Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Шкромида Н. Я., Шкромида В. В.

Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника

Управління економічним потенціалом підприємства

у напрямку його зміцнення та нарощення

В умовах економічної кризи ефективність діяльності суб’єктів господарювання залежить від багатьох факторів, які формують як внутрішнє так і зовнішнє середовище підприємства. Нестабільність умов господарювання вимагає від керівництва підприємства своєчасного прийняття ефективних управлінських рішень, пошук шляхів оптимізації видів діяльності та формування стратегічних дій на перспективу. У зв’язку з цим виникає потреба у достовірній інформації як про внутрішні складові, так і про зовнішнє середовище.

Розвиток будь-якого бізнесу супроводжується нарощенням потенціалу підприємства та зростанням інтенсивності його використання. Тому, основним завданням сучасних суб’єктів господарювання є дослідження стану наявного потенціалу підприємства, його структурних елементів, щільності взаємозв’язків між ними, та ефективності його використання з метою формування ефективного механізму прийняття управлінських рішень.

Для досягнення вказаної мети необхідно здійснити наступні заходи:

– проаналізувати перспективи розвитку досліджуваного підприємства відповідно до тенденцій змін зовнішнього середовища, а також провести комплексну оцінку зовнішніх і внутрішніх сторін наявного економічного потенціалу підприємства та порівняти їх в межах відповідності і пропорційності використання;

– сформувати орієнтири і напрями вдосконалення структури економічного потенціалу підприємства та ефективності використання внаслідок прогнозування основних параметрів його функціонування, а також розробити заходи покращення і зміцнення зовнішніх та внутрішніх сторін економічного потенціалу діючого підприємства з метою підвищення синергетичного ефекту їх взаємодії;

– реалізувати сукупність необхідних заходів нарощення економічного потенціалу підприємства згідно принципу „затрати – ефективність ” та оцінити отримані результати шляхом порівняння їх з сформованими орієнтирами;

– проведення наступних процесів моніторингу відповідності темпів нарощення економічного потенціалу до існуючих змін на ринку.

Вказаний алгоритм зміцнення і нарощення економічного потенціалу підприємства можна подати в наглядному вигляді на рис. 1.

Рис. 1. Блок-схема алгоритму зміцнення і нарощення економічного потенціалу підприємства

Вважаємо, процес зміцнення і нарощення економічного потенціалу підприємства необхідно розпочинати з існуючих перспектив розвитку галузі і регіону, де функціонує суб’єкт господарювання. Адже, кожна галузь або, іншими словами, ринок має свої фази розвитку та історичні етапи становлення. Тому використання наявного економічного потенціалу в умовах зародження і/або спаду ринку суттєво відрізняється.

Оцінка внутрішнього потенціалу підприємства передбачає визначення і пошук шляхів підвищення ефективності використання всіх наявних ресурсів і, таким чином, виявляється внутрішній резерв саморозвитку бізнесу у відповідній галузі. Проведення аналізу зовнішнього потенціалу спрямовано на дослідження ринкових переваг підприємства, вивчення властивостей поведінки попиту і пропозиції, оцінку і освоєння передових досягнень маркетингу з метою подолання конкурентного тиску та ін. Виходячи з цього слідує, що оцінка економічного потенціалу повинна проводитися комплексно, оскільки потенціал є складною і багатовимірною категорією, яка формується на основі складових елементів, які беруть безпосередню участь в процесі ведення бізнесу і, таким чином, виступають об’єктами оцінки потенціалу підприємства.

Дана методика комплексної оцінки потенціалу дає можливість сформувати орієнтири і напрями вдосконалення структури економічного потенціалу підприємства та на її основі розробити і реалізувати заходи покращення та зміцнення зовнішніх і внутрішніх сторін економічного потенціалу підприємства з метою підвищення ефективності їх використання.

Завершаючим етапом є оцінка результатів проведених заходів і порівняння їх з орієнтирами покращення структури економічного потенціалу підприємства та ефективності його використання, адже тільки на основі достовірної оцінки отриманих результатів проведених заходів можна планувати подальші напрямки економічного розвитку підприємства та зміцнення його позицій на ринку.