Конференція з юридичних питань

 

Бордюгов Л.Г.

Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз

СУДОВО-ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА: ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ

 

Охорона навколишнього природного середовища – одна з найактуальніших проблем сучасної України. Науково-технічний прогрес і посилення антропогенного тиску на природне середовище неминуче приводять до загострення екологічної ситуації: виснажуються запаси природних ресурсів, забруднюється природне середовище, втрачається природний зв’язок між людиною і природою, втрачаються естетичні цінності, погіршується фізичне здоров’я людей, загострюється економічна і політична боротьба за сировинні ринки.

Так, протягом І кварталу 2009 року в Україні виникло 64 надзвичайних ситуації. Відповідно до Державного класифікатора надзвичайних ситуацій вони розподілилися на надзвичайні ситуації:

- техногенного характеру - 43;

- природного характеру - 17;

- іншого (соціально-політичного) характеру - 4.

Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинули 111 осіб (з них 12 дітей) та 188 осіб постраждали (з них 2 дітей) [1].

На фоні загострення екологічної ситуації наростає вірогідність злочинів у сфері охорони природи. При цьому вони можуть приймати складні витончені форми. В світлі чого виникає необхідність вдосконалення судово-криміналістичних методів розкриття і профілактики такого роду злочинів. Зокрема актуальним стає питання розробки методик і іншого інструментарію судово-екологічної експертизи, виділення цього виду експертної діяльності в самостійну специфічну дисципліну.

Аналіз слідчої і судової практики показує, що збирання і дослідження доказів при розслідуванні злочинів, пов’язаних з порушеннями вимог екологічного законодавства, неможливі без використання спеціальних знань в галузі екології, біології, хімії та інших наук.

Порушення вимог правил екологічної безпеки звичайно виявляються в здійсненні в ході виробничого процесу операцій, заборонених правилами, чи в бездіяльності окремих осіб. Злочинна дія може складатися й у неналежному виконанні посадовою особою чи безпосереднім виконавцем роботи вимог, передбачених відповідними правилами, або, навпаки, виконанням таких дій, які для даної технології заборонені правилами. Бездіяльність може виявлятися взагалі в недотриманні особою вимог, передбачених правилами екологічної безпеки, або в невиконанні при виробничому процесі частини передбачених правилами дій.

Загальновідомо, що якщо в процесі розслідування чи розгляду в суді кримінальної справи “необхідні наукові, технічні чи інші спеціальні знання”, то призначається судова експертиза (ст. 75 КПК України), яка проводиться особою, що володіє необхідними знаннями для дачі висновку з досліджуваних питань, тобто судовим експертом, наділеним відповідними процесуальними правами й обов’язками. Подібні статті містяться в Цивільному процесуальному кодексі України, Господарському процесуальному кодексі України, Кодексі адміністративного судочинства України.

Потреба у створенні судово-екологічної експертизи зумовлена складністю розслідування екологічних злочинів.

До екологічних злочинів віднесені такі суспільно небезпечні діяння, які зазіхають на екологічний правопорядок і екологічну безпеку суспільства. Однак кримінально-правові норми, що встановлюють відповідальність за екологічні злочини, мають досить складну диспозицію. Для їхньої реалізації потрібні достатні знання й досвід, у тому числі й придбаний при проведенні судово-експертних досліджень.

Стан правопорушень у сфері екології свідчить про надзвичайно низьку ефективність заходів з попередження, розкриття й розслідування злочинів даного виду. Заклопотаність викликає висока латентність і низьке розкриття екологічних злочинів.

Успішне розслідування екологічних злочинів значною мірою залежить від правильного, своєчасного, всебічного і якісного використання спеціальних знань судового експерта-еколога [2, с. 90].

Судово-екологічні експертизи призначаються в процесі розслідування кримінальних справ, порушених за фактами порушення екологічного законодавства за ст. 236-254 Кримінального кодексу України (злочини проти навколишнього середовища) та деякими іншими статтями Кримінального кодексу України [3].

Специфіка сфери здійснення екологічних злочинів визначає високу значимість спеціальних знань для ефективного їхнього розслідування, а також обумовлює широкий спектр необхідних навичок щодо застосування таких знань [4, с.31].

Аналіз практики показує, що при розслідуванні екологічних злочинів можуть призначатися різні судові експертизи, а саме: судово-ґрунтознавча,  судово-біологічна, судово-хімічна, інженерно-технічна, технологічна і т. ін.

В останній час в судово-слідчу практику все більше впроваджується призначення та проведення судово-екологічних експертиз. Ця експертиза також передбачена «Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», яка затверджена наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.98 (у редакції наказу Міністерства юстиції України  від 30.12.04 № 144/5 зі змінами ) [5].

Судово-екологічна експертиза сьогодні є новим, таким, що формується, класом судової експертизи.

Створення нового самостійного класу судової експертизи обумовлено не суб’єктивним бажанням того або іншого дослідника, а зростаючим значенням певного типу досліджень для судово-слідчої практики. Спочатку такі дослідження проводяться в межах вже існуючих видів та родів експертиз [6, с. 7-10]. В міру накопичення досвіду створюються спеціальні експертні методики дослідження, проводиться їх впровадження в експертну практичну. У результаті цього виникає й розвивається новий вид експертизи. Разом з цим  з’являється необхідність розробки відповідних теоретичних і практичних проблем [7, c. 121], формулюються специфічні, тільки для даної експертної діяльності своєрідні завдання, розподіляється інструментарій [8, с. 46].

Судово-екологічна експертиза – це процесуальна дія, сутність якої складається у спеціальному дослідженні, яке спрямоване на встановлення пов’язаних з порушеннями вимог екологічного законодавства обставин і фактів про екологічну подію, що привела до загибелі людей, заподіяння шкоди їхньому здоров’ю, великих матеріальних збитків, забрудненню навколишнього середовища, а також до інших тяжких наслідків, і яке проведене в передбаченому процесуальним законом порядку обізнаними в галузі екології та деяких прикладних науках особами за дорученням органу, що проводить розслідування, чи суду з метою встановлення фактичних даних, які у формі висновку судового експерта можуть стати доказом для встановлення істини у кримінальній, цивільній, адміністративній чи господарській справі [9, с. 124].

Судово-екологічна експертиза, як і будь-який клас (рід) судової експертизи, ґрунтується на певних наукових основах – теоретичних і методичних положеннях. Її зміст і деякі загально-методичні положення знайшли відображення в спеціальній літературі, в наукових розробках Донецького НДІ судових експертиз. Однак багато її положень (вчення про предмет, об’єкт, завдання, методи та ін.) ще вимагають заглибленого й систематизованого теоретичного обґрунтування і розвитку.

Розробка ключових категорій судово-екологічної експертизи, тобто, визначення її об’єкта, предмета, кола розв’язуваних завдань, відіграє важливу роль у визначенні її місця в системі судових експертиз, та в подальшій розробці її теоретичних засад.

Перераховані проблеми знайдуть своє вирішення у процесі накопичення емпіричного досвіду проведення судово-екологічних експертиз. Однак і на ранніх етапах розвитку необхідне формування системи загальних понять, а також розробка єдиної концепції судово-екологічної експертизи для створення її теоретичних основ, зокрема, у сфері підготовки, призначення й проведення спеціальних досліджень при розслідуванні екологічних злочинів, на основі вивчення генезису й сучасного стану наукових концепцій судових експертних досліджень; істотного відновлення ряду теоретичних і методичних положень судових експертиз, покликаних сприяти якісному розслідуванню екологічних злочинів.

 

1. Аналіз надзвичайних ситуацій в Україні за І квартал 2009 року [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.mns.gov.ua. 21.08.2009.

2. Рузметов С.А. Современные проблемы использования специальных знаний при расследовании экологических преступлений// Вестник криминалистики. – М.: Спарк, 2005. – Вып. 3 (15). – С. 90-92.

3. Уголовный кодекс Украины (с изменения и дополнениями по состоянию на 1 июля 2005 года). – Х.: «Одиссей», 2005. – 256 с.

4. Лапин А.В. Использование специальных познаний при расследовании экологических преступлений./А.В. Лапин //Вопросы криминалистики и судебной экспертизы. – Минск: Беларусь, 1989. – Вып.8. – С.30-41.

5. Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень. Затверджено наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 30.12.04  №144/5). Зареєстровано в Міністерстві юстиції 19 січня 2005 р. за № 61/10341.// Офіційний вісник України. – 2005. – № 5.  С.276-284.

6. Россинская Е.Р. Специальные познания и современные проблемы их использования в судопроизводстве// Журнал российского права. – 2001. – № 5. – С. 7-10.

7. Мирский Д.Я., Горинов Ю.А., Фефилатьев А.В. Предмет, объекты и задачи судебной фототехнической экспертизы// Вопросы теории судебной экспертизы: Сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1977. – Вып. 31. – С. 121-141.

8. Россинская Е.Р. Современные проблемы судебных экспертиз и подготовки экспертных кадров// Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Збірник матеріалів міжнарод. наук.-практ. конф./ Міністерство юстиції України, Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, Академія правових наук України, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого; Ред. колегія: М.Л. Цимбал, М.І. Панов, Е.Б. Сімакова-Єфремян та ін. – Харків: Право, 2002. – Випуск 2. – С. 42-47.

9. Бордюгов Л. Г. Судово-екологічна експертиза: теоретичні аспекти // Вісник Академії адвокатури України. – 2008. – Вип. 12. – С. 124-126.