Экономика/10. Экономика предприятия

Дашко Ірина Миколаївна, Примаченко Олег Олександрович

Криворізький факультет Запорізького національного університету, кафедра обліку та менеджменту, Україна

 

Система управління якістю: її механізм та особливості використання

Управління якістю – скоординована діяльність, яка полягає у спрямуванні та контролюванні організації щодо якості. При цьому організацією вважають сукупність людей та засобів виробництва з розподілом відповідальності, повноважень та взаємовідносин. Спрямування та контролювання щодо якості звичайно охоплюють розроблення політики і цілей у сфері якості, планування якості, контроль якості, забезпечення якості та поліпшення якості.

Система управління якістю – це система управління, яка спрямовує та контролює діяльність організації щодо якості.

Регламентацію управління якістю здійснюють на підприємствах за допомогою настанов, визначення відповідностей, протоколів.

Механізм управління якістю здійснюється за такою послідовністю дій: встановлення завдання (плану) з якості, виконання робіт для його досягнення, постійне порівняння одержаної якості з завданням, а при відхиленнях - вживання заходів з їх ліквідації (рис. 1).

Цей механізм полягає в тому, що в результаті вивчення характеру і обсягу потреби, технічних, економічних і організаційних можливостей конкретного підприємства, галузі, а в окремих випадках і економіки країни в цілому, встановлюються планові завдання з якості продукції.

На цій основі розпочинається конструкторська і технологічна підготовка виробництва і здійснення виготовлення продукції в необхідній кількості.

У механізмі управління якістю продукції є багато зворотних зв'язків, але в схемі цього механізму виділяється дві гілки. Перша функціонує на рівні створення і виготовлення продукції, її завданням є забезпечення і підтримка якості на заданому рівні. Друга - покликана відслідковувати зміну характеру потреби, зародження нової потреби і інформувати про необхідність модернізації продукції або організації виготовлення нової.

Рис.1. Схема механізму управління якістю продукції

 

Обидві гілки зворотних зв'язків у механізмі управління якістю продукції повинні мати властивості швидкого реагування і повноти інформації. Недостатність інформації знижує можливість швидко й ефективно перебудувати виробництво на випуск нової, високоякісної продукції, внести зміни в технологію і організацію виробництва.

Важливу роль у механізмі управління якістю продукції відіграє час відтворення зворотного зв'язку — цикл його реалізації. Залежно від місця зворотного зв'язку в механізмі управління якістю цикл його реалізації буде неоднаковим.

Виготовлення якісної продукції та забезпечення управління якістю на підприємстві базується на технічному законодавстві та нормативних документів, які регламентують правила, процеси, методи виготовлення та контролю продукції, а також гарантують безпеку для життя, здоров'я і майна людей та навколишнього середовища. Все це забезпечує стандартизація.

Стандартизація в техніці є своєрідним відображенням об'єктивних законів еволюції технічних засобів і матеріалів. Вона не є вольовим актом, який нав'язується технічному прогресові ззовні, а випливає як неминучий наслідок відбору засобів, методів і матеріалів, що забезпечують високу якість продукції на цьому рівні розвитку науки і техніки.

Отже, об'єктивні закони розвитку техніки і промисловості неминуче ведуть до стандартизації, яка є запорукою найвищої якості продукції.

Основні вимоги до стандартизації систем управління якістю регламентовано міжнародними стандартами ISO 9000, які прийняті в Україні як національні.

Стандартизація – діяльність, що полягає у встановленні положень для загального і багаторазового користування стосовно розв'язання існуючих чи можливих проблем і спрямована на досягнення оптимального ступеня впорядкованості за таких умов.

Стандарт може бути міжнародним, регіональним, міждержавним і національним, вони дозволяють здійснювати управління якістю на всіх стадіях життєвого циклу продукції.

Таким чином, підсумовуючи можна визначити, що під управлінням якістю продукції розуміють скоординовані дії керівників, інженерів, менеджерів і робітників, котрі забезпечують створення і виготовлення продукції, яка повністю задовольняє споживача при мінімальних затратах праці, матеріалів і енергії. Нормативною базою забезпечення якості продукції є стандартизація, що для підвищення конкурентоспроможності підприємства повинна відповідати міжнародними стандартами ISO.

Список використаних джерел:

1.   Вакуленко А. В. Управління якістю: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2004. — 167 с.

2.   http://libr.rv.ua . Менеджмент: сутність, значення та особливості розвитку.