Кандидат економічних наук Варення Г.А.

 

Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта», Україна

 

     Синергетичний підхід до навчання з охорони праці

 

Для того, щоб підприємству стати еталоном для всієї ділової України та створити бездоганну репутацію, треба звертати увагу на декілька напрямів діяльності, серед яких і соціальна відповідальність. Частка критерію «Соціальна відповідальність» в рейтингу «Компанії, які надихають», становить 13% (для прикладу, частка критерію «Іноваційність компанії» - 15%) [1]. Отож, не тільки в розвинених країнах існує поняття «соціально відповідальний бізнес», а й в Україні також. Це є передумовою для упровадження і в УДППЗ «Укрпошта» (далі - Укрпошта) іноваційно-профілактичного атрактора охорони праці, одним із ключових компонентів досягнення якого є навчання з охорони праці.

Для підвищення якості та ефективності підготовки працюючих з питань охорони праці Л.В. Мимрик запропоновано модульну технологію навчання. Г.Г. Гогіташвілі, К.Н. Ткачуком запропоновано активні методи навчання з охорони праці із застосуванням персонального комп’ютера. В.Г. Будановим розглянута синергетична методологія в освіті, а  В.А. Рабошом, Г.О. Нестеренко, В.А. Цикіним, О.М. Князєвою, С.М. Окуловим, М.В. Левківським – набуття людиною знань із застосуванням принципів синергетики. Проте особливості синергетичного підходу до навчання з охорони праці наведеними вище авторами не розглядалися.

Традиційний метод навчання з охорони праці найчастіше являє собою лекції, де викладачі намагаються передати одночасно всій аудиторії суму знань, визначену програмою. За браком часу менше уваги  приділяється самостійній та практичній роботі слухачів, а тим більше індивідуальній роботі з кожним слухачем. Контроль знань недосконалий, зазвичай застосовується усне опитування, а критерієм служить оцінка «знає» чи «не знає». Авторитарний стиль мислення і відносин характеризує весь процес навчання з охорони праці, незважаючи на будь-яку пізнавальну ініціативу з боку слухачів, і найчастіше розглядає їх безпосередні інтереси як прояв стихійності й дезорганізованості.

Які ж підходи треба застосовувати з метою удосконалення навчання працівників з питань охорони праці? Треба зазначити, що нині досить інтенсивно розвивається концепція синергізму в навчанні. Визна­чається, що в сучасній освіті не слід долати хаос знань, навчального процесу, а треба навчитися робити його творчим, використовуючи ідеї синергетики, яка вивчає процеси самоорганізації, сталості, розпаду та відродження різноманітних структур живої та неживої матерії. Тому навчальному процесові слід надавати самоорганізуючого, творчого характеру, оскільки цей процес має нелінійну природу [2].

Синергетичним підходом до процесу навчання з питань охорони праці ми будемо називати такий спосіб досягнення працівниками необхідних знань, умінь і навичок, що базується принаймні на наступних принципах.

Принцип відкритості дає змогу системі навчання з охорони праці бути здатною до самоорганізації, саморозвитку, вільно користуватися інформаційними системами, які сьогодні відіграють не меншу роль у навчанні, чим безпосереднє спілкування з викладачем. Синергетична теорія переконливо довела, що розвиток можливий тільки у відкритих системах, які постійно обмінюються із зовнішнім середовищем речовиною, енергією й інформацією. Для працеохоронної діяльності найактуальнішим питанням є обмін інформацією між виробничою системою та охороною праці. При цьому очевидно, що чим більше інформації про небезпеки виробництва надходить у систему охорони праці, тим більше вона зможе видати управлінських рішень, спрямованих на усунення небезпечних ситуацій, а значить – на попередження травматизму.

Принцип цілісності полягає в здатності бачити ціле раніше складових його частин, спроможності до розумового синтезу - найважливішої особливості когнітивної й креативної діяльності людини. Принцип цілісності в працеохоронному навчанні, на нашу думку, полягає в розробці та реалізації таких навчальних програм з охорони праці, які дають змогу зрозуміти, усвідомити необхідність її функціонування не тільки як  певних складових, а й як єдиного цілого з її взаємозв’язками та організацією.

Принцип когерентного знання пов’язаний із застосуванням когерентного знання, яке виникає в момент колективної творчості слухачів, завдяки створеному синергетичному середовищу для навчання з охорони праці. Розповсюдження знань з охорони праці в Укрпошті включає «колективний мозок», що має бути адекватним складності підприємства, та запускає його самоорганізацію. Набуте в процесі навчання з охорони праці знання означає, насамперед, компетентність у розв’язанні працеохоронних проблем.

Принцип нелінійності полягає в особистісній спрямованості процесу навчання з охорони праці, тобто основою є не група слухачів як цілісна система, а людина (працівник) з її неповторністю як постійне джерело стихійності, невпорядкованості й водночас - джерело розвитку. Приділяючи значну увагу індивідуальності, маємо обережно зазначити, що в системі охорони праці функціонують певні правила, норми тощо, знання яких та уміння їх застосовувати є обов’язковою умовою як для посадових осіб, так і робітників.

Отож включення в навчальний процес з охорони праці синергетичних уявлень про відкритість систем, їх цілісність, когерентність та нелінійність розвитку дає змогу зрозуміти та зуміти визначити стан біфуркації в системі охорони праці та спрямувати управлінські рішення на її позитивний розвиток.

Під синергетичним середовищем навчання з охорони праці будемо розуміти систему навчання, яка містить такі компоненти: слухач та викладач як особистості, програма навчання з охорони праці, навколишнє середовище, методи, організаційні форми та засоби навчання. Нижче детально розглянемо вищенаведені компоненти.

Важливо зробити  наголос на такий ключовий чинник середовища працеохоронного навчання як синергізм та спілкування викладача зі слухачами. У чому суть об’ємності взаємодії між викладачем і слухачем? У традиційній схемі: подання нового матеріалу, показ прикладу рішення завдання, видача завдань, очікування результатів їх виконання, виставляння оцінок - взаємодії точкові з великими тимчасовими інтервалами між впливами. Пропонується такий ланцюжок: введення в проблему - наближення до проблеми - дослідження проблеми - обговорення ключових моментів розв’язання проблеми. Реалізуємо його завдяки створенню паралельної структури лекції, тобто одна лекція складається немовби одночасно з N лекцій (за кількістю слухачів в аудиторії). Необхідними умовами цієї організації є: вміння викладача максимально задіяти комп’ютер у навчальному процесі; проблемний підхід до вивчення нового матеріалу й особливостей виявлення та розв’язання проблем з охорони праці. Сутність його полягає в тому, що кожне завдання має позначати певну проблему, яку слухач має пізнати самостійно. Таким чином, у єдиній структурі лекції (цілісність забезпечує система завдань з охорони праці) виникає кілька самостійних ліній, які можуть переплітатися (коли група слухачів на якийсь період об’єднується для спільної роботи), а потім знову рухатися у своєму напрямку. Таку структуру лекції Окулов С.М. назвав паралельною [3].

Важливо зазначити, що особа, яка навчається, «присутня» в системі навчання як її ціль. Цілі навчання з охорони праці традиційно пов’язують з одержанням слухачами необхідних знань, умінь та навиків (ЗУН) для застосування в практичній діяльності у сфері охорони праці, але вже з урахуванням того, що знання - це інформація, що має бути засвоєна через осмислення, а значить веде до розуміння слухачами всіх процесів, що відбуваються в охороні праці, пояснення пізнаного (пояснити явище виробничого травматизму - значить зробити його доступним розумінню); здатність до дії і мислення виявляються як «живі знання», засвоєні й усвідомлені, тобто як уміння; треновані уміння виявляються як навички ощадливих і якісних дій [4] (рис. 1).

   

 

 

 

 

          Рис. 1. Схема навчання з охорони праці в УДППЗ «Укрпошта»

Власне з погляду процедури навчання, цілі і є його атрактором, під яким розуміється стан системи, до якого вона еволюціонує. Отож завдяки синергетичному підходу до навчання з охорони праці, знаючи майбутні атрактори, можна скоротити час виходу на них (тобто реалізувати цілі).

Винятково складним, цікавим і мало вивченим процесом є самоорганізація знання - виникнення в слухачів необхідної системи знань. При цьому виокремлення основних ідей, навичок, концепцій виступає як своєрідна самоорганізація, виділення параметрів порядку. Введення великої кількості баласту в навчальний план такій самоорганізації не сприяє.

Безсумнівно, навчання є ефективним, якщо слухач перебуває в акті думки. Оскільки тривале перебування в ньому досить важке, то викладач у поєднанні з комп’ютером є «генератором», що підсилює перебування в цьому акті, постійно виховуючи ту інтегральну характеристику працівника, що зветься «зібраністю». Акт розуміння неможливо перекласти з однієї голови в іншу, а тому викладач у кожному конкретному випадку має досягати акту розуміння слухача в результаті його власної інтелектуальної діяльності [3].

Аргументуючи реалізацію завдання індивідуалізації процесу працеохоронного навчання, відмічаємо, що викладач реально може повідомити слухачам певну суму знань, показати спосіб дій і навчити відтворювати його в репродуктивному режимі досить великій групі слухачів одночасно. Однак неможливо одночасно в багатьох осіб сформувати здатність аналізувати, порівнювати, узагальнювати, враховувати причинно-наслідкові зв’язки, досліджувати, систематизувати свої знання, обґрунтовувати власну точку зору, породжувати нові ідеї тощо [3]. Це відбувається лише за безпосередньої взаємодії слухача з викладачем, що забезпечує кожному надання індивідуального педагогічного впливу з метою більш глибокого усвідомлення щодо засвоєння знань з охорони праці.

У процесі працеохоронного навчання мають розвинутися такі особистісні якості слухача: когнітивні - вміння розпізнавати небезпеки та джерела їх виникнення, ставити запитання, відшукувати причини травматизму, формулювати своє розуміння або нерозуміння проблем охорони праці тощо; креативні - гнучкість розуму, розкутість думок і почуттів, рухів; уміння прогнозувати; наявність своєї думки тощо. Інтерактивне хаотичне середовище є продуктивним для розвитку творчого мислення [5]; методологічні - здатність усвідомлювати конкретні цілі навчання з охорони праці й уміння пояснити необхідність їх реалізації; здатність до нормотворчої діяльності; комунікативні якості.

Нові синергетичні знання й підходи до навчання з охорони праці вимагають інших способів передачі й поширення цих знань. Насамперед це стосується застосування комп’ютерів, завдяки чому розв’язується одне з найважливіших завдань навчання - налагодження міцного зворотного зв’язку між викладачем і слухачем, розширення можливостей вибору досліджуваного матеріалу. Розвиток програмних та технічних засобів дав можливість створити автоматизовану систему «Екзамен, навчання, самостійна підготовка», що дала змогу підвищити ефективність процесу навчання в УДППЗ «Укрпошта».

Синергетичний підхід до навчання з охорони праці в Укрпошті полягає в скороченні обсягу аудиторних годин і перенесенні центру уваги на самостійну роботу, оскільки для посадових осіб саме самостійність й ініціатива є основним капіталом. На лекціях викладаються найбільш важливі, ключові теми охорони праці, а на семінарах розглядається досить невелике коло порівняно з обсягом матеріалу, що засвоює слухач, найбільш важких працеохоронних проблем.

Синергізм викладача та слухача є іманентним джерелом зростання професіоналізму працівника в контексті охорони праці, який полягає у знанні та застосуванні способів добору цінної інформації, а також у формуванні уміння постійно поповнювати і добудовувати свою особистісну систему знань з охорони праці. Проблема навчання з охорони праці полягає не в тому, щоб створити єдину методику, а в тому, щоб навчити викладача усвідомлено створювати свою, тільки йому властиву методику і стиль, залишаючись на позиціях науки про людину [5].

Найважливішим критерієм якості навчального процесу з охорони праці має бути інтенсивність діалогу між слухачами з приводу того, про що йшлося на лекції чи практичному занятті. Застосування синергетичного підходу до навчання з охорони праці дасть змогу здобути необхідні знання (це інформація, що має бути освоєна через осмислення, за рахунок використання свого арсеналу мислення), уміння (здатність  до дії і мислення виявляються як «живі знання», засвоєні й усвідомлені) та навички (треновані уміння виявляються як навички діяти економно та якісно).

Таким чином, синергетичний підхід до навчання з охорони праці дає змогу, застосовуючи принципи відкритості, цілісності, когерентності й нелінійності, ідентифікувати та вирішити  проблеми (ланцюжок: введення в проблему - наближення до проблеми - дослідження проблеми - обговорення ключових моментів розв’язання проблеми) завдяки створенню паралельної структури лекцій з максимально можливим застосуванням комп’ютера, тим самим створюючи індивідуальний режим навчання, встановити взаємозв’язки між елементами системи охорони праці та її функціонуванням як єдиного цілого, застосовувати знання на практиці. 

                                                  Література

1. 10 Компаній, які надихають / А. Мальцева [та інші] // Комп&ньон. − Київ, 2006. − № 37. - С.14−35.

2. Левківський М.В. Проблеми освіти у понятійній площині синергетики / М.В. Левківський, О.В. Вознюк // Вісник Житомирського державного педагогічного університету. - Житомир, 2003. - № 11. - С. 51−55.

3. Окулов С.М. Левківський М.В. Информатика: Развитие интеллекта школьников / Окулов С.М. - М.: БИНОМ, 2005. - 212 с.

4. Алексеевский В.С. Синергетика менеджмента устойчивого развития / Алексеевский В.С. - Калуга: Манускрипт, 2006. - 328 с.

5. Davis-Seaver J. Promoting Critical Thinking at the University Level / J. Davis-Seaver, D. Leflore, T. Smith //  National Forum of Teacher Education Journal, Electronic. – 2000. – Vol. 8. – 3. – P. 30–40.

6. Буданов В.Г. Трансдисциплинарное образование в XXI веке: проблемы становления  / В.Г. Буданов // Будущее России в зеркале синергетики. – М.: Комкнига, 2006. - С. 169−179.