Чернікова О.В.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

ВПЛИВ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ ТА СТИМУЛЯТОРА РОСТУ НА ВМІСТ БІЛКУ  В ЛИСТКАХ РОСЛИН ВИДУ DEUTZIA  HYBRIDA

Розчинні білки є одним з фізіолого-біохімічних параметрів та адаптаційних можливостей рослин-інтродуцентів в нових флористичних умовах.

Метою нашої роботи було дослідити вплив стимулятора росту та мінеральних добрив  на накопичення білку у листках деревно-чагарникових інтродуцентів.

Об’єктом дослідження були рослини виду Deutzia  hybrida Thunb., які зростають на території Ботанічного саду Дніпропетровського національного університету.

Спостереження та відбір проб рослин-інтродуцентів проводилися протягом вегетаційного сезону 2011 року, який характеризувався наступними погодно-кліматичними умовами. Середня температура квітня 2011 року становила + 9,2º С, а кількість опадів за цей період дорівнювала 24 мм, тобто квітень був теплим та сухим. Також і у травні спостерігалася дуже тепла та суха погода. Кількість опадів склала 29 мм, що значно менше середніх показників багатьох років спостереження. Середньомісячна температура повітря склала +17,8ºС. Червень відмічався значною вологістю та високими температурами повітря. Середньомісячна температура повітря складала +21,3ºС. Кількість опадів складала 115 мм, що в два рази перевищило середні показники багатьох років спостереження. Липень характеризувався жаркою та сухою погодою : середньомісячна температура дорівнювала +23,9ºС. Кількість опадів за цей період дорівнювала 51 мм. У серпні спостерігалась значна посуха. Кількість опадів була двічі меншою за середні показники і складала всього 19 мм. Середньомісячна температура повітря була вищою за норму і складала +21,6ºС. Вересень відзначився доволі теплою та сухою погодою. Середньомісячна температура повітря становила +16,7ºС, що дещо вище середніх значень багаторічних спостережень. Кількість опадів була меншою середнього рівня на 17% та склала 24 мм.

На фоні даних погодних умов найбільшу кількість розчинних білків (від 1,65 до 4,13 мг/г сухої речовини) досліджувані рослини накопичують у фазі активного росту, що пов'язано з оптимальними погодними умовами у травні-червні даного року досліджень ( у травні сума опадів склала 69% від норми і температура повітря була тепліша за середньобагаторічні значення даного місяця; червень характеризувався значною кількістю опадів (115 мм в порівнянні з нормою 60 мм) і температура повітря незначно відхилилася від норми; перебіг самої високої температури повітря (32,2 ºС) відзначалась 1 червня, ця температура була максимум протягом всієї фази активного росту).

В даній фазі перше місце за кількістю розчинних білків посідають рослини, підживлені мінеральними добривами, а друге – рослини, оброблені стимулятором росту, в порівнянні з контрольними рослинами (табл. 1).

Таблиця 1.

Вплив мінеральних добрив та стимулятора росту на вміст розчинних білків в листках рослин виду Deutzia  hybrida , мг/г сухої речовини

Назва видів

фаза активного росту

фаза вторинного росту

фаза фізіологічного спокою

Deutzia  hybrida

к

1,65±0,13

1,25±0,09

1,26±0,14

д

4,13±0,31

2,22±0,16

1,99±0,07

с

2,61±0,18

1,69±0,02

2,09±0,18

Примітка: к – контрольні рослини; д – рослини, підживлені мінеральними добривами; с – рослини, оброблені стимулятором росту.

Така фізіологічна активність може бути пов’язана з активним проходженням даної фази (розгортання та ріст листової пластинки) та найбільш активним процесам фотосинтезу й накопиченням осмотично активних речовин (за рахунок температури повітря та надмірного зволоження).

Фаза вторинного росту майже не відрізнялась за сумою опадів від середньобагаторічних даних. Максимальна температура повітря варіювала від +19 до +35,7 ºС. Накопичення розчинних білків у липні незначно знизилося , але розподіл за кількістю білків в листках досліджуваних рослин залишився як в попередній фазі, тобто рослини, підживлені мінеральними добривами, посідають перше місце, оброблені стимулятором росту -  друге, а контрольні рослини залишаються на останньому місці.

Фаза фізіологічного спокою відзначалася максимальною температурою повітря (+36,6 ºС) за весь вегетаційний сезон росту та розвитку досліджуваних рослин. Сума опадів  -  44 % від норми, тобто склалися стресові погодні умови для інтродуцентів. На фоні даної стресової ситуації у рослин видів Deutzia  hybrida спостерігалась підвищення кількості розчинних білків у рослин, оброблених стимулятором росту, та контрольних рослин.

Тільки у рослин, підживлених мінеральним добривом, незначне зниження вмісту осмотично активних речовин в листках, що обумовлене, на нашу думку, більш пластичним відгуком на умови навколишнього середовища та кращою адаптацією до них. За кількістю розчинних білків варіанти досліду (рослини, оброблені біологічно активною речовиною, та підживлені мінеральними добривами) посідають відповідно перше та друге місце. Мінімальне накопичення білку у рослин, зростаючих на контрольній ділянці.

Таким чином, спостерігається відповідність накопичення розчинних білків рослин видів Deutzia  hybrida стресовим абіотичним факторам, таким як: висока температура повітря та недостатня кількість опадів. Рослини даного виду реагують певним чином на підживлення добривами та оброблення біологічно активною речовиною. Максимальний вміст розчинних білків відмічається у рослин, підживлених мінеральними добривами, в порівнянні з іншими варіантами досліду.