Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

аспірант Калініченко О. І.

Українська державна академія залізничного транспорту

Керуюча та керовані підсистеми системи управління конкурентоспроможністю підприємств

 

Управлінням конкурентоспроможністю підприємств залізничного транспорту є процесом цілеспрямованого та регулярного впливу на процеси забезпечення конкурентоспроможності підприємств з метою утримання поточних та формування перспективних конкурентних переваг на ринку перевезень.

Управління конкурентоспроможністю підприємств залізничного транспорту є відкритою системою, що має входи і виходи, а також складається з керівної та керованої систем, що тісно взаємодіють, оскільки є органічно взаємопов’язаними. Керівна система містить ті складові елементи, які забезпечують процес управління. До керівної підсистеми належать такі взаємопов’язані підсистеми:

1) підсистема формування та розвитку стратегічних та поточних конкурентних переваг;

2) підсистема нарощування конкурентного потенціалу.

В складі керівної підсистеми всі функції стратегічного управління формуванням та розвитком конкурентних переваг та конкурентного потенціалу підприємства залізничного транспорту мають здійснюватися центром управління, очолюватиме який начальник залізниці. Діяльність центру управління формуванням та розвитком конкурентних перевага та конкурентного потенціалу підприємства ґрунтується на створені  тимчасових груп, які діють за умови виникнення та необхідності розв’язання конкретних проблем формування конкурентних переваг та розвитку складових конкурентного потенціалу. Учасниками тимчасових груп мають бути заступники начальників залізниці (відповідно до специфіки проблеми) та представники служб підприємства. Для прийняття до розгляду проблема має відповідати таким критеріям, як  значущість та гострота для підприємства залізничного транспорту, приналежність до проблем внутрішньої природи. Результат роботи тимчасових груп визначається при оцінюванні конкурентних переваг та рівня конкурентного потенціалу (рис.).

 

 

Рис. Концептуальна модель значення центру управління формуванням та розвитком конкурентних переваг та конкурентного потенціалу в усуненні розриву між наявними та необхідними перевагами та можливостями

 

До складу керованої системи входять елементи, які забезпечують безпосередній процес виробничої, господарської, комерційної та інших видів діяльності.

Керована підсистема складається з декількох підсистем, управління якими обумовлює формування конкурентних переваг та розвиток конкурентного потенціалу підприємств залізничного транспорту. В основі кожної підсистеми знаходяться процеси, які визначають її функціональну особливість  та пов’язані з реалізацію основних та супутніх процесів забезпечення конкурентоспроможності транспортної послуги підприємства залізничного транспорту.

 

Література:

1.Дикань В.Л. Обеспечение конкурентоспособности предприятия: монография / В.Л. Дикань. – Х.:Основа, 1995. – 160 с.

2.Кустовська О. В. Методологія системного підходу та наукових досліджень: курс лекцій / О.В. Кустовська. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – 124 с.