К.е.н., доценти Шолудько О.В., Рубай О.В.

Львівський національний аграрний університет

НАПРЯМИ ФІНАНСОВОЇ ПОЛІТИКИ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ В КОНТЕКСТІ ЗМІН ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Стан зовнішнього економічного середовища істотно впливає на організацію управління фінансами агропідприємств, тому розробка і реалізація політики адаптації до її змін є об'єктивною необхідністю на сучасному етапі.

Політикою адаптації до змін зовнішнього середовища вважається  особливий напрямок фінансової політики, спрямований на забезпечення стійкого стану в умовах мінливого зовнішнього середовища. Таким чином, в рамках зазначеної політики можна виділити політику антикризового управління фінансами і політику превентивного антикризового управління фінансами агропідприємств.

Політика антикризового управління фінансами, являє собою сукупність і єдність концепції фінансової політики та форм і методів реалізації антикризових процедур, що стосуються управління фінансами, стосовно до конкретного агропідприємства і до конкретних умов його роботи.

Розробка антикризової політики повинна бути спрямована на усунення наслідків кризи або на забезпечення превентивного антикризового управління фінансами.

Перший напрямок (усунення наслідків кризи) в рамках фінансової політики агропідприємства передбачає послідовну реалізацію декількох етапів.

1 етап. Аналіз зовнішнього середовища агропідприємства і виявлення зовнішніх та внутрішніх чинників, здатних викликати кризу.

2 етап. Аналіз стану підприємства, що знаходиться в кризовій ситуації, виявлення внутрішніх проблем. Без формулювання проблем, що викликали кризу на агропідприємстві, без пошуку їх відображення в реалізованій фінансовій політиці не можна приступати до розробки антикризових заходів усіх рівнів.

3 етап. Перегляд системи завдань, розроблених в рамках реалізованої фінансової політики. Досягнення основної мети фінансової політики - збільшення ринкової вартості бізнесу - можливо через реалізацію комплексу поставлених завдань. В умовах кризи склад і зміст цих завдань можуть бути змінені і скоректовані.

4 етап. Внесення змін до діючої фінансової політики з урахуванням визначених заходів виходу підприємства з кризи.

5 етап. Розробка тактичних та оперативних заходів, що дозволяють реалізувати розроблену фінансову політику. Послідовність даних заходів повинна супроводжуватися рішеннями, пов'язаними із забезпеченням достатнього обсягу фінансових ресурсів, необхідних для їх реалізації. Таким чином, на даному етапі необхідна організація фінансового планування, як на довгостроковий, так і на короткостроковий період.

6 етап. Організація здійснення антикризової фінансової політики. На цьому етапі відбувається впровадження розроблених заходів по виходу з кризи, а також їх коригування з урахуванням особливостей діяльності агропідприємства в конкретних умовах.

7 етап. Оцінка результатів реалізації антикризової фінансової політики. Ефективність розробленої фінансової політики повинна оцінюватися за показниками, що відображають ті елементи системи управління фінансами, на які, перш за все, спрямовані антикризові заходи (наприклад, вирішення проблем неплатежів, оптимізація запасів і т.д.). Отже, доцільно використовувати індикатори, що відображають наслідки реалізації заходів антикризової фінансової політики агропідприємства.

8 етап. Коригування антикризової фінансової політики з урахуванням отриманих результатів та напрямки розвитку кризи агропідприємства.

Організація управління фінансами агропідприємства в умовах зовнішнього і внутрішнього середовища передбачає не тільки розробку антикризової фінансової політики, а й, насамперед, реалізацію політики превентивного антикризового управління.

Під політикою превентивного антикризового управління фінансами ми розуміє сукупність заходів, спрямованих на випередження та запобігання проявам на агропідприємстві кризових ситуацій.

Основним завданням формування і реалізації політики превентивного антикризового управління є побудова гнучкої системи управління фінансами на агропідприємстві.

Формування гнучкої системи управління фінансами агропідприємства в рамках політики превентивного антикризового управління передбачає розробку наступних напрямків:

o       проведення фінансової діагностики;

o       розробка заходів, спрямованих на адаптацію системи управління фінансами до змін зовнішнього середовища;

o       забезпечення гнучкого розвитку агропідприємства на основі заходів превентивної антикризової фінансової політики.

Розробка заходів, спрямованих на адаптацію системи управління фінансами агропідприємства до змін зовнішнього середовища в рамках політики превентивного антикризового управління включає в себе:

o       організацію моніторингу стану зовнішнього і внутрішнього середовища агропідприємства з метою виявлення чинників, які здатні викликати кризу;

o       створення сценаріїв, що відображають реальний опис того, які тенденції можуть з'явитися в аграрній сфері в майбутньому, що дає можливість визначити найбільш суттєві чинники, здатні викликати кризу, і здійснювати контроль над ними;

o       організація системи контролю конкурентоспроможності цін і витрат агропідприємства для забезпечення міцних позицій підприємства на аграрному ринку;

o       вироблення ефективної політики управління пасивами підприємства з метою забезпечення своєчасного припливу фінансових ресурсів необхідної якості і за прийнятними цінами;

o       формування ефективних поточних політик управління виробничо-господарською та фінансовою діяльністю;

o       підвищення ефективності фінансового планування та прогнозування, заснованих на бюджетуванні.

Забезпечення гнучкого розвитку аграрного підприємства на основі заходів превентивної антикризової фінансової політики має бути спрямоване на підтримання функціонального рівноваги між джерелами фінансування та їх використання, враховуючи стабільність перших і призначення других.

Формування політики адаптації агропідприємства до змін зовнішнього середовища дозволяє зберегти наявні його здобутки в організаційному та у фінансовому плані.

Бібліографічний список

1.                 Саблук П.Т. Основні напрями удосконалення державної аграрної політики в Україні / П.Т.Саблук, Ю.Я.Лузан // Економіка АПК.-2011.-№ 5.- С.3-16.

2.                 Антикризове управління: Підручник / Є.П. Жарковський, Б.Є. Бродський. М.: Омега-Л, 2008 .- 470 с.

3.                 Фінансова криза позначається на економічному становищі аграрних підприємств [Електронний ресурс]. – Режим доступу : news.finance. ua/ua/2008/12/03/145139/ printable