МЕДИЦИНА

Шевченко І.М., Абрамов В.В.

Дніпропетровська державна медична академія

Викладання дисципліни «Фітотерапія» в вищих медичних навчальних закладах за кредитно-модульною системою

 

Фітотерапія представляє собою розділ клінічної медицини, в основі якого лежить застосування лікарем-фахівцем фітозасобів із метою лікування та реабілітації хворого, а також профілактики захворювань. У сучасній клінічній медицині роль фітотерапії як комплементарного методу прогресивно зростає. Це зумовлено, насамперед, біологічною безпечністю для організму більшості рослинних засобів, а також специфічними особливостями їх активності: значною широтою терапевтичного спектра, поступовістю нарощування клініко-фармакологічного ефекту, комплексністю впливу на різні механізми патологічного процесу, відносно нечастими проявами негативних, зокрема, алергічних реакцій навіть в умовах їх тривалого застосування. Ці особливості визначають роль фітотерапії та її засобів у тривалому амбулаторному лікуванні пацієнтів із хронічними захворюваннями, на етапі післястаціонарного відновлювального лікування, а також у санаторно-курортних умовах.

Метою вивчення дисципліни є формування у студентів цілісного уявлення про можливості, форми і методи фітотерапії, розуміння її місця і ролі в комплексному лікуванні, реабілітації та профілактиці.

Кінцеві цілі дисципліни «Фітотерапія»: 1) визначати ключові поняття фітотерапії як клінічної дисципліни; 2) трактувати взаємозв'язок між біологічно активними речовинами лікарських рослин і їх фітотерапевтичними ефектами; 3) оволодіти методикою виготовлення основних лікарських форм із рослин і використанням фітозасобів; 4) вибирати фітозасоби загальної дії та залежно від наявних функціональних розладів у хворих різного профілю.

 

Організація навчального процесу здійснюється за кредитно-модульною системою. Програма дисципліни «Фітотерапія» структурована на 1 модуль, до складу якого входять 2 змістові модулі («Загальна фітотерапія» та «Спеціальна фітотерапія»). Кредитно-модульна система організації навчального процесу дисципліни «Фітотерапія» спонукає студентів системно вчитися, готуватися до кожного заняття. Видами навчальних занять згідно з навчальним планом є практичні заняття та самостійна робота студента.

Поточний контроль здійснюється на кожному практичному занятті відповідно до конкретних цілей з кожної теми, враховуючи рівень підготовки до заняття під час самостійної роботи студента, виконання практичної частини роботи, результатів підсумкового тестового контролю за темою заняття, а також якості виконання індивідуального завдання. Рекомендується застосовувати види об'єктивного (стандартизованого) контролю теоретичної підготовки студентів та засвоєння практичних навичок. При засвоєнні кожної теми модуля за поточну навчальну діяльність студенту виставляються оцінки за 4-бальною традиційною шкалою, які потім конвертуються у бали.

Самостійна робота студентів, яка передбачена в темі разом з аудиторною роботою, здійснюється під час поточного контролю теми на відповідному аудиторному занятті. Оцінювання тем, які виносяться лише для самостійної роботи і не входять до тем аудиторних навчальних занять, контролюється при підсумковому модульному контролі.

Максимальна кількість балів поточної успішності – 120 балів: 108 балів отриманих при засвоєнні тем модулю (9 балів помножити на 12 тем) та 12 балів за виконання індивідуального завдання. Мінімальна кількість балів поточної успішності, яку повинен набрати студент, щоб бути допущеним до підсумкового модульного контролю, складає 40 балів: 36 балів при засвоєнні тем модулю (3 бали помножити на 12 тем) та 4 бали за виконання індивідуального завдання.

Підсумковий модульний контроль здійснюється після завершення вивчення всіх тем модуля на останньому практичному занятті з модуля. До підсумкового модульного контролю допускаються студенти, які повністю відвідали аудиторні заняття з дисципліни, виконали всі види робіт, що передбачені навчальною програмою, та при вивченні модуля набрали кількість балів, не меншу за мінімальну.

Підсумковий контроль засвоєння модулю проводиться у два етапи:

1. Тестовий контроль по завданнях. Кількість тестів – 50. Час для виконання першого етапу – 50 хвилин. Вага кожної правильної відповіді – 1 бал. Кількість балів за перший етап – 50 балів.

2. Виконання ситуаційної (клінічної) задачі. У випадках, якщо студент під час першого етапу не набрав належну кількість балів (тобто 50) та хоче підвищити кількість балів за ПМК чи покращити загальну оцінку з дисципліни, йому надається можливість додатково вирішити ситуаційну (клінічну) задачу, вага якої складає 30 балів.

Максимальна кількість балів підсумкового контролю засвоєння модулю – 80 балів. Мінімальна кількість балів підсумкового контролю, необхідних для зарахування модуля, складає не менше 50 балів.

Таким чином, засвоєння модулю вважається успішним при отриманні студентом загальної кількості балів максимум 200 (120 + 80), мінімум – 90 (40 + 50). Оцінка успішності студента з дисципліни є рейтинговою і виставляється за багатобальною шкалою як середняарифметична оцінка засвоєння відповідних змістових модулів і має визначення за системою ECTS та традиційною шкалою, прийнятою в Україні.

Оцінка за модуль визначається як сума оцінок поточної навчальної діяльності (у балах) та оцінки підсумкового модульного контролю (у балах), яка виставляється при оцінюванні теоретичних знань і практичних навичок.

Вищезазначене зобов'язує підвищити рівень викладання фітотерапії під час підготовки студентів на медичних факультетах вищих медичних закладів України.