Секція  „Педагогічні  науки”

„Сучасні методи викладання”

Пономарьова О.І. (ХНЕУ)

 

ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ НАВЧАННЯ ПРЕЗЕНТАЦІЇ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ СТУДЕНТІВ ЕКОНОМІЧНОГО ПРОФІЛЮ.

 

 

Сучасні вимоги до випускників вищіх навчальних закладів передбачають не лише володіння студентами навичками письма, говоріння та читання, а перш за все, вміннями підготовити та провести презентацію іноземною мовою. Вивченню проблеми навчання студентів презентації приділяють увагу вітчизняні фахівці, які вважають, що методика навчання презентації англійською мовою є конкретною методикою і повинна будуватися не лише на загальних дидактичних і методичних принципах навчання іноземних мов, але й на спеціальних, принципах, сформульованих конкретно для цієї методики.

Навчання презентації розглядаєтся вітчизняними вченими як супроводжую- чий курс до основного курсу ділової англійської мови, тому принципи організації процесу оволодіння студентами-економістами вміннями проводити англомовні презентації доцільно аналізувати з точки зору реалізації принципів навчання ділової англійської мови.

 Як відзначає Ю.С. Авсюкевич,сучасні методи навчання ділової англійської мови складають систему, яка включає три підсистеми.  Перша підсистема містить провідний принцип мотиваційної достатності у навчанні і два підпорядковані їй принципи: культурологічності навчання і врахування різних варіантів англійської мови. Друга підсистема, за цією ж кваліфікацією,

охоплює провідний принцип практичної реалізації комунікативної компетенції у навчанні і три підлеглих ій принципи: занурення у предметний зміст навчання, проблемності та інтегрованості навчання чотирьох видів мовленнєвої діяльності. Третя підсистема складається із провідного принципу автономії творчої навчальної діяльності та двох підлеглих їй принципів: урахування різних рівнів автономії навчання і творчої співпраці.

Принцип забезпечення мотиваційної достатності ставить за мету створення такого рівня навчальної мотивації, яка буде достатньою для досягнення  мети навчання.  На думку дослідників у галузі психології та методики навчання іноземної мови (Зимняя И.А.), найбільш ефективним видом мотивації під час вивчення іноземної мови є процесуальна внутрішня мотивація. Під час навчання презентації високої процесуальної мотивації студентів  можна досягти за умови належної організації цього процесу та використання таких матеріалів і завдань, які забезпечували б  особистісне самовираження студентів засобами мови, що вивчається.

Підпорядкований цьому принципу принцип культурологічності полягає, на думку дослідників, [2.37] у навчанні стандартної поведінки, яка відрізняє носіїв певної мови в різних комунікативних ситуаціях. Як вважає Ю. Авсюкевич, курс презентації повинен орієнтуватися на багатонаціональні  аудиторії, включати приклади презентацій носіїв різних мов і культур, які використовують англійську мову для міжнародного спілкування.  Визначення ще одного підпорядкованого принципу урахування варіантів англійської мови та англомовної культури обумовлене великою кількістю варіантів англійської мови. Однак, за результатами досліджень, переважна більшість студентів бажає вивчати американський або британський варіант англійської мови[3.5]. Ці ж дослідження вважають доцільним залучення до курсу презентації прикладів різних варіантів англійської мови з метою навчання студентів ефективно розуміти презентації носіїв іншої культури, які використовують англійську мову для міжнародного спілкування.  

У другій підистемі провідним є принцип практичної реалізації комунікативної компетенції у навчанні.  Це означає, що у навчанні    презентації необхідно якомога точніше відтворювати умови ділових відносин і ділової активності та зробити завдання, які моделюють реальні умови презентації. Підпорядкований цьому првідному принципу є принцип занурення у предметний зміст навчання. Він передбачає таку організацію навчання, щоб сконцентрувати увагу студентів не на мовній формі, а на предметному змісті мовлення, на досягненні мети презентації. Принципи проблемності та інтегрованості навчання видів мовленнєвої діяльності передбачають,з одного боку, включення завдань високопроблемного характеру, а з другого, використання усіх видів мовленнєвої діяльності, але надання більшої уваги говорінню та аудіюванню.

Принцип автономії творчої навчальної діяльності є провідним принципом третьої підсистеми.  Як відзначає О.Б. Тарнопольський, автономія творчої навчальної діяльності у навчанні ділової англійської мови виникає тоді, коли учні самостійно вирішують проблемні творчі завдання засобами мови, що вивчається. Цьому провідному принципу підпорядкований принцип урахування різних рівнів автономії у навчальному процесі: нульового, групового та індивідуального[4.4].  На рівні нульової автономії викладач  визначає завдання і зразки презентацій для читання, прослуховування та аналізу. У разі групової презентації завдання виконуються у групах, або у парах і всі рішення приймаються в результаті обговорення та компромісів. Індивідуальна автономія передбачає самостійну підготовку презентацій, визначення її форми та змісту, пошук та використання додаткових ресурсів інформації.

Таким чином, відзначає Ю.Авсюкевич, принцип урахування різних рівнів автономії є одним із засобів реалізації принципів забезпечення мотиваційної достатності і практичної реалізації комунікативної компетенції. У свою чергу, принцип практичної реалізації когмунікативної компетенції, на думку Ю.Авсюкевича, пов’язан із принципом забезпечення мотиваційної достатності навчання, тому що забезпечення психологічної реальності іншомовної активності значно підвищує мотивацію.

Отже всі перераховані принципи ієрархізовані, взаємозумовлені та взаємозалежні, адже кожний окремий принцип кожної підсистеми пов’язаний з іншими.

 

 

Література

1. Авсюкевич Ю.С.   Принципи навчання англомовної презентації студентів економічних напрямів/ Іноземні мови №1, 2008 – с.25-30.

2. Тарнопольский О.Б., Кожушко С.П. Методика обучения английскому языку для делового общения: Учебное пособие. – К.: Ленвіт, 2004. – С.65

3.Тарнапольський О.Б. Англійська мова в Україні: якого варіанта навчати?// Іноземні мови. – 2003. - №2. – С.3-6.

4. Tarnopolsky O. The scale of learner autonomy: Three levels in an intensive English programme// Independence. Newsletter of the IATEFL Learner Independence Special Interst Group. – 2001. – Issue 29. – P.1-5.

 


 

 

                Відомості про автора

 

 

 

Пономарьова Ольга Ігорівна

 

 кандидат  педагогічних наук

 

доцент кафедри  іноземних мов Харківського національного економічного університету

 

Домашня адреса

 

61145  м. Харків -145

           вул. Новгородська, 6 кв.120

        Пономарьовій О.І.

 

Тел. (8-057) 701-16-87

mob. 8-067  575-30-33