Педагогические  науки/ Стратегические направления реформирования системы образования

 

       О.Г. Рєпіна, Л.М. Морокко, Л.С. Зозуляк

Дніпропетровський національний  університет ім. О.Гончара

ЗОШ №6 м. Дніпропетровськ

 

САЛЮТОГЕНЕТИЧНИЙ РЕСУРС ОСОБИСТОСТІ ВЧИТЕЛЯ  ЯК БАЗОВА СКЛАДОВА ПРОФКОМПЕТЕНТНОСТІ ТА ІМІДЖУ

 

Останнім часом з'явилося значне число робіт, присвячених питанням школи та вдосконаленню характеристик педпрацівників. На нашу думку, особливий інтерес викликає ефективність педагогів школи, їх потенціал і, зокрема, певний особистісний ресурс, що пов’язано з виконанням педагогічних завдань щодо ефективної трансляції знань та виховання дітей. Завдання, які ставить освіта перед сучасними педагогами у  школі, характеризується різноманіттям чинників, які впливають на якість формування профкомпетентності вчителів.

Оцінка соціумом вчителів, уява людей про цю категорію робітників відображає проблеми суспільства, багато в чому визначаючи подальший професійний розвиток і життєвий шлях  самого вчителя.

На нашу думку, для запобігання різноманітним негативним факторам, для підвищення професійної компетентності та формування позитивного іміджу в соціумі, необхідно йти шляхом розуміння проблематики стану сучасної школи і особливостей професійної діяльності сучасного педагога, захоче змінити його соціальний статус в суспільстві, надати адекватну матеріальну і моральну оцінку його професійній діяльності. Окрім того, нам здається, необхідно говорити про специфічний ресурс особистості вчителя, який здатний бути професіоналом  − салютогенетичний. ресурс, який дає можливість адекватно почувати себе у професій, боротися із  усуненням такого негативного фактора як емоційне вигоряння  в ситуації професійної діяльності, особистісне зростання, чітке розуміння позиції держави щодо перспектив та напряму розвитку освітянства.

         Тому вивчення феномену салютогенетичного ресурсу особистості вчителя  як базової складової профкомпетентності та іміджу педагогів школи у контексті безлічі проявів та форм – найважливіша передумова його успішної самореалізації в процесі професійного становлення.

         На думку фахівців, на розвиток салютогенетичного ресурсу  впливає надмірно велика кількість чинників, основу цього ресурсу складає відчуття зв’язності (A.Antonovsky, 1984) [1]. Поняття відчуття зв'язності (sense of coherence), запропоноване A.Antonovsky.  є основою салютогенетичної орієнтації і може бути застосовано для діагностики як на рівні особистості, так і на рівні соціальної групи або суспільства в цілому, і передбачає дослідницьку парадигму, яка прагне вивчати умови і процеси, що приводять до процвітання або оптимального функціонування людей, груп, які включають різні вікові категорії,  або соціальних інститутів [3]. Відчуття зв'язності включає три компоненти, які взаємозв'язані складним чином і тому можуть бути виділені умовно, це зрозумілість, керованість та усвідомленість.

         Слід також враховувати тенденцію аналізувати та вивчати салютогенетичного ресурсу педагога як особливої категорії, за допомогою якої можна отримати цілісну картину про закономірності становлення особистості педагогів школи в суспільстві, а особливо у сфері психологічній.     Тематика, присвячена розкриттю поняття «салютогенетичний ресурс особистості вчителя», є новою, і базується на основних постулатах соціальної медицини (автор A.Antonovsky), який вважає, що людина з високим відчуттям зв'язності не обов'язково відчуває і думає, що життя абсолютно зрозуміле, кероване і осмислене: подібний високий ступінь вираженості цих компонентів швидше указує на психотичний стан і говорить про наявність сильної тривоги. Відчуття зв'язності розповсюджується лише на ту область життя, яку ми розглядаємо як важливу особисто для нас, і межі цієї області індивідуальні. Якщо людина не цікавиться якимись питаннями у житті (своєму особистому чи соціума), їй необов'язково розглядати ці області як зрозумілі, керовані і осмислені; загальне відчуття зв'язності визначається тим, в якому ступені людина випробовує його стосовно свого власного життя – своїх відчуттів, своїй роботи, своїх відносин з іншими людьми, своїх екзистенціальних проблем тощо.

         Що стосується взаємопов’язаності  салютогенетичного ресурсу особистості вчителя  як базової складової профкомпетентності та іміджу, то це положення обґрунтовано при теоретичному аналізі науково-методичної літератури, яке планується довести за допомогою лонгітюдних досліджень на базі школи для вивчення індивідуально-психологічних характеристик педагогів. Основа дослідження була закладена О.Г.Рєпіною у 2002 році [2], коли було виявлено характеристики вчителів, які впливають на їх психологічне здоров’я.

Література

 

1.     Antonovsky A. The Sense of Coherence as a Determinant of Health / АAntonovsky // Advances, Institute for Advancement of Health. 1984. – V.1, No. 3. – Р37–50.

2. Капшукова О.Г. Индивидуально-психологические качества педагога как один из факторов, детерминирующих социально-психологическую дезадаптацию школьника // Вісник Дніпр. ун-ту. Психологія і педагогіка.‑ Д.: Вид-во Дніпр. ун-ту, 2002.– Вип.8. –С.41-45.

3. Капшукова О.Г. Моніторингова програма виявлення станів дезадаптації в школі / Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка. Серія: Психологічні науки. Чернигів, 2006. – Т. 1. –  С. 140-143.

4.     Рєпіна О.Г. Дослідження відчуття зв’язності (когерентності) у спортсменів-підлітків / О.Г.Рєпіна // Науково-методичний журнал «Теорія та практика фізичного виховання». − Донецьк: Вид-во Донецького національного університету, −№1-2, 2011. − С.48 − 57.

Связь с автором: anelpsynew@mail.ru