Осипова Т.Ю.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ

Засоби вдосконалення навчального процесу на основі інформаційно-методичного забезпечення

Сучасний розвиток суспільства визначається стрімким збільшенням швидкості старіння знань, у зв'язку з чим зростає потреба у своєчасному  їх оновленні. За загальною статистикою знання оновлюються протягом одного-двох років. Останнє є актуальним для викладачів, які розробляють безпосередньо методичне забезпечення підготовки фахівців різних рівнів. Досягнення інформаційних технологій дозволяють вирішити зазначену проблему шляхом застосування у сфері освіти технологій дистанційного навчання.

Серед актуальних завдань, пов'язаних з використанням систем дистанційного навчання, особливу значимість набувають web-системи адаптивного навчання, що адаптуються до знань і здібностей студента і мають низку переваг:

-        дозволяють збільшити продуктивні витрати праці викладача;

-        стимулюють навчання самих студентів;

-        передбачають диференційований підхід до студентів;

-        підносять на новий рівень контроль і оцінку результатів навчання;

-        гарантують безперервний зв'язок у відносинах «викладач-студент»;

-        підвищують мотивацію отримання знань;

-        сприяють розвитку у студентів продуктивного, творчого мислення, розвитку інтелектуальних здібностей, формуванню операційного стилю мислення.

Серед найбільш поширених систем дистанційного навчання можна виокремити такі: IBM Lotus Learning Management System, IBM Lotus Workplace Collaborative Learning, WebCT Campus Edition, WebCT Vista 3.0, BlackBoard, Прометей, Moodle, ДОЦЕНТ тощо.

IBM Lotus Learning Management System масштабована, гнучка платформа для управління навчанням, яке проводиться як в реальному, так і віртуальному класі зі своїми ресурсами, навчальними планами і каталогами курсів. Недоліки системи: зміст курсу не можна розробити або відредагувати за допомогою Web-інтерфейсу системи. Для цього необхідно використовувати спеціальні засоби. Вартість платформи заснована на серверних ліцензіях. Ліцензія видається на тимчасовий доступ до курсу розміщеному на сервері. Анулюється при завершенні поточної роботи користувача з курсом.

IBM Lotus Workplace Collaborative Learningнаступна версія Lotus Learning Management System. Недоліки: відсутність можливості проведення on-line зустрічей, презентацій, переговорів, нарад та інших заходів.

WebCT (Web Course Tools) Campus Edition – клієнт-серверна e-learning платформа за підтримки системи управління реляційними базами даних. Передбачено засоби для викладачів зі швидкої розробки якісних мережевих курсів, самотестування і тестування студентів. Недоліки: відсутність можливості створення індивідуальних планів навчання (для користувача, групи користувачів), неможливість урахування результатів навчання в електронній відомості і в особистій справі, не передбачена організація web-конференцій, доповідей, лекцій, навчальних семінарів тощо. Ліцензія видається на 12 місяців. Вартість ліцензії від 4000 $, в залежності від кількості студентів.

WebCT Vista 3.0 – клієнт-серверна платформа інтернет-навчання за підтримки Oracle системи управління реляційними базами даних. Має вбудований інструментарій з розробки дистанційних курсів (обмежені функції), орієнтований тільки на on-line роботу. Доступ студентів до дистанційних курсів реалізований через web-браузери. Платформа підтримує асинхронні режими дистанційного навчання й, частково, синхронні: текстовий чат, класна дошка. Недоліки – висока ціна. Близько 60 000 $.

BlackBoard – забезпечує єдине інтерактивне середовище для навчання, взаємодії, обміну інформацією між студентами і викладачами та тьюторами. Дозволяє управляти віртуальним навчальним середовищем; створювати електронні освітні ресурси; забезпечувати віддалений доступ до освітніх ресурсів навчального закладу; здійснювати контроль освітнього процесу; надавати платформи для курсів дистанційного навчання; накопичувати, структурувати, керувати доступом, поповнювати освітню базу, а також надавати засоби комунікації та інформування учасників. Недолік: ціна. Ліцензія надається на 12 місяців. Вартість пов’язана з кількістю користувачів – від 38 000 $.

Прометей – використовується різними навчальними закладами і корпораціями Росії та країн СНД. Має сертифікат Міністерства освіти Росії про відповідність вимогам, що пред'являються системам дистанційного навчання. Інтерфейс переведений на кілька національних мов, серед яких: російська, українська, казахська, англійська та іспанська. Переваги: дружній інтерфейс, простота освоєння й експлуатації; відсутність ліцензій на клієнтські місця; використання методики онлайн-навчання; висока продуктивність і масштабованість по мірі збільшення кількості користувачів і навантаження; 10 видів тестів, можливість використання графіки та мультимедіа в тестах; можливість об'єднання декількох систем в єдине освітнє середовище; можливість інтеграції з кадровими, бухгалтерськими, інформаційними ресурсами; невисокі вимоги до сервера і клієнтських місць; встановлення здійснюється протягом одного дня.

ДОЦЕНТ – автоматизована система дистанційного навчання (Дистанционный Обучающий ЦЕНТр, російська розробка), передбачена для використання в територіальних центрах дистанційного навчання. Кожен курс складається з окремих розділів та реалізований у вигляді комп'ютерної навчальної програми, що містить текст та мультимедійні демонстрації. Існує каталог електронних курсів із вбудованим пошуком курсів з даної дисципліни. Система представляє власні засоби управління консультаціями та заняттями. Можливі форми роботи – вільне спілкування, конференція, відеоконференція, консультація, фронтальне опитування. Існують засоби: автоматичне тестування та контроль, використання календарного плану, визначення прав доступу до курсів, автоматичне заповнення документації. Переваги: автоматизовані місця є серверними додатками, що встановлюються на сервері, а на комп'ютерах співробітників та слухачів досить встановити лише браузер. Недоліки: відсутність вбудованих спеціалізованих засобів розробки електронних інтерактивних мультимедійних курсів для дисциплін негуманітарного циклу.

Moodle – модульне динамічне об'єктно-орієнтоване середовище навчання. Має продуману систему безпеки. Адміністратор може налаштовувати зовнішній вигляд системи та її функціональність. Викладач: контролює доступ до своїх курсів, використовує часові обмеження, створює власну систему оцінки знань, контролює час виконання завдань, дозволяє або забороняє перездачу тощо. Система підтримує показ будь-якого електронного формату документів. Для організації взаємодії між учасниками навчального процесу існують чати та форуми, з можливістю надсилання відгуків студентам. Контроль знань здійснюється за допомогою окремого модуля, який представляє багато видів тестів. Надаються можливість повторного тестування з дозволу викладача. До переваг даної системи можна віднести підтримку багатьох мов, в тому числі й української, а також можливість зацікавлення студентів участю у створенні курсу.

Усі розглянуті системи є переважно системами управління навчальним процесом і головна їх мета – організація доступу до навчальних матеріалів, забезпечення взаємодії між викладачем та студентом, тестування та оформлення звітності. Завдання, які всі системи виконують, майже однакові і є обов'язковими, з деякими відмінностями. Суттєвої різниці між функціями комерційних продуктів та безкоштовних не існує. Різниця лише в гарантіях якості та фінансових можливостях. Недоліком таких систем є відсутність власних засобів саме створення мультимедійного контенту. На нашу думку доцільним було б створення комплексної системи, яка б поєднувала функції систем управління навчанням та систем створення мультимедійного контенту.