Аванесова Н.Е.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

Класифікація зацікавлених сторін торговельного підприємства

 

Очевидно, що кожне підприємство в своїй діяльності стикається з безліччю зацікавлених сторін, що мають різні, часто суперечливі, інтереси та очікування. Серед найбільш вагомих груп зацікавлених сторін виділяють акціонерів, інвесторів, постачальників, клієнтів (споживачів), менеджерів і працівників, державні (урядові) структури та ін.

Наявність різних груп зацікавлених сторін зумовлює потребу та доцільність їх системної класифікації, яка надасть можливість скласти перелік пріоритетних зацікавлених сторін, потреби яких роздрібному торговельному підприємству необхідно вивчати та задовольняти, і який може використовуватися в практичній діяльності.

Проведене дослідження дозволило виокремити найбільш вагомі ознаки класифікації зацікавлених сторін та визначити їх особливості в торгівлі (табл.).

Слід зазначити, що наведена систематизація ознак класифікації зацікавлених сторін не вичерпує всього їх різноманіття. Розглянуті групування є найбільш загальними та відомими. Разом із тим, з метою упорядкування та більш чіткої ідентифікації значущості зацікавлених сторін, на наш погляд, наведену класифікацію доцільно уточнити та доповнити.

Для торговельних підприємств виділення зацікавлених сторін неминуче залежить від ринкового середовища, в якому вони знаходяться. Внаслідок цього, на нашу думку, доречним є розподіл стейкхолдерів підприємств роздрібної торгівлі за місцем знаходження (функціонування): зацікавлені сторони ринку капіталу (інвестори, кредитори); зацікавлені сторони товарного ринку (споживачі, постачальники, конкуренти, органи влади та ін.), внутрішньо організаційні зацікавлені сторони (персонал). Слід зазначити, що систематизація стейкхолдерів за наведеною ознакою є підґрунтям виокремлення їх інтересів та обґрунтованого вибору стратегії взаємодії з ними.

 

Таблиця 1

Класифікація зацікавлених сторін підприємства роздрібної торгівлі

Ознака класифікації

Групи

зацікавлених сторін

Характеристика

За розташуванням

відносно рамок підприємства

Внутрішні

діють усередині організації

«Прикордонні»

здійснюють взаємодію із зовнішнім оточенням

Зовнішні

діють за межами підприємства

За характером впливу

Первинні

мають легітимний та прямий впив на підприємство

Вторинні

мають опосередкований вплив на підприємство

За відношенням до діяльності підприємства

Цільові

суб’єкти, на задоволення потреб яких спрямована діяльність підпри-ємства

Ресурсні

суб’єкти від задоволення та лояль-ності яких залежить спроможність підприємства здійснювати діяльність

Залежно від спромо-жності підприємства обирати суб’єктів для взаємодії

Дефіцитні

ті, відносно яких підприємство не має можливості вибору

Недефіцитні

ті, відносно яких у підприємства є можливість вибору

За класом значущості

Категоричні

групи, що володіють владою, законністю та терміновістю

Ті, що очікують

групи, що володіють владою і законністю;

групи, що володіють законністю і терміновістю;

групи, що володіють владою і терміновістю

Латентні

групи, що володіють або владою, або законністю, або терміновістю

 

Також, на наш погляд, досить важливою з точки зору ідентифікації значущості зацікавлених сторін є їх класифікація за тривалістю взаємодії з підприємством. Безперечно, основну увагу під час встановлення переліку пріоритетних зацікавлених сторін, потреби яких підприємству необхідно вивчати та задовольняти, необхідно зосередити на стейкхолдерах, з якими повинні бути налагоджені довгострокові, тривалі взаємозв’язки. Взаємодіючи між собою, ключові зацікавлені сторони (споживачі, постачальники, персонал) здійснюють безпосередній вплив та створюють передумови для отримання додаткових конкурентних переваг і довгострокового успішного функціонування підприємства роздрібної торгівлі. Так, наприклад, емпіричним шляхом встановлено, що залучення нових споживачів коштує в п’ять-шість разів дорожче, ніж утримання тих, що існують. Отже, діяльність підприємства торгівлі, спрямована на довгостроковий характер взаємодії з покупцями за рахунок задоволення їх потреб та запитів, забезпечує довготривалий прибутковий бізнес.

Слід зазначити, що для підприємства за певних обставин є також досить важливим вибудовування відносин з будь-якими іншими зацікавленими сторонами, які не чинять безпосереднього впливу на діяльність підприємства, але є досить важливими з точки зору короткострокової взаємодії (наприклад, ЗМІ, спілки захисту прав споживачів та ін.).

Спираючись на те, що основою взаємодії торговельного підприємства та зацікавлених сторін є рівень задоволеності останніх, всіх зацікавлених сторін доцільно розділити на три групи: повністю задоволені (високолояльні), частково задоволені, незадоволені (критеріальні ознаки віднесення до кожної з груп будуть розглянуті в наступних розділах роботи). Введена класифікаційна ознака, на наш погляд, є доречною з практичної точки зору, оскільки відповідний розподіл зацікавлених сторін сприятиме прийняттю обґрунтованих управлінських з боку підприємства щодо подальшої взаємодії з кожною з виділених груп зацікавлених сторін.

Слід зазначити, що наведена систематизація ознак класифікації зацікавлених сторін не вичерпує всього їх різноманіття. Розглянуті групування, на наш погляд, є найбільш важливими для ідентифікації пріоритетних зацікавлених сторін торговельного підприємства та вибудовування взаємовідносин з ними.