Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

к.е.н, доцент Якименко Н. В.

Українська державна академія залізничного транспорту, м. Харків

Реалізація принципу об’єктивності відбору партнерів та пріоритетності захисту національних інтересів при здійсненні інвестиційно-інноваційної діяльності залізничного транспорту України

 

Внаслідок недостатніх обсягів фінансування потреб розширеного відтворення техніко-технологічної бази залізничного транспорту України реалізація інвестиційно-інноваційних проектів необґрунтовано підлягає не стільки  принципу швидкої окупності, максимізації галузевого, бюджетного та соціального ефектів, а в більшій частині можливості реалізації хоч яких, але нововведень в межах бюджетних коштів

Так порушується принцип об’єктивності відбору партнерів, пріоритетності захисту національних інтересів, який є виключно важливим в справі обґрунтованості реалізації інвестиційно-інноваційних проектів.

Економічне зростання є системним процесом, який в тому числі характеризується збільшенням обсягів благ, які споживаються соціально-економічною системою. Для залізничного транспорту проблема обмеженості благ вирішується недостатньо ефективно, що і обумовлює необхідність вибору таких критеріїв відбору партнерів, які найбільшим чином характеризують або шлях оптимізації витрат і на цій основі збільшення ефективності діяльності, або шлях інноваційних трансформацій, які  забезпечать не сьогоднішній ефект, а складуть базис майбутніх надходжень, які будуть використані на забезпечення економічного зростання системи. В цьому сенсі пропонується в основі вибору партнерів з метою реалізації інвестиційних та інвестиційно-інноваційних проектів покласти два критерії:

- вартість життєвого циклу предмету або корисний економічний ефект, який складає об’єкт інвестиційної або інвестиційно-інноваційної діяльності;

- наявність технологічної платформи, яка може розглядатися як засіб захисту національних інтересів (розвиток вітчизняного виробничого комплексу, науково-дослідної сфери економіки, розвиток транспортного комплексу, що в цілому позначиться на їх конкурентоспроможності та конкурентоспроможності економіки в цілому).

Методикою визначення вартості життєвого циклу та лімітної ціни рухомого складу та складних технічних систем залізничного транспорту [1] визначено, що вона може застосовуватися при аналізі та оцінці економічної ефективності, розроблені рекомендацій зі зміни бізнес-планів інвестиційних проектів, конкурсною комісією, експертною групою по цінам з визначення вартості робіт, пов'язаних з науково-дослідною, дослідно-конструкторською та технологічною діяльністю підприємств залізничного транспорту, при проведенні економічної експертизи інноваційних  проектів тощо.

Вартість життєвого циклу рухомого складу і складних технічних систем залізничного транспорту, що включає всі витрати споживача при їх використанні, характеризує з економічною точки зору їх конкурентоспроможність і зумовлює вибір споживача. Як правило, зростання рівня якості виробу супроводжується зниженням експлуатаційних витрат і зростанням витрат на його виготовлення. Тому новий рухомий склад та складні технічні системи залізничного транспорту, хоча і можуть протягом терміну служби мати більш високу первісну вартість, повинні забезпечувати значно нижчі  порівняно з існуючою технікою експлуатаційні витрати. Критерієм відбору партнерів може бути корисний ефект споживача. Він представляє собою вартісну оцінку зміни споживчих властивостей об’єкту порівняно з базовою моделлю, що  впливає на показники продуктивності, надійності та довговічності, використання робочої сили, сировини, матеріалів, палива, якість перевізного процесу, екологічні та соціальні показники.

Транспортний ринок України включає і виробників продукції, які працюють в транспортному  сегменті ринку. Їх діяльність, а саме рівень науково-технічного прогресу, який впроваджено на підприємствах, рівень їх інноваційної діяльності безпосередньо визначає економічне зростання підприємств транспорту. В залежності від цілей, які бажає керівництво залізничного транспорту досягти на певному проміжку часу, та в залежності від розміру коштів, які є в розпорядженні, одним з критеріїв вибору партнерів при реалізації інвестиційних та інвестиційно-інноваційних проектів може бути наявність технологічної платформи бізнес-пропозиції до співпраці. Результатом її реалізації може бути модернізація техніко-технологічної бази залізничного транспорту, впровадження передових або «проривних» техніко-технологічних рішень.

Технологічна платформа при реалізації інвестиційно-інноваційної моделі розвитку залізничного транспорту є тим комунікаційним інструментом, який спрямований на активізацію зусиль зі створення перспективних комерційних технологій, нових продуктів (послуг), на залучення додаткових ресурсів для проведення досліджень і розробок на основі участі всіх зацікавлених сторін (бізнесу, науки, держави). Технологічна платформа є засобом реалізації стратегічних напрямів розвитку залізничного транспорту зусиллями багатьох сторін. Основні напрямки функціонування технологічної платформи мають визначатися з урахуванням специфіки залізничної галузі та бути спрямовані на:

-       модернізацію техніко-технологічної бази залізничного транспорту;

-       розробку та швидке впровадження передового для залізничної галузі техніко-технологічного рішення;

-       розробку та впровадження „проривного” для залізничної галузі техніко-технологічного рішення.     

 

Література:

1.     Методика определения стоимости жизненного цикла и лимитной цены подвижного состава и сложных технических систем железнодорожного транспорта (утверджена распоряжением ОАО «РЖД» от 27 декабря 2007 г. № 2459р ). – М., 2007. – 62 с.