік.

Четвертий рівень дерева цілей підсистеми являє собою сукупність підцілей, які спрямовані на надання облікової інформації за різними сторонами і напрямками господарської діяльності, відповідно, підприємства і його внутрішніх виробничо-збутових підрозділів. Зокрема, підцілі підсистеми на цьому рівні дерева її цілей передбачають надання зведеної інформації за балансом, звітом про фінансові результати, звітом реалізації основної продукції, звітом логістики, розрахунком змінних витрат із звітом реалізації, зведеним звітом постійних витрат, звітом постійних витрат за функцією заступника генерального директора НВК із якості, звітом постійних витрат за функцією заступника генерального директора НВК із охорони праці, звітом постійних витрат за функцією заступника генерального директора НВК із питань внутрішньофірмового експортного контролю, звітом постійних витрат за функцією помічника генерального директора НВК – начальника відділу із ЧС і ГЗН, звітом постійних витрат за функцією першого заступника генерального директора НВК – головного конструктора, звітом постійних витрат за функцією головного бухгалтера НВК, звітом постійних витрат за функцією директора НВК із маркетингу, звітом постійних витрат за функцією директора НВК із персоналу, звітом постійних витрат за функцією комерційного директора НВК, звітом постійних витрат за функцією директора НВК із економіки, звітом постійних витрат за функцією заступника генерального директора НВК із режиму і безпеки, звітом постійних витрат за підрозділами генерального директора НВК, звітом постійних витрат за функцією головного інженера НВК, звітом постійних витрат за функцією директора НВК із виробництва, звітом енергоресурсів, звітом оплати праці, розрахунком амортизаційних відрахувань, звітом витрат за операційними податками і податку на прибуток, звітом доходів і витрат ЦНДДКР за реалізацією інженерних послуг і консультацій, звітом доходів і витрат УМ і ТО СІ за реалізацією інженерних послуг, звітом доходів від реалізації продукції енергетичного виробництва, послуг за стандартизацією, здачі брухту і відходів драгметалів, звітом доходів від реалізації послуг вузлу зв`язку, звітом доходів від реалізації послуг об’єктів соціальної сфери, звітом постійних витрат за функцією заступника генерального директора НВК із соціальних питань, звітом НДДКР за рахунок власних коштів, звітом ДК і НДР, звітом фінансових витрат НВК, звітами центрів фінансової відповідальності. При цьому інформація за звітами центрів фінансової відповідальності повинна надаватися тільки на внутрішньозаводському рівні управління, уся ж інша облікова інформація повинна надходити користувачам, які знаходяться на рівні управління підприємством.

П’ятий рівень дерева цілей підсистеми бухгалтерського обліку, який забезпечує чотири рівні, розташованих вище, - отримання інформації за локальними питаннями, які стосуються дослідження окремих сторін і напрямків діяльності підприємств і їх внутрішніх підрозділів. Наприклад, на рівні управління підприємством підцілі цього рівня будуть заключатися в отриманні облікової інформації за звітом про приведену виручку, за звітом про маржинальний дохід, за звітом про валовий прибуток і інше.

Найнижчий, шостий рівень дерева цілей підсистеми має своїм призначенням отримання інформації за багаточисельними обліково-економічними показниками. Топологія дерева цілей на цьому рівні допускає, що досягнення попередньої більш високої цілі може бути забезпечено інформацією як за одним обліковим показником, так і за їх деякою сукупністю.

Цілеспрямоване уявлення дозволяє розглядати функціонування підсистеми бухгалтерського обліку з точки зору інваріанту поведінки, який відображає ціль підсистеми.