к.е.н. Юдін М.А.

Інститут проблем ринку та економіко-екологічних відносин, Україна

Використання мережевих технологій для координації діяльності учасників процесу енергозбереження

Для підтримання енергетичної безпеки держави необхідно координувати дії між усіма учасниками енергетичних відносин. Даний зв'язок може здійснюватися за допомогою сучасних мережевих технологій, перевагою яких є низький рівень трансакційних затрат, швидкість та простота взаємодії.

Співпраця між учасниками процесу енергозбереження може здійснюватися у кількох формах, а саме:

1)                B2B – коли підприємства співпрацюють між собою за допомогою мережевих технологій для досягнення спільної мети або для отримання вигоди від співпраці;

2)                G2B – держава виконує інформативні та управлінські функції серед підприємств, що задіяні у сфері енергозбереження;

3)                B2G – держава проводить закупівлі тепла та електроенергії, виробленої на енергозберігаючому обладнанні з використанням альтернативних джерел енергії.

За допомогою В2В майданчиків може здійснюватися обмін інформацією про:

1)                Закупівлю енергозберігаючого обладнання;

2)                Гарантійне обслуговування або ремонт енергетичного обладнання у використанні;

3)                Закупівлю сировини та паливо-мастильних матеріалів для роботи з енергозберігаючим обладнанням;

4)                Повідомлення про наявність відходів сільського господарства та агропромислового комплексу у підприємств даних галузей;

5)                Ознайомлення споживачів із забезпеченістю регіону енергоресурсами;

6)                Укладання  трьохсторонніх контрактів між виробниками енергозберігаючого обладнання, користувачами енергозберігаючого обладнання та споживачами тепла і електроенергії;

7)                Технічні консультації виробників палива або відходів із виробниками енергозберігаючого обладнання з приводу потенційної можливості використання даного виду палива для енергозберігаючих установок.

Таким чином, за допомогою В2В-майданчиків регулюється взаємодія між підприємствами, що беруть участь у процесі виробництва електроенергії (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Схема взаємодії учасників процесу виробництва електроенергії за допомогою В2В майданчиків.

За допомогою В2В мереж оформлюються контакти між учасниками ланцюга з виробництва тепла та електроенергії. Проте у реальній економіці ця діяльність регламентується певним інституційним полем. Для забезпечення відповідності інституційного поля вимогам кожної ланки процесу виготовлення електроенергії за допомогою енергозберігаючого обладнання варто використовувати G2B-технології.

Фактично платформа G2B виконує функції електронного посередника при передачі інформації від держави до підприємництва і навпаки (рис.2). Така схема є класичною для G2B-платформ.

Проте для більш ефективної взаємодії держави та підприємництва варто враховувати також і важливість науки, як своєрідних вагів, що зрівноважують вимоги підприємств та державні потреби в енергетиці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Традиційна схема G2B-взаємодії.

Таким чином, наука може займати місце посередника у G2B-платформах, з одного боку консультуючи державу з приводу законодавчого забезпечення, пільг та пільгових тарифів, з іншого, надаючи підприємствам інформацію про інновації в енергетичній сфері, приймаючи участь у розробках з підвищення ефективності енергозберігаючого обладнання (рис.3).

Важливим кроком для залучення концепції регіонального енергозбереження є формування B2G-платформи на основі відносин бізнесу та держави. На відміну від G2B-майданчиків, які фактично виконують інформаційну та консультативну функції, B2G-платформи призначені для проведення тендерних державних закупівель тепла та електроенергії, виготовленого за допомогою енергозберігаючих технологій. Так, електроенергія має реалізовуватися генеруючими компаніями за «зеленим тарифом», проте даний механізм, буде дієвим тоді, коли зелена енергетика матиме змогу конкурувати з традиційними генеруючими підприємствами. Також держава за допомогою B2G-технологій може проводити тендерні закупівлі теплової енергії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3. Схема G2B-взаємодії із урахуванням можливостей науки.

Дана стратегія використання мережевих технологій для розвитку регіонального енергозбереження відповідає законодавству України в сфері мережевих технологій (Закон України «Про Основні засади розвитку             інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки») та державних закупівель (Постанова КМ України «Про вдосконалення системи державних закупівель»).

Введення електронної системи взаємодії учасників процесу виробництва тепла та електроенергії на основі використання альтернативних видів палива за допомогою енергозберігаючого обладнання дає регіону та бізнесу наступні переваги:

1)                Зменшення часу реагування на зовнішні чинники за рахунок кращої координації між учасниками процесу виробництва електроенергії;

2)                Зниження трансакційних витрат на контакти між учасниками процесу виробництва електроенергії, і, таким чином, зменшення вартості послуг;

3)                Можливість залучити за допомогою Інтернет-маркетингу до ланцюга виробництва електроенергії якомога більше учасників;

4)                Відсутність бюрократичних перешкод з оформлення відносин між підприємствами;

5)                Можливість бізнесу впливати на розробку законодавства в енергетичній сфері;

6)                Створення синергетичного ефекту за рахунок посилення взаємодії між учасниками мережевих структур.

Література:

1.     Katz M. L. Network Externalities, Competition and Compatibility / M.L.Katz, С. Shapiro // American Economic Review . – 2005. -  (75)Spring. -  pp. 70 - 83

2.      Kaplan S. N. The Emerging Landscape of Business-to-Business e-Commerce / S. N. Kaplan,  M. Sawhney // Business 2.0. – 1999. – September.

3.      Dans E. Barometro de Inversion en B2B en Espana: Evolucion de los e-Marketplaces / E.Dans,  D. B.Allen // Press Release, Instituto de Empresa. – 2001. – October.