Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Магістрант Скляренко Я.Л. 

Науковий керівник: к.е.н., доцент Назаренко З.В.

ДВНЗ «Українська академія банківської справи

 Національного банку України», м.Суми

 

Удосконалення методики складання звіту про фінансові результати малого підприємства

 

Малий бізнес являє собою один з важливих інструментів, що сприяє підвищенню зайнятості населення, створенню і збільшенню національного продукту країни. Тому для стійкої і тривалої роботи підприємств малого бізнесу управлінському персоналу також необхідно мати у своєму розпорядженні найбільш повні дані про фінансовий і майновий стан підприємства, результативності його діяльності, наявність ресурсів для планування досягнення перспективних цілей [2].

Основним джерелом інформації для проведення аналізу та оцінки ефективності формування та використання капіталу в нових умовах господарської діяльності підприємств є дані систематизовані в звітності підприємства. Звітність містить систему підсумкових взаємопов’язаних показників, які характеризують підсумки та умови діяльності підприємства у встановлених проміжок часу та основним інструментом процедури оцінки ефективності господарської діяльності підприємства.

В цілому звітність грає важливу роль, оскільки її використовують не тільки для аналізу діяльності окремого підприємств з метою отримання інформації для управління, але й для узагальнення підсумків в масштабах галузі, а також народного господарства в цілому. В даному контексті ринкова економіка висуває серйозні вимоги до ефективного використання показників звітності підприємств та глибини їх статистичного аналізу.

Звітність підприємства це система показників, які характеризують роботу підприємства за період. Крім того, звітність – останній етап облікового циклу.

Правові основи регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності визначені Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996- XIV із змінами та доповненнями, а також прийнятими відповідними Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в Україні. Зазначений Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством [1].

Баланс за формою № 1-м та Звіт про фінансові результати ( форма № 2-м) складаються та подаються до управління статистики раз на рік.

В сучасних умовах наряду з фінансовою (бухгалтерською) звітністю підприємства заповнюють і статистичну звітність.

Отже, ми вважаємо, що при складанні фінансової звітності малими підприємствами (суб'єктами малого підприємництва) необхідно передбачити застосування судження керівництва щодо суттєвості інформації, яка буде надаватись у звітності.

На наш погляд, для фінансової звітності малих підприємств не варто встановлювати форми з чітко визначеним переліком статей, як це має місце нині у П(С)БО 25. Це недоцільно з основної причини: типова форма звітності неадекватна щодо фінансово-господарської діяльності усіх малих підприємств, а отже, не завжди є доречною. Доцільно визначити перелік показників, які можуть відображатись у формах звітності. Базисною основою для звітності малих підприємств та суб'єктів малого підприємництва виступатимуть форми звітності, які наведені у П(С)БО 2, П(С)БО З, П(С)БО 4, П(С)БО 5.

Що стосується Звіту про рух грошових коштів, то прийнятним є прямий метод його складання, який ми і пропонуємо для використання малими підприємствами під час складання фінансової звітності.

Усі розглянуті пропозиції щодо фінансових звітів не стосуються малих підприємств, які є учасниками фондового ринку. Порядок надання їх звітів визначені Державною комісією з цінних паперів і фондового ринку України.

 

Литература:

1.Концептуальна основа складання і подання фінансових звітів у кн. [Текст]: ч. І, ІІ. Міжнародні стандарти фінансової звітності 2004. –.- К.: Фенікс, 2005. - ISBN 966-651-255-6

2.Кузнецова С. Технологія організації бухгалтерського обліку з урахуванням специфіки суб’єкта господарювання [Текст] / С. Кузнецова // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. - № 6. – С. 29-33.