к.т.н. Пеньков А.П., к.т.н. Істушкін В.Ф., Сесса К.О.

Дніпропетровський національний університет

Методологічні аспекти інженерної підготовки з розробки довідкової системи

Постановка задачі

Охорона праці – це система законодавчих актів, соціально-економічних, організаційних, технічних, гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, що забезпечують безпеку, збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці.

Охорона праці, для даного випадку, тотожна оптимізації праці, що проводиться на стадії розробки-проектування з використанням вимог ергономіки.

Проаналізуємо структуру завдання у вигляді назви „Розробка програмного забезпечення довідкової системи”, що передбачає розробку людино-машинного навчально-методологічного робочого місця.

 Відомо, що при проектуванні й створенні необхідних умов праці с урахуванням ергономічних вимог, система розглядається як комплекс людина-машина, де у нашому випадку „людина” – студент, „машина” – ЕОМ, а „виробницьке середовище” – навчальне середовище.

 

Рішення задачі

Виникнення сучасної охорони праці [1], як науки обумовлено конкретними потребами практики. В даний час підприємство, у міру розвитку його діяльності і збільшення масштабів виробництва, як ніколи раніше має потребу в добре організованому і комплексному рішенні задач охорони праці. Науково-технічний і соціальний прогрес насамперед залежить від ролі людини, що творить. Праця-форма існування людини і суспільства, а охорона праці – одна з найважливіших форм діяльності людини в процесі праці і виробництва. Тому головною проблемою сучасної працеохранної науки стають закономірності відносин людини і суспільного виробництва.

На рисунку 1 приведена система охорони праці:

Рис. 1. Система охорони праці

 

Методологічною основою працеохранної науки є науковий аналіз умов праці, технологічних процесів, апаратури й устаткування з погляду можливості виникнення аварійних ситуацій, появи небезпечних факторів, виділення шкідливих виробничих речовин. На основі такого аналізу визначаються небезпечні ділянки виробництва, можливі аварійні ситуації і розробляються заходи щодо їхнього попередження або обмеження наслідків. Щоб знати, як правильно керувати процесами праці і виробництва в інтересах працюючого, а також забезпечити сприятливі і безпечні умови для високопродуктивної і якісної праці потрібно чітко усвідомити головну мету охорони праці, її напрямок і зв'язки з іншими явищами в процесі суспільного виробництва. Цілком безпечних і нешкідливих виробництв не існує. Тому головні ціль і задача охорони праці – звести до мінімуму ймовірність нещасного випадку або захворювання працюючого з одночасним забезпеченням комфортних умов при максимальній продуктивності праці.

Системний підхід дозволяє врахувати всю сукупність явищ і факторів, що впливають на суб'єкт праці в процесі суспільного виробництва, визначити значення їхнього впливу, виділити основні задачі, рішення яких дасть можливість забезпечити сприятливі і безпечні умови високоефективної праці.

При всьому різноманітті задачі охорони праці володіють і визначеною принциповою спільністю, підлеглій глобальній задачі –  відчуженню небезпек у процесі праці і виробництва.

Отже, небезпека в процесі праці і виробництва заперечує безпеку і сама ж заперечується удосконалюванням цих процесів.

Предметом охорони праці, буде система праці, що включає: предмет праці, засоби праці і суб'єкт праці.

Слід ототожніти елементи системи праці із загальним формулюванням розроблюваної системи праці згідно теми дипломної роботи. Отже, предметом праці слід виділити довідкову систему, яка представляє собою систему тестів і матеріалів для вивчення для студентів. Програмне написання системи буде здійснюватися за допомогою мов PHP та HTML,  тобто програмне забезпечення є засобом праці. Суб’єктом праці же визначаємо студента.

Рис.2. Система навчальної праці за темою дипломної роботи

 

Оскільки генеральною метою охорони праці є створення найбільш сприятливих і безпечних умов праці, для її досягнення необхідно здійснити систему взаємопогоджуваних дій при використанні всього арсеналу засобів охорони праці.

Різноманіття засобів, використовуваних для цього, можна звести до наступних груп: соціальним, організаційним, технічним, гігієнічним, законодавчо-нормативним, психологічним, етичним.

На рисунку 3 показана класифікація засобів охорони праці [2, 3].

Рис. 3. Класифікація засобів охорони праці

 

Соціальні засоби.

Сукупність умов життєдіяльності в процесі виробництва утворить соціальне середовище. У поняття соціальне середовище входить матеріальна, практична сторона діяльності.

У дипломній роботі була використана версія мови програмування PHP і запоміжної мови HTML через її приступність, простоту й ефективність у використанні.

Організаційні засоби.

Організація охорони праці – це комплекс заходів, спрямованих на раціональне супряження суб'єкта праці з речовинними елементами процесу праці для забезпечення сприятливих і безпечних умов виробництва.

Законодавчо-нормативні засоби.

Особлива роль у практичній реалізації конституційних вимог по охороні праці належить трудовому законодавству і розроблюваним на його основі нормативам.

З юридичної точки зору під охороною праці, у широкому змісті, розуміється все трудове законодавство, усі його норми спрямовані на створення сприятливих і безпечних умов праці шляхом чіткої регламентації цих умов.

Технічні засоби.

Технічні засоби - це речовинні засоби, створювані людиною для передачі їм своїх трудових функцій.

Гігієнічні засоби.

Гігієна праці як засіб охорони праці покликана забезпечувати сприятливу взаємодію між суб'єктом праці і навколишнім виробничим середовищем.

Гігієна праці як засіб його охорони включає:

- Вивчення впливу трудових процесів і факторів навколишнього виробничого середовища на організм людини;

-  Установлення  фізіологічних  критеріїв  для  безпеки  протікання трудового процесу;

-  Санкціонування процесу  праці  і  виробництва  шляхом гігієнічної регламентації цих процесів;

-  Нормування  і  розробку профілактичних заходів для попередження стомлення і професійних захворювань;

-  Оганізацію   і   проведення   нагляду   і   контролю   санітарно-гігієнічного стану умов праці і виробництва;

-   Організацію і проведення безперервного навчання з питань санітарно-гігієнічного забезпечення трудового і виробничого процесів;

-         Визначення стану і гігієнічної ефективності санітарно-технічних пристроїв, установок, санітарно-побутових умов і засобів індивідуального захисту.

Етичні засоби.

Виробництво - одне з найважливіших сфер масових комунікацій. Об'єктивні відносини і зв'язки неминучі в будь-якій ланці трудового колективу, при цьому форми відносин можуть бути різними: відносини підпорядкування, залежності, співробітництва, взаємодопомоги й ін. Відображенням об'єктивних взаємин між членами колективу виступають суб'єктивні міжособистісні відносини - один з найважливіших аспектів, досліджуваних охороною праці, тому що розвиток індивіда обумовлений розвитком всіх інших індивідів, з якими він знаходиться в прямому і непрямому спілкуванні.

Психологічні засоби.

При визначальній ролі науково-технічного прогресу в забезпеченні сприятливих і безпечних умов праці надзвичайно важливого значення набувають об'єктивний професійний добір, рівень професійної підготовки і навчання безпечним методам праці, правильне проведення в процесі праці і на основі регламентуючих вимог охорони праці, що відповідає психологічний клімат у виробничому колективі, забезпечення психологічної сумісності його членів.

Список літератури

1.     В. Ф. Кобевник. Охрана труда. – К.: Вища шк., 1990.

2.     Л. П. Боброва-Голикова, О. М. Мальцева, Н. А. Коханова, А. Н. Строкина. Эргономика и безопасность труда. - М.: Машиностроение, 1985.

3.     М. Вайсер, Б. Шнейдерман, Р. Уиллиджис и др. Человеческий фактор. В 6-ти тт. Т. 6. Эргономика в автоматизированных системах - М.: Мир, 1992.