Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

Баюл Т.П.

Дніпропетровський транспортно-економічний коледж

Степаненкова Л. Т.

Дніпропетровський транспортно-економічний коледж

 

ВИКОРИСТАННЯ АКТИВНИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ В ПРОФЕСІЙНІЙ ПІДГОТОВЦІ  СТУДЕНТІВ

 

У сучасному світі, який увійшов у трете тисячоліття, розвиток України визначається в загальному контексті Європей­ської інтеграції з орієнтацією на фундаментальні цінності захід­ної культури: парламентаризм, права людини, права національ­них меншин, лібералізацію, свободу пересування, свободу отри­мання освіти будь-якого рівня та інше, що є невід'ємним атрибутом громадянського демократичного суспільства.

Незважаючи на досягнення освіти, які забезпечує нова соціополітична система України, вона ще не забезпечує потрібної яко­сті. Чимало випускників університетів, академій, коледжів не демонструють належного рівня конкурентоспроможності на ринку праці. Це зобов’язує необхідність реформувати систему освіти в Україні, її удосконалення і підвищення рівня якості. Без висококваліфікованих, творчо обдарованих спеціальних кадрів, здатних не стандартно вирішувати складні про­блеми сьогодення, неможливо подолати економічну кризу, зберігати незалежність, побудувати демократичну і правову державу та вийти на рівень високо розвинутих країн. Це повною мірою сто­сується і професійної освіти, яка органічно пов'язана із су­спільним виробництвом і забезпечує відтворення робітничого потенціалу держави та є одним з важливих чинників підвищення продуктивності праці й забезпечення випуску конкурентоспро­можної продукції.

Ці вимоги зумовлюють необхідність зростання професійних знань з спеціальних дисциплін: маркетингу, менеджменту, комерційної діяльності, психології, конфліктології та ін. Тому викладачі повинні адекватно реагувати на соціальне замовлення, сприяти формуванню творчої особистості фахівців в різних галузях народного господарства, активізувати навчально-творчу діяльність студентів. Для ефективного засвоєння навчальних дисципліни і формування творчо обдарованих економістів, комерсантів, управлінців викладачам необхідно побудувати навчальний процес на активних методах навчання, використовуючи дидактичні закономірності, принципи, методи і форми навчання. Ця мета покладена в основу запропонованої статті.

Одним із найперспективніших шляхів удосконалення підго­товки майбутніх спеціалістів, озброєння їх потрібними знаннями і практичними навичками є впровадження активних форм і ме­тодів навчання.

Активні методи навчання поєднують форми індивідуально­го й колективного засвоєння професійних знань, умінь і навичок. Найефективнішими з них є ситуаційні методи: семінари і дискусії, співбесіди, практичні заняття.

У класифікації колективу авторів під керівництвом профе­сора           В. І. Рибальського особливості методів активного навчан­ня визначено так: “Методи активного навчання відрізняються від інших методів, використовуваних у вищих навчальних за­кладах та Інститутах післядипломної освіти, такими основни­ми особливостями:

   - вимушеною активізацією мислення (вимушеною актив­ністю). Суть цієї особливості в тому, що той, хто навчається (студент, слухач), мусить бути активним незалежно від того, бажає він цього чи ні;

   - доволі тривалим часом залучення тих, хто навчається, у навчальний процес. Отже, активність має не короткочасний, не епізодичний характер: період активної роботи тих, хто на­вчається, зіставляється з періодом активної діяльності того, хто навчає, - викладача, навчальної машини;

   -  самостійним творчим виробленням рішень тих, хто на­вчається, підвищеним ступенем мотивації й емоційності”.

За цією класифікацією всі методи активного навчання по­діляються на імітаційні й неімітаційні. До неімітаційних належать традиційні форми занять: проблемна лекція, практичне заняття, лабораторна робота, семінар і тематична дискусія, дипломна й курсова роботи, виробнича практика, науково-практична конференція, нау­ково-дослідна робота студентів, групова консультація. До іміта­ційних віднесено як неігрові - аналіз конкретних ситуацій, імітаційні вправи, так і ігрові методи - ділову гру, розігруван­ня ролей, ігрове проектування.

Проте водночас за­значена класифікація має й певні, досить принципові супереч­ності.

  По-перше, головним у методах активного навчання є зовсім не те, імітаційні вони чи неімітаційні, ігрові чи неігрові, а те, якою мірою вони забезпечують практичну підготовку кожно­го студента до професійної діяльності.

По-друге, у цій класифікації всю увагу зосереджено на про­цесі навчання і не згадується кінцева мета — його наслідки, тоді як активізація навчання спрямована па покрашення прак­тичних результатів. Як же можна ігнорувати мету, для досяг­нення якої і вживаються різні заходи?

На нашу думку, найпершою вимогою до будь-якого нового методу є те, що він має забезпечити кращі результати в ово­лодінні фаховими вміннями й навичками, ніж традиційне на­вчання. Таким чином, далеко не кожна новація, яка чимось, відрізняється від класичного традиційного навчання, має пра­во називатися новим методом.

Отже, визначимо поняття «методи активного навчання». Ми вважаємо таке формулювання правильнішим, ніж «активні методи навчання», адже йдеться про методи, які ак­тивізують студентів сильніше й ефективніше за традиційні фор­ми навчання. Сучасний процесс навчання вимагає методів активного навчання.

До методів активного навчання належать методи, при засто­суванні яких студент змушений активно здобувати, перероб­ляти й реалізовувати навчальну інформацію, подану в такій дидактичній формі, яка забезпечує об'єктивно й значно вищі порівняно з традиційними способами результати навчання практичної діяльності.

За умов вищенаведеного, ми впевненні, що викладачі спецдисциплін повинні: викликати у студента зацікавле­ність до навчального предмету, надавати можливість самостійно і індивідуально вирішувати виробничі ситуації, виявляти ініціати­вні погляди на сучасні проблеми, розвивати у слухачів творчу ак­тивність. При цьому основне завдання викладача — сформувати спеціаліста-професіонала, того, хто раніше, глибше й далі за ін­ших бачить, що необхідно зробити, знає, як це здійснити і швид­ше береться за справи. Той, хто цього навчиться, на ринку праці буде знаходитися на більш високому професійному рівні порів­няно з тими, хто цієї школи не пройшов. Багаторічний досвід роботи в студентської аудиторії дозволяє нам запропонувати колегам декілька форм і методів навчання, які націлені на досягнення якісного результату і забезпечують підвищення ефективності навчального процесу.

Підготовка творчо обдарованих фахівців різноманітних сфер виробництва неможлива без активізації форм і методів навчаль­ного процесу. Однією з основних форм практичної підготовки є семінарське заняття, яке необхідно побудувати в активній формі, як дійовий  процес  засвоєння студентами навчальної інформації за моделлю управління їх навчально-творчою діяльністю, тим са­мим інтенсифікувавши процес підготовки кадрів.

Мета проведення семінару в активній формі (САФ) — активі­зувати процес мислення студентів шляхом безпосереднього залу­чення їх до організації та керівництва заняттям. Ця дидактична форма також призначена сформувати і закріпити вміння з колек­тивної підготовки, обґрунтування, прийняття та оцінювання управлінських рішень, що є обов'язковим елементом творчої сформованості керівників і спеціалістів виробничої сфери.

Активна форма занять передбачає якісні зміни у взаємовідно­синах між викладачами і студентами: джерелом інформації стає не тільки викладач і відповідна навчальна і наукова література, а й сама аудиторія. Студенти з об'єкту управління стають суб'єктами, адже в цьому випадку вони самі навчають один одного. Викладач створює таку дидактичну систему, за якої студенти  самостійно органі­зовують проведення навчального заняття, виконуючи не тільки ретрансляторські функції з передачі інформації, а й розробляють ал­горитм управління навчально-творчою діяльністю, що забезпечує загальне підвищення ефективності процесу засвоєння знань і фор­мування творчого досвіду особистості. При цьому відношення ви­кладачів зі студентами стають суб'єкт-суб'єктними.

В основі проведення САФ лежить моделювання конкретних ситуацій (виробничих, соціальних, економічних, політичних). Для майбутніх фахівців активна форма навчання є найбільш ефективною не тільки у контексті придбання навичок взаємовід­носин в системі управління виробництвом, але й для виявлення резервів покращання методів і стилю керівництва.

Навчальний процес повинен враховувати тенденції соціально-економічного розвитку суспільства, особливості психо­логії молоді, а методи та форми навчання реалізовувати на прак­тиці. Студент повинен без примушування прагнути до систематичної, плідної та ретельної навчально-творчої діяльності. Дослідним шляхом встановлено, що змагання в більшості випадків дає значно більший ефект у підвищенні активності студентів, ніж їх зовнішня мотивація. То­му для реалізації цих вимог значне місце в роботі викладачів повинні займати дидактичні ігрові методи навчання. Ігровий метод характеризується трьома основними ознаками:

1)     визначає мету, спрямовану на зміст освіти, то підлягає засво­єнню;

2)      передбачає вид навчально-пізнавальної діяльності;

3) визначає характер взаємодії викладача і студентів.

Якщо проаналізувати з позиції сучасної науки діяльність лю­дини, то виявиться, що гра в ній займає провідне місце і є однією з потреб людини. На біогенному рівні  — це потреба в активності руху, на психофізіологічному — потреба в емоційній насиченос­ті, на творчому —потреба подолання, виявлення волі. Навчаль­ний процес, побудований на основі ігрових дидактичних форм, допомагає значно активізувати пізнавальну діяльність студентів, реалізувати творчі компоненти розвитку особистості.

Порівняно з іншими формами навчання, ігрові методи мають такі позитивні аспекти: висока результативність у засвоєнні знань і формуванні вмінь; формується вміння співпрацювати; форму­ються мотиви навчання; розвиваються гуманні стосунки між сту­дентами; розвивається навчально-творча діяльність {планування, рефлексія, контроль, самоконтроль}. У дидактичній грі навчальні завдання виступають опосередковано, що забезпечує їх ефективність.

Дидактична гра — це спосіб взаємодії педагога й студентів, зумовлений ігровою ситуацією, що веде до реалізації дидактич­них завдань і цілей навчання. Мета дидактичних ігор — активізу­вати процес пізнання студентської аудиторії, заглибитися в зміст дисципліни, що вивчається; розвинути навички колективної вза­ємодії, набути досвід творчої діяльності, а також визначити рі­вень підготовки майбутніх керівників і фахівців до професійної  діяльності.

Структура розгорнутої ігрової діяльності обов’язкове включає такі компо­ненти: спонукальний (потреби, мотиви, інтереси, прагнення, які визначають бажання брати участь у грі); орієнтувальний (вибір засобів і способів ігрової діяльності); виконавчий (дії, операції, які надають можливості реалізувати Ігрову дидактичну мету); контрольно-оцінний (коригування та стимулювання активності в ігровій діяльності).

Використання в навчальній діяльності дидактичних ігор, на наш погляд, забезпечують:

  активізацію мислення і поведінки студентів;

  високий рівень залучення студентів до навчального процесу;

  самостійність у прийнятті рішення;

• формування великої кількості горизонтальних зв'язків між студентами, тісна взаємодія із викладачами;

  посилення емоційності, творчий характер заняття;

  бажання набути вмінь, навичок за відносно короткий термін.

 

Навчальні  ігри  - справді  нова  ефективна  форма  підготовки  майбутніх  фахівців.  Вони  розвивають  природні  завдатки студента, виховують  творче  ставлення  до  професійної  діяльності, сприяють  набуттю  саме  тих  умінь  і  навичок , які  невдовзі  стануть  їм  у  пригоді. Навчальна  гра    це певною мірою  репетиція  діяльності  комерсанта. Вона  дає  можливість «програти» в  особах  практично  будь – яку ситуацію. Ми  глибоко переконані, що  нині  майбутні  економісти  та  комерсанти  особливо  гостро відчувають  потребу  не  в  теоретичних  узагальненнях  і  рекомендаціях (їх досить), а  в  безпосередньому  спілкуванні  з  викладачем. І  хоча  навчальні ігри  не  є  основним  видом  діяльності  студентів,  проте  в  нинішніх умовах  вони  мають  стати  ефективним  засобом  підготовки  майбутніх фахівців.