К. т. н. Ліщинська Л.Б., Кузьменко О.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Особливості впровадження на підприємствах нового механізму обліку податку на прибуток в умовах набуття чинності Податкового Кодексу України

 

Економічна криза, що охопила ряд країн мала надзвичайно негативний вплив на глобальну економіку, та на кожну з національних економік зокрема. Україна не стала виключенням, економічні негаразди оголили низку суттєвих проблем, серед яких вагоме місце зайняла проблема реформування податкової системи. Так, перманентний характер реформування податкової системи протягом 2000-2007 рр. не мав практично ніякого впливу на ситуацію, що склалася в українській економіці. Як доказ неспроможності національної економіки було постійне зростання податкового боргу за всіма обов’язковими платежами.

Однак, ситуацію змінило набуття чинності нового Податкового кодексу України (далі Кодекс), який кардинально змінив ряд положень у сфері оподаткування. В умовах посилення відповідальності платників за утворення податкового боргу та посилення прав контролюючих органів щодо стягнення такої заборгованості важливим є створення важливих правил визначення об’єкта оподаткування, інакше мета реформування не буде досягнута. Але, аналізуючи норми Кодексу, можна сказати, що не всі його положення виписані в контексті зазначеного. А саме, те, що стосується реформування податку на прибуток, де поряд з позитивними змінами спостерігається невідповідність основним принципам побудови системи оподаткування.

Метою дослідження є основні зміни у механізмі обліку податку на прибуток підприємств у контексті нового Податкового Кодексу та відповідне впровадження змін у податкову політику підприємства.

Одним із значущих досягнень Кодексу є реалізація ідеї щодо наближення податкового і бухгалтерського обліку, що значно спрощує роботу бухгалтерії підприємства

Згідно з Кодексом, а саме розділом ІІІ, змінився принцип визначення об’єкта оподаткування: ним є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду [2,с.19].

         Реформування податку на прибуток відбулося в напрямі розширення податкових пільг суб’єктам господарювання на безповоротній основі. Згідно з думкою Кисельової О., таким чином конкурентне середовище ринку зазнає викривлень, а справляння податку на прибуток значно ускладнюється [3,с.42]. Суперечливість ряду норм Кодексу щодо надання пільг окремим групам підприємств надає можливість двозначного трактування , що негативно впливає на роботу підприємства.

         В таких умовах, головним завданням служб бухгалтерії та внутрішнього контролю підприємства є якнайшвидше та якнайретельніше дослідження нововведень та гармонійне впровадження їх у цілісну систему обліку підприємства, із врахуванням його специфіки.

Кодекс запроваджує новий принцип класифікації основних засобів та інших необоротних активів наближений до бухгалтерського обліку, що відповідно змінює механізми амортизації.[1,пп.14.1.3 ст.14]. На нашу думку, такими змінами, під час контролю правильності нарахування амортизації забезпечується більша прозорість податкового обліку нарахованих сум амортизації.

         Як сказано в ст. 151 Кодексу, основна ставка податку на прибуток є 16%. Проте застосувати її на практиці можна буде ще не скоро, адже, відповідно до п. 10 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» , з 01.04.2011 р. по 31.12.2011р. встановлено ставку 23% , з 01.01.2012р. по 31.12.2012р. – 21%, з 01.01.2013р. по 31.12.2013р. – 19%, і тільки з 01.01.2014р. – 16%[1]. Така інформація є надзвичайно важливою з точки зору податкового планування на підприємстві. Служба внутрішнього контролю має можливість застосувати вказані ставки податку для стратегічного планування роботи підприємства.[1]

Розроблення стратегії податкових платежів, як частини загальної фінансо­вої стратегії, доцільно провадити у декілька етапів:

І етап — визначення загального строку дії стратегії;

II етап — дослідження зовнішніх чинників;

III етап — формування стратегічних цілей податкового планування на підприємстві;

IV етап — розробка податкових платежів по окремих їх видах та напрямках діяльності;

V етап — розробка організаційних заходів;

VI етап — оцінка ефективності розробленої стратегії податкових платежів.

         В умовах чинного Кодексу службі внутрішнього контролю та бухгалтерії підприємства необхідно виявити гнучкість та відповідальність, так як від цього залежить ефективна робота підприємства в нових, створених для нього державою, умовах.

         Отже, на нашу думку, проаналізувавши деякі нововведення Кодексу щодо адміністрування податку на прибуток підприємств та дослідивши особливості впровадження цих нововведень, можна сказати, що незважаючи на суперечності деяких норм Кодексу, в цілому реформування податкової системи має очевидний позитивний вплив на податковий і бухгалтерський облік на підприємстві, значно спрощує роботу служби внутрішнього контролю та бухгалтерії. В цілому правильність нарахування даного податку покладена на підприємство, головним завданням якого є детальне вивчення законодавчої бази  та чітке виконання вимог чинного законодавства в контексті нового Податкового Кодексу.

 

 

 

 

 

Література:

1.     Податковий Кодекс України із змінами і доповненнями від 08.07.2011р. №3675-17.

2.     Свідерський Є., Свідерський Д. Організація обліку податку на прибуток за Податковим Кодексом в перехідний період //Бухгалтерський облік і аудит. - №5. – 2011. – С.15 – 21.

3.     Кисельова О. Податок на прибуток в координатах Податкового Кодексу // Бухгалтерський облік і аудит. - №3. – 2011. – С.40 – 49.