Сучасні інформаційні технології/1.Компютерна інженерія

 

К.т.н. доцент Передерій В.І., Кобзар М.М.

Миколаївський національний університет ім. В.О. Сухомлинського.

Розробка пошукової WEB - системи адаптивної бази даних в складі СППР

 

   За останні роки зростання інформації в мережі Інтернет проблематично впливає на пошук релевантних документів і фільтрацію не релевантних.   Сучасні пошукові WEB-системи найчастіше працюють на основі загального пошуку і не дають можливості проведення оцінки належності даної інформації до прийняття рішення.

Тому перш за все пошукова WEB-система, у складі системи підтримки прийняття рішень (СППР), повинна мати здатність проведення оцінки ступення належності інформації, з урахуванням специфіки конкретної прдметної області, та надавати користувачеві в реальному часі саме ту інформацію, яка необхідна для прийняття релевантного рішення.

 Алгоритм пропонуємої пошукової WEB-системи представлений на рис.1.

Дана пошукова система забезпечує взаємодію адаптивної бази даних (АБД) з адаптивною веб-підсистемою, паралельно проводить пошук запиту необхідних альтернатив прийняття рішення. Якщо у базі даних не має необхідного варіанту прийняття рішення, то пошукова система за кілька секунд шукає більш релевантні запити, оцінює їх і передає до адаптивної веб-підсистеми.

Також вона оснащена додатковим захистом від несанкціонованого проникнення або умисного пошкодження системи. Для цього  розроблено html фільтр, який запобігає будь-яким не штатним ситуаціям.

 

Рисунок 1 – Алгоритм роботи пошукової  WEBсистеми.

 

Принцип роботи даної системи:

-         до системи надходить інформаційна потреба, яка поступає у вигляді сигналу з адаптивної бази даних (БД). Вона виникає у разі малої ймовірності знайдених рішень з БД. Запускається пошук альтернативних рішень.

-         після запуску пошукової системи, запит поступає на спеціальну обробку: перевірка на помилки, з використанням регулярного виразу.

-         далі проходить пошук по вказаним веб-сторінкам. Використовуючи метод ранжування, пошукова система перевіряє будь-який текстовий контент на сторінці.

-         у разі, якщо збігів не виявлено, то пошукова система звертається до загальних ресурсів Інтернету і там проводить повторний пошук.

-          наступний блок проводить оцінку результатів методом байєсівських мереж довіри.

-         потім результати фільтруються щодо html формату і передаються до динамічної веб-підсистеми.

-         після заданих операцій динамічна веб-підсистема передає результат до адаптивної БД.

Висновки:

Розроблена WEB-система пошуку та визначення релевантних документів може використовуватись при формуванні експертної системи в БЗ в складі системи підтримки прийняття рішень з використанням Інтернет технологій. Також розроблені алгоритми та математичні моделі системи пошуку та захисту інформації на базі теорії байесівської мережі довіри як міри релевантності документу запиту користувача.

 

Література:

1.   Д.Б .Шехтер, А.В.Чадюк , А.Л.Червинский-Ивашура Байесовские методы в задаче оценки релевантности при поиске работы в internet// ООО «Эр-Джи-Дейта Украина»

2.   Steele R. Techniques for Specialized Search Engines // Proceedings of Internet Computing '01.- Las Vegas, NV, USA, 2001.

3.   Friedman N., Goldszmidt M. Building classifiers using Bayesian networks. In Proceedings of the National Conference on Artificial Intelligence ’96.- AAAI Press, Menlo Park, CA, USA, 1996. ‑ P. 1277 ‑1284.

4.   Kaerulff U., Jensen F.V. Bayesian networks / Tech. Rep. Department of Computer Science, Aalborg University, Denmark, 1996. ‑ 5 p.