К.е.н. Карлик Ю.Ю., Бігдан М.Г.

Кременчуцький державний університет

імені Михайла Остроградського

 

Перспективи розвитку асортиментної політики сільськогосподарських підприємств

 

Для вирішення багатьох економічних та соціальних завдань, що стоять перед будь-яким підприємством необхідною складовою є організація найефективнішого збуту товарів та послуг, що може виставити підприємство на ринок. Від досконало продуманої асортиментної політики залежать потенційні можливості підприємства на ринках збуту. Правильно підібраний та сформований асортимент продукції на підприємстві дозволяє забезпечити задоволення споживчого попиту, підвищення економічної ефективності підприємства та рівня обслуговування населення.

Існує значна кількість наукових визначень асортименту продукції, зокрема асортимент продукції – це сукупність її видів, різноманітність та сортамент, які об’єднані конкретною ознакою[2].

У світовій практиці на зміну традиційним багатоопераційним технологіям обробки ґрунту прийшли новітні. Закордонний досвід базується на науково-обґрунтованій можливості вирощування сільськогосподарських культур без передпосівного механічного впливу на стан ґрунту.

Становлення ринкових відносин в економічній системі України вимагає використання сучасних концепцій управління формуванням асортименту товарів на підприємствах.

Основною метою проведених в даній роботі досліджень виступає аналіз позитивних сторін при внесенні змін до асортименту продукції та виробництві досконалих сільськогосподарських машин. Адже головним елементом успіху в отриманні майбутнього врожаю є якісна обробка ґрунту[1]. Саме таку техніку прагне виробляти відкрите акціонерне товариство «Галещина, машзавод».

Підприємство має досвід роботи на ринку с/г продукції майже 70 років. Основною спеціалізацією заводу стало виробництво ґрунтообробної техніки – борін, культиваторів і запасних частин до них. Техніка, що виготовляється заводом, розроблена на рівні аналогів західноєвропейського виробництва і по технології обробітку ґрунту відповідає світовим стандартам[3].

Одним із основних досягнень підприємства є розробка та освоєння виробництва сільськогосподарської техніки для безвідвального обробітку ґрунту. Використання цієї техніки, за рахунок збереження біологічного балансу землі, призводить до суттєвого росту врожаїв (4,5-5,5 ц/га зерна), а також дозволяє істотно скоротити витрати на обробітку землі (витрати на паливо-мастильні матеріали в 2-4 рази, витрати на оплату праці в 3 рази, витрати на мінеральні добрива в 2 рази, пестициди в 5-8 раз), що зменшує собівартість одержаної продукції.

На заводі розпочато і налагоджено серійне виробництво десяти моделей ґрунтообробної техніки під різні класи тракторів (від 14 до 50 кН), крім того постійно ведуться розробки нових видів продукції. З цією метою «Галещина, машзавод» активно співпрацює з іноземними фірмами-виробниками (рис.1), що дає можливість навчатися та переймати позитивний досвід своїх партнерів для створення конкурентоспроможної продукції для реалізації на світовому ринку.

Вся ґрунтообробна техніка пройшла випробування в Українському науково-дослідному інституті по прогнозуванню і випробуванню техніки і сертифікована на відповідність в системі УкрСЕПРО. По питанню розробки нових перспективних зразків техніки, завод тісно співпрацює з вченими Українського національного аграрного університету, Харківського державного аграрного університету. Агрегати, які випускає завод, характеризуються досконалістю, надійністю, доступні для споживача, широко використовуються в багатьох сільськогосподарських підприємствах України, а також в ближнього і дальнього зарубіжжя.

Створити нову продукцію – це побачити нинішні й майбутні потреби споживачів, знайти ефективний спосіб їх вирішення і запропонувати необхідні для цього засоби[2].

Рис.1 Міжнародні зв’язки ВАТ «Галещина, машзавод» та продукція, яка була експортована в 2008р.

Перехід економіки до ринкових відносин зумовлює створення нової с/г продукції, яка б була ефективною і конкурентоспроможною на світових ринках. Це створює атмосферу потреби у розвитку товарного асортименту, росту ініціативи підприємства, передбачає пошук неординарних творчих рішень виникаючих проблем.

Удосконалення асортименту продукції с/г підприємств, а саме виробництво с/г техніки, що відповідає світовим стандартам, має позитивні сторони: збільшення врожаїв, зменшення собівартості продукції, скорочення витрат на обробітку землі та оплату праці.

 

Література:

1. Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2009. - № 1 (47). – 254 с.

2. Карлик Ю.Ю. Управління асортиментом машинобудівної продукції в умовах нестабільного ринкового середовища: Дисертація к.е.н. – К., 2005.–227с.

3. http://www.galmash.com