Круш В.В.

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

 

ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТУВАННЯ СУБ’ЄКТІВ

МАЛОГО  БІЗНЕСУ

 

Бюджетування, як ефективний інструмент фінансового контролінгу, довело свою життєздатність у країнах з розвинутою ринковою економікою і повинне зайняти належне місце у системі управління українськими підприємствами. Основними причинами, які зумовлюють необхідність впровадження бюджетних систем або їх елементів суб’єктами малого підприємництва, є: недостовірність інформації про реальні витрати та надходження на підприємстві; нецільове використання ресурсів підприємством;  необхідність вираження у вартісному співвідношенні усіх виробничо-господарських операцій; значні фінансові втрати; криза неплатежів, низька фінансова дисципліна; загроза банкрутства, та інші.

Як показує практика господарювання, найбільш поширеною причиною банкрутства малих підприємств є не недостатність фінансових ресурсів, а нездатність власника малого підприємства спланувати свою діяльність [2, с.401]. Дослідження особливостей операційного планування у системі управління суб’єктами малого підприємництва доцільно розпочати зі з’ясування проблем впровадження  бюджетування, якими, на наш погляд, є:

1)     концептуальні проблеми:

-       відсутність взаємозв’язку між процесом бюджетування та стратегічними цілями підприємства;

-       відсутність чітко визначеної концепції управління;

-       відсутність управлінського обліку;

-       не визначені основні показники ефективності діяльності бюджетних одиниць;

2)     методологічні проблеми:

-       неформалізовані процедури обліку, аналізу, планування і контролю;

-       зміни деталізації даних та контролю;

-       основою бюджетування є фактичні дані бухгалтерського обліку;

-       висока вартість застосування сучасних інформаційних технологій та програмного забезпечення;

3)     проблеми управління:

-       відсутність колегіального органу прийняття бюджетних рішень;

-       складність формування гнучкої системи оцінювання результатів фінансово-господарської діяльності;

-       управлінські рішення приймаються, виходячи із технологічних та технічних можливостей підприємства, ігноруючи економічну ефективність;

-       відсутність взаємозв’язку між системою бюджетування та системою нормування;

-       відсутність взаємозв’язку процесу бюджетування та системи мотивації і контролю діяльності підприємства.

Загальне призначення бюджетування суб’єктів малого бізнесу полягає у взаємозв’язку з головними цілями діяльності підприємства, якими можуть бути: швидкозростаючий бізнес; високорентабельний бізнес; швидкозростаюча вартість фірми [3, c.193]. Задля прийнятності впровадження і застосування бюджетування як управлінської технології для малого бізнесу необхідно розробити відповідний методичний інструментарій. При цьому, необхідно враховувати особливості функціонування суб’єктів малого підприємництва. З метою зменшення трудомісткості процесу бюджетування необхідно обирати оптимальний рівень деталізації діяльності підприємства. Для суб’єкту малого підприємництва оптимальною моделлю бюджетування, на нашу думку, є схема зведеного бюджету підприємства. Найбільш оптимальним та перспективним рішенням є об’єднання бухгалтерських програм та програм бюджетування з єдиною первинною документацією у відповідності з організаційними цілями діяльності підприємства. У процесі реалізації технології бюджетування необхідно враховувати принцип ефективності: витрати, які пов’язані з організацією й функціонуванням бюджетування, не повинні перевищувати ефект, отриманий від його впровадження. Водночас, на малих підприємствах є певні переваги в організації системи бюджетування. Організаційна структура підприємств малого бізнесу простіша порівняно з великими підприємствами, що являє собою позитивним фактором у процесі створення функціональної фінансової структури з виокремленням центрів фінансової відповідальності. Як вважають деякі економісти, оскільки зовнішнє середовище на малих підприємствах менш компромісне та їх майбутнє більш невизначене, такі підприємства, незважаючи на значні труднощі у впровадженні системи бюджетування, потребують його у більшій мірі, ніж великі підприємства [2, с.400]. Забезпечення реалістичності бюджетів значною мірою залежить від вибору методів бюджетного планування, тобто способів та прийомів формування бюджетів на підприємстві. Вибір методів розроблення бюджетів залежить від характеристик функціонування організації, а саме: розмірів та життєвого циклу, стабільності середовища функціонування, рівня розвитку бюджетної системи на підприємстві, особливостей внутрішньо-організаційної побудови, централізації управління, наявності розробленої на підприємстві системи норм та нормативів, диверсифікації діяльності, кваліфікації працівників, задіяних у процесі бюджетування, рівня застосування сучасних інформаційних технологій та програмного забезпечення.

Найвищої результативності та отримання об’єктивної інформації щодо рівня виконання бюджетів можна досягнути на засадах планових гнучких та неперервних бюджетів, які прив’язуються до реального діапазону ділової активності підприємства.

Концептуальні основи бюджетування на виробничих підприємствах України дозволяють вирішити наступні завдання:

-       своєчасного виконання зобов'язання перед контрагентами й партнерами;

-       застосування інформаційної бази для оцінки й контролю з виконання планів підприємства;

-       забезпечення координації діяльності всіх сторін діяльності фірми і її підрозділів;

-       забезпечення ефективного розподілу ресурсів.

Отже, на основі проведеного аналізу існуючих проблем впровадження та функціонування бюджетування задля підвищення ефективної фінансово-господарської діяльності суб’єктів малого бізнесу необхідно:

-       по-перше, узгодженість процесу бюджетування зі стратегічними цілями діяльності підприємства;

-       по-друге, виділення трьох основних етапів постановки бюджетування: технологія бюджетування, організація бюджетування, автоматизація бюджетування;

-       по-третє, забезпечення виконання основних функцій управління суб’єктом підприємництва: планування, організації, контролю та мотивації.

 

Література:

1. Білик М.Д. Бюджетування у системі фінансового планування. // Фінанси України, 2004, №3. – С.97-109;

2. Буряк Л.Д. Фінансовий менеджмент у малому бізнесі: Навч.посібник – К.: КНЕУ, 2007. – 432 с.

3. Фінансовий менеджмент у малому бізнесі: задачі, тести, тренінги. Навчальний посібник / Л.Д. Буряк, А.М. Павліковський, Н.Л. Кремпова та ін. Керівник авторського колективу і науковий редактор Л.Д. Буряк. – К.: КНЕУ, 2011.- 281с.