Колеснікова Даря Дмитрівна.

                                    Донецський національнийтехнічний університет

                                                    Науковий керівник К.Е.Н. Бондарева І.О.

УПРАВЛІННЯ ЛОГІСТИЧНИМИ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА

         У сучасній економіці зростає частка логістичних витрат у валовому внутрішньому продукті. З одного боку, це обумовлено розвитком логістики та  розширенням сфер її впровадження в діяльність підприємств, а з іншого боку – з нераціональністю здійснюваних логістичних витрат. Цей факт зумовлює необхідність управління логістичними витратами на мікрорівні задля зниження  їх частки у валовому внутрішньому продукті.

         Управління будь-якими явищами і процесами починають з уточнення принципів. Поняття “принцип” трактується як: 1) основне вихідне положення якої-небудь наукової системи, теорії, ідеологічного напряму; 2) правило покладене в основу діяльності якої-небудь організації, товариства [1, с. 941].   Тож, під принципом управління логістичними  витратами пропонуємо розуміти основне теоретичне положення, що визначає сутність, напрями, елементи, засоби раціонального управління логістичними витратами.

         Принципи управління логістичними витратами, як на нашу думку, слід розподілити на дві групи: 1) принципи реалізації інформаційного підходу; 2) принципи реалізації оціночного підходу.

         За своєю сутністю інформаційний підхід полягає в забезпеченні керівництва та інших зацікавлених осіб достовірною інформацією про суму, структуру, динаміку логістичних витрат задля прийняття оптимальних управлінських рішень. Цей підхід можна реалізувати, як на нашу думку, за умови дотримання будь-яким суб’єктом господарювання цілої низки принципів, а саме:

1. принципу ідентифікації логістичних витрат, що полягає в необхідності визначення окремих складових логістичних витрат. Ці складові логістичних витрат виділяють за функціональними сферами логістики, за місцем виникнення витрат, за їх залежністю від обсягів виробництва і т.д.;

2. принципу ведення відокремленого обліку логістичних витрат, що передбачає відображення в обліку та звітності логістичних витрат за їх видами, а не як таких, що мають частку в загальній сумі витрат, але не показані окремо. Реалізація цього принципу сприяє підвищенню ефективності управління логістичними витратами;

3. принципу об’єктивності, реалізація якого полягає у зборі достовірної інформації про здійснення логістичних витрат. Достовірна інформація є запорукою об’єктивної оцінки ефективності логістичних витрат;

принципу безперервності. Цей принцип вимагає постійного збору та оновлення інформації про динаміку та структуру логістичних витрат як конкретного підприємства, так і підприємств-конкурентів, аналогічних підприємств галузі;

4. принципу оперативності, що полягає в своєчасному зборі, обробці та використанні інформації про логістичні витрати. Реалізація цього принципу впливає на своєчасність прийняття рішень щодо управління логістичними витратами.

         Оціночний підхід полягає в забезпеченні достовірної, своєчасної та комплексної оцінки логістичних витрат підприємства з метою прийняття оптимальних управлінських рішень. Оціночний підхід до управління логістичними витратами може бути реалізований за умови дотримання таких принципів, як:

1. принцип науковості, що базується на здійсненні оцінки структури, динаміки, ефективності логістичних витрат та якості управління ними з урахуванням об’єктивних економічних законів, рівня розвитку вітчизняної та закордонної економічної думки, існуючого методичного забезпечення.

2. принцип системності. Системність в логістиці означає розгляд логістичної системи як сукупності взаємопов’язаних і взаємодіючих підсистем та елементів, в яких можуть здійснюватися логістичні витрати. Управління логістичними витратами слід розглядати в контексті його підпорядкування загальній меті функціонування підприємства;

3. принцип комплексності. Логістичні витрати – це лише один з чинників, що визначає ефективність логістичної діяльності. Принцип комплексності  передбачає управління не тільки логістичними витратами, а й іншими логістичними активностями. Крім того кінцевою метою управління логістичними витратами має бути оптимізація не окремих їх видів, а мінімізація їх загальної суми.

4. принцип гнучкості полягає в тому, що управлінські дії щодо оптимізації логістичних витрат мають бути адаптовані до динамічних умов функціонування підприємства;

5. принцип ефективності передбачає здійснення лише таких логістичних витрат, які дозволяють підприємству отримати позитивний фінансовий результат, тобто при здійсненні логістичної діяльності отриманий прибуток має перевищувати логістичні витрати.

         Систематизація принципів управління логістичними витратами дозволяє їх застосовувати диференційовано щодо конкретного підходу, тобто як в процесі збору інформації про логістичні витрати (інформаційний підхід), так і в процесі прийняття логістичних рішень (оціночний підхід). Таким чином, уточнення принципів управління за рахунок їх систематизації дозволяє підвищити наукову обґрунтованість механізмів, систем, алгоритмів управління логістичними витратами, створюваних для досягнення поставлених цілей і задач.

Література:

         1. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.: Ірпінь, ВТФ “Перун”, 2004. –1440 с.

         2.  Шумило Ю.О. Уточнення теоретичної сутності категорії витрати в управлінні підприємства// Формування ринкових відносин в Україні. – 2008р