Поповенко Н.С., Толочкова С.О.

Одеський Національний Політехнічний Університет , Україна

МОТИВАЦІЯ УПРАВЛІНСЬКОГО ПЕРСОНАЛУ, ЯК СКЛАДОВА СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА

 

          Кардинальні зміни, що відбуваються в суспільно – політичному й економічному житті України , реформування всієї системи виробничих відносин вимагають створення принципово нової системи стимулювання керівних кадрів, як найбільш діючого каталізатору в підвищенні трудової активності, сприянні в досягненні особистих цілей і цілей підприємства.

          Сьогодні, у час швидких змін, високої конкурентної боротьби будь – яке підприємство повинне бути високо адаптивним, готовим змінюватись відповідно до зовнішнього оточення. Можливість такої адаптивності дає підхід до мотивації управлінського персоналу, як складової стратегії підприємства. Такий підхід до формування системи мотивації управлінських кадрів полягає му формуванні комплексної системи мотивації управлінців, розробці комплексу рекомендацій з підвищення їхньої мотивації, послідовна, поетапна реалізація яких і забезпечить у довгостроковій перспективі бажані результати. У той же час, підприємства, що не мають стратегічного бачення питань мотивації управлінців, які підходять до них з точки зору короткочасного вирішення, приречені до невдачі .

          На багатьох підприємствах України на сьогодні застосовуються лише окремі елементи системи мотивації. Така система не має комплексного характеру, оскільки традиційно ці елементи не поєднані один за одним, використовуються окремо. Ще одним недоліком такої системи мотивації є те, що вона має поточний, короткотерміновий характер, не націлений на майбутнє. У більшості вітчизняних компаній керівництво не приділяє стратегічної уваги розробці системи мотивації, яка в більшості випадків має відтінок «залатування дірок».

            Саме ці обставини визначили вибір теми, мету і завдання даної статі.

            Метою статі є теоретичне обґрунтування концептуальних засад мотивації управлінського персоналу, як складової концепції підприємства.

            Поставлена мета обумовила необхідність вирішення наступних завдань :

-         дослідження теоретичних питань формування механізму мотивації управлінського персоналу з урахуванням стратегії підприємства, а також соціально - психологічних особливостей управлінської діяльності в різних економічних умовах функціонування підприємства;

-         уточнення і конкретизація понять, що характеризують мотивацію і результативність праці з урахуванням специфіки управлінської праці на промислових підприємствах;

-         вивчення досвіду формування і функціонування механізмів мотивації управлінського персоналу підприємств ;

-         проведення соціологічного дослідження на промислових підприємствах для визначення результативності управлінської праці й оцінки діючого механізму мотивації управлінців та становлення зв’язку мотивації зі стратегією ;

-         дослідження методичних аспектів і проведення аналізу існуючих практичних підходів до визначення місця і ролі корпоративної культури у зв’язку мотивації управлінського персоналу зі стратегією підприємства ;

-         розробка соціально – економічної моделі, що відображає механізм трудової мотивації управлінського персоналу, розкриття сутності й взаємозв’язку його елементів ;

-         розробка методики залучення сучасних інформаційних технологій до проведення аналізу стратегічних аспектів мотивації управлінського персоналу підприємства.

          Відповідно до цього розроблена матрична модель заходів щодо спрямованого стимулювання трудової активності управлінських працівників підприємств ( табл. 1 )

Таблиця 1

Матрична модель заходів щодо спрямованого стимулювання трудової активності управлінських працівників підприємств

 

Категорія Управлінського

персоналу

Пріоритетність заходів спрямованого стимулювання у відповідності до переважних мотиваційних диспозицій

Отримання матеріальних благ

Задоволеністю праці змістовніст

Зручність,комфорт

Проф. і особистістний розвиток

Уникнення(острах)невдач

Суспільне визначення

Успіх,конкурентні переваги

Статус, престиж

Влада

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Керівники вищої ланки

Û   

Ý       

Þ    

                      Ü        

Þ    

                 Ü        

Û   

ß       

Û   

Керівники середньої ланки

Ý       

Ý       

Û   

Ý       

Ý       

                 Ü        

Ý       

ß       

ß       

Керівники лінійного рівня

Ý       

                         Ü        

Û   

Ý       

ß       

                 Ü        

Ý       

ß       

Þ    

Спеціалісти

Ý       

Ý       

Û   

Ý       

Û   

                 Ü        

Û   

ß       

Þ    

 

        Умовні позначки, прийняті в таблиці 1:

ß      - для даної групи потреб стимулюючі заходи звести до мінімуму

Þ   - для даної групи потреб стимулюючі заходи не застосовувати

        Ü       - переважна спрямованість стимулів на дану групу потреб

Ý      - спрямувати стимулюючі заходи на дану групу потреб після виконання заходів

Û  - комплекс стимулюючих заходів зберегти без змін

 

          В моделі відбита гнучка система «пульсації» стимулюючих компонентів і передбачений системний підхід до формування ефективного комплексу заходів для підвищення трудової активності управлінських працівників на основі вдосконалення механізму їх мотивації.

         На підставі рекомендацій з таблиці 1 проводиться удосконалення механізму мотивації управлінського персоналу промислових підприємств на основі застосування заходів спрямованого стимулювання трудової активності. Воно включає моделювання, проектування, опис і впровадження комплексу відповідних заходів, що враховують перевагу тієї чи іншої стійкої групи мотивів у структурі трудової мотивації конкретної групи управлінського персоналу досліджуваних підприємств.

    У результаті дослідження запропоновано розглядати мотивацію управлінського персоналу, як складову стратегії підприємства, впроваджувати принципову схему спрямованого стимулювання за категоріями управлінського персоналу.

Література:

1.     Кошелупов І.Ф., Кравченко В.О. Соціально-економічна модель механізму мотивації праці управлінців підприємств / Вісник  соціально-економічних досліджень. Вип.19 – Одеса: ОДЕУ,2005.